Spojte se s námi


Zajímavosti

Jiří Straka: spartakiádní vrah své činy spáchal v pouhých 16 letech

Na jaře roku 1985 se celá republika připravovala na v pořadí VI. spartakiádu a do Prahy se měly sjet stovky cvičenců a cvičenek. Ženy však měly obavy. V Praze řádil neznámý sériový vrah, kterého se nedařilo dopadnout.

Publikováno

dne

Na jaře roku 1985 se celá republika připravovala na v pořadí VI. spartakiádu a do Prahy se měly sjet stovky cvičenců a cvičenek. Ženy však měly obavy. V Praze řádil neznámý sériový vrah, kterého se nedařilo dopadnout.

Dětství a první náznaky, že s Jiřím Strakou není vše v pořádku

Jiří Straka se narodil 14. dubna 1969 v Praze do úplné a spořádané rodiny. Matka byla dělnice ve skladu a otec pracoval jako zedník. Straka byl vychováván spíše přísnou matkou, která neváhala přistoupit i k fyzickým trestům. Otec kvůli své profesi totiž pobýval často v zahraničí.

Již v dětství se u něj projevoval jakýsi neklid, kvůli kterému byl na vyšetření u dětského psychologa. Přes diagnózu psychomotorického neklidu s neurotickými projevy byl vysoce inteligentní (údajně IQ 125). Školní výsledky však měl průměrné, neměl žádnou motivaci k učení, a tak po absolvování základní školy nastoupil do učení ve Stochově u Kladna na obor horník – mechanizátor. Přes týden pobýval na internátu, o víkendu zase doma v Praze.

Na učilišti se začala projevovat jeho problematická povaha, dopustil se zde několika drobných krádeží a kázeňských deliktů.

Vražedné útoky a stupňování agrese

K prvnímu útoku se Straka odhodlal 17. února 1985 v Praze. Bylo něco kolem 21. hodiny, když si vyhlédl o čtyři roky starší restaurátorku. Ženě se podařilo s ním navázat kontakt a přesvědčit jej, ať s ní jde domů, kde budou mít pohodlí. V momentě, kdy se dostali k prvním obytným domům začala křičet o pomoc. Straka utekl a odjel zpět na internát. Napadená žena nepovažovala útok tohoto skoro ještě dítěte za nebezpečný a policii jej neohlásila.

K dalšímu útoku došlo 8. dubna na téměř totožném místě. Straka zezadu přepadl 23letou ženu, kterou nejprve škrtil až upadla do bezvědomí a pak jí do úst nacpal listí a hlínu. Poté ji svlékl a znásilnil. Protože oběť stále ještě vykazovala známky života, nacpal ji do úst a nosu další listí, kamení i její kalhotky, strhl ji řetízek a otočil na břicho. Oběť neměla šanci přežít a ze Straky se stal vrah.

O necelý měsíc později si v tramvaji vyhlédl další ženu. Vystoupil na zastávce spolu s ní a sledoval ji téměř až k jejímu domu. Tam ji skoro až u vchodových dveří zezadu začal škrtit a odtáhl ji za zaparkované auto s plachtou. Přineseným provazem jí utáhl smyčku kolem krku a okradl o věci a šperky. Protože však byla oběť mnohem starší, než mu z dálky připadala, od znásilnění upustil. Ženě se po jeho odchodu podařilo i se škrtidlem zazvonit na nejbližší dům, kde se dočkala pomoci. Útok přežila jen zázrakem.

Další obětí, která však už tolik štěstí neměla, byla 30letá lékařka. Straka si ji opět vyhlédl v tramvaji. Po krátkém pronásledování ji na méně frekventovaném místě napadl. Žena se usilovně bránila, tak ji Straka několikrát udeřil do hlavy její botou, až upadla do bezvědomí. Následně ji znásilnil a uškrtil ramínkem její podprsenky.

K poslednímu vražednému útoku došlo 16. května 1985. V pražských Dejvicích narazil při svých nočních toulkách na třicetiletou ženu, kterou stejně jako ty v předchozích případech zezadu napadl a znásilnil. Protože oběť ještě chroptěla a hýbala se, stáhl jí krk páskem jejího svetru a uškrtil.

Mezi vraždami se Straka pokusil ještě znásilnit a okrást několik dalších žen. Byl zatčen v učilišti šest dní po poslední vraždě.

Vyšetřování a dopadení mladistvého vraha

Závažnost spáchaných zločinů v kombinaci s chystanou spartakiádou dostala kriminalisty pod velký politický tlak. Případ byl přidělen těm nejlepším v čele s Jiřím Markovičem. Kriminalistům se podařilo vypátrat restaurátorku, která byla u počátků Strakova řádění, ale své napadení neohlásila.

Žena poskytla cenné informace, které získala, když se jí se Strakou podařilo navázat verbální kontakt. Dokonce jí sám řekl, jaké učiliště navštěvuje a kolik mu je let. Nebylo problém pro zkušené vyšetřovatele 16letého, na první pohled bezelstného mladíka ve Stochově vypátrat.

Straka při vyšetřování ochotně spolupracoval a své činy kriminalistům zcela chladně podrobně popsal. Soudní znalci u něj konstatovali amorálnost, absenci citu a abnormální sexuální agresivitu se sklonem k sadismu až nekrosadismu.

Nejvyšší trest pro mladistvého a léčba

Strakovi byly prokázány tři vraždy, dva pokusy o vraždu, pět znásilnění, tři loupeže a pět krádeží. Kdyby byl dospělý, nepochybně by dostal trest smrti, jako mladistvému mu mohl být uložen nejvyšší možný trest v podobě deseti let odnětí svobody a sexuologická léčba.

Pobyt ve vězení byl pro Straku opravdu peklem. Jeho matka se dokonce vyjádřila, že ho přežil jen díky tomu, že byl „po vůli silnějšímu“. Kvůli napadení spoluvězni má údajně poškozené genitálie.

Ve vězení i během sexuologické léčby se choval vzorně. Vyučil se pekařem, přestoupil na evangelickou víru a dokonce se podrobil kastraci. Z ústavní léčby byl za velkého zájmu médií propuštěn 24. prosince 2004.

Poslední doložitelné informace o jeho současném životě jsou již staršího data. Pod změněným jménem by měl žít na Moravě se svou současnou manželkou a jejími dětmi. On sám se k minulosti nevrací a rozhovory neposkytuje.

Zdroje: kriminalistika.eu, zoom.iprima.cz, extra.cz

Oblíbené