Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Lidská bestie Ladislav Hojer opovrhoval všemi ženami. Neunikla žádná, která mu zkřížila cestu

Neutěšené dětství, nízké IQ a nedostatečný sociální kontakt mají možná za vinu zrození hrůzného zabijáka z pražského Motola.

Publikováno

dne

Neutěšené dětství, nízké IQ a nedostatečný sociální kontakt mají možná za vinu zrození hrůzného zabijáka z pražského Motola.

Ladislav Hojer se narodil 15. 3. 1958 a jeho život nebyl prototypem štěstí. Otec mu brzy zemřel na rakovinu a matka se sice znovu vdala, ale nedlouho poté zemřela také. Chlapec, kterému bylo naměřeno IQ jen 88, vyrůstal nakonec se svým bratrem v pražském Motole.

Hojer si brzy vybudoval silnou nenávist k ženám

Po školní docházce se vyučil sklenářem, čímž se po vojně také živil. I v dospělosti to byl neprůbojný muž, nevýrazný a také samotářský. Právě díky tomu se často stával terčem posměchů a výsměšků a to jen od mužských protějšků. Možná díky odmítavému postoji celé společnosti vůči němu si vybudoval až patologickou nenávist k ženskému pohlaví, o kterém mluvil více než pohrdavě. Při jednom z výslechů uvedl: „Ženská by měla být bitá od rána do večera a stejně by to bylo málo.“

Ve společnosti ženy byl naprosto bezradný, což dokládá příběh, který vypráví jeho známí. Jednou na nějakém večírku přemluvili dívku lehčích mravů, aby Hojera svedla. Podle všeho se jí to podařilo, ovšem když už mělo dojít k samotnému aktu, tak Hojer z místnosti naštvaně odešel. Nelíbila se mu totiž představa, že by měl sex s dívkou, která se nebrání.

Vraždící běsnění začíná

Možná v tu dobu má svůj počátek Hojerovo vraždící řádění. První oběť si našel na noční procházce Děčínem. Eva Rohnelová se právě vracela po manželské hádce domů, když náhodně prošla právě kolem Hojera. Eva se pokusila utéct, ale chladnokrevný vrah ji dohonil, povalil na zem a odtáhl na odlehlé místo, kde z ní strhl šaty a nakonec ji znásilnil.

Podle všeho se mu nepodařilo dosáhnout vyvrcholení a možná ze zlosti jí do vaginy vsunul kopřivu. Podezřelých tehdy bylo víc než dost, od jejího manžela až po milence a věčně opilého kormidelníka. Ovšem pro nedostatek důkazů se musel celý přidat odložit a zůstat prozatím neobjasněn.

Další vražda se stala již v době, kdy byl Hojer na vojně. Dostal tzv. opušťák a nočním vlakem se vydal znovu do Děčína. Do vlaku s ním nastupuje i mladá studentka Ivona Špringlová, která měla tu smůlu, že si ji všiml právě Hojer. Počkal až půjde na toaletu a tam ji vlastní šálou uškrtil. Kvůli nedostatku místa nad mrtvým tělem jen masturboval a z jedoucího vlaku nakonec vyhodil její botu. Z vlaku Ladislav Hojer vystoupil během patnácti minut po činu a mrtvou dívku našla na toaletě až uklízečka po několika hodinách. Zajímavé je, že přivolaným kriminalistům se podařilo identifikovat jen 46 cestujících z celkových 47. Ten poslední byl právě Ladislav Hojer.

V srpnu roku 1980 je Hojer na „opušťáku“ znovu, ale tentokrát se vypraví až do slovenských Košic, odkud se dostal k vodní nádrži Ružín. Jeho pozornosti neunikne maximálně pětatřicetiletá žena, která se prochází podél přehrady. Hojer ji ihned napadne a povalí ji na zem. Při pokusu o znásilnění, ještě dřív než se mu podaří ji svléknout, však podlehne předčasné ejakulaci.

Ženu nakonec jednoduše uškrtí a poté jde chladnokrevně prozkoumat okolí a možnosti, jak se těla zbavit. Nakonec najde kus drátu, který omotá ženě kolem těla a připevní k němu kámen. Mrtvé tělo pak hodí do vody a jde si zaplavat. Tělo ženy je nalezeno až po celém jednom roce a to již ve značném stadiu rozkladu, proto nebylo nikdy identifikováno. Proslýchá se však, že do nedalekého hotelu pravidelně chodila žena podobného věku a po létě v roce 1980 už se tam nikdy neobjevila.

Další z jeho hrůzných výletů se odehrál v Brně. V nočních hodinách potká v centru města Ivanu Mátlovou, která se právě vrací z plesu místní zoologické zahrady. Na tramvajové zastávce se rozloučí s kamarádkou a po pár metrech pěší chůze bohužel narazí na Hojera. Nabídl jí pozvání do baru, když však odmítla, násilím ji posadil na lavičku, kde ji osahával. Po několika minutách se mu dívka pokusila utéct. Hojer ji ovšem dohonil a povalil na zem. Po neúspěšném pokusu o znásilnění Ivanu uškrtil a zasadil jí až čtyřicet bodných ran. A co je horší, odřízl jí obě prsa a podle všeho také vyřízl genitálie. S nimi pak doma vykonával nechutné masturbační praktiky. Když ho to přestalo bavit, prsa i genitálie si uvařil a s křenem a hořčicí se je pokusil sníst. Podle jeho slov to však nebyl „pošmak“, zbytek proto hodil do záchodu a hrnec i s obsahem vyhodil.

Zajímavé, že k této mimořádně brutální vraždě se přiznal neúspěšný student z Jordánska, který tím chtěl odlákat pozornost od svých studijních neúspěchů a také již protřelý vrah z Prostějovska, který na jaře 1981 zavraždil svoji babičku. Ani jeden však o vraždě neměl bližší informace, čin proto rozhodně spáchat nemohli.

3. října roku 1981 Hojer zavraždil svoji poslední oběť. Anna Šťastná se vracela domů po koncertu vážné hudby a poblíž můstku přes Motolský potok ji bohužel oslovil právě Hojer. Nejprve ji pozval k sobě domů. Anna však odmítla a tím svého vraha nejspíše rozohnila. Hojer ji napadl, povalil na zem a nožem rozřízl šaty. Nebohou ženu znásilnil a nakonec jí přes hlavu natáhl punčochu, kterou ji také uškrtil. Po činu se vrátil do svého bytu, který byl vzdálený necelých 300 metrů.

Kriminalistům v řešení tohoto případu pomohla šťastná náhoda. K vraždě Anny Šťastné se přiznal jakýsi muž, který znal dopodrobna i detaily nezveřejněné v dobovém tisku. Muž byl pravidelným návštěvníkem psychiatrické léčebny v Bohnicích a při další převozu zvolal: „Tam se už nikdy nevrátím, to radši půjdu do kriminálu za tu ženskou, kterou jsem uškrtil jejíma punčochama!“ Kriminalisté zpozorněli a na muže uhodili. Ten se vcelku rychle přiznal, odkud má inkriminující informace, a policisté už pak šli na jisto.

Zatčení a dopadení obávaného násilníka

Ladislava Hojera kriminalisté zatkli 11. 2. 1982, když odcházel do zaměstnání. Během prvních výslechů se přiznal k vraždě Anny Šťastné a postupně přidával i další znásilnění. Nakonec doznal až 18 znásilněných žen. Hojer vypovídal bez emocí a pozornost médií i ostatních si užíval. Při rekonstrukci vraždy se kolem shromáždil dav, který požadoval aby mu byl Hojer vydán. Jeho omezenost mu nedovolila pochopit, proč ho lidé nenávidí. Neuvědomoval si, že provedl něco špatného, a svůj trest bral na lehkou váhu.

Během vyšetřování si Hojer vytvořil až otcovský vztah s vyšetřovatelem Jiřím Markovičem. Zřejmě to byl jediný člověk, který se o něj opravdu zajímal. Jeno přiznání k vraždě mu dal dokonce k Vánocům. Hojer byl nakonec odsouzen k trestu smrti. Čím dřív se blížil termín popravy, tím víc byl odsouzený nervózní. V den jeho smrti se tak urputně bránil, že katovi pomocníkovi zlomil prst a těsně pod popravou se pokálel. Podle psychiatrických posudků byl Ladislav Hojer schopen své chování korigovat, své činy plánoval a důsledků si byl naprosto vědom. Byl popraven 7.8. 1986 v Pankrácké vesnici. Bylo mu pouhých dvacet osm let.

Zdroj: Encyklopedie vrahů, Wikipedie, Český rozhlas

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Historie

Josef II. svou krásnou manželku miloval, ona ho podváděla. S jeho sestrou

Isabella Parmská byla ve své době považovaná za neobyčejně krásnou a inteligentní ženu. Není tedy divu, že jejímu kouzlu podlehl i budoucí císař Josef II. Přesto byl její krátký život plný bolesti.

Publikováno

dne

Isabela Parmská byla ve své době považovaná za neobyčejně krásnou a inteligentní ženu. Není tedy divu, že jejímu kouzlu podlehl i budoucí císař Josef II. Přesto byl její krátký život plný bolesti.

Kráska s psychickou poruchou

Isabela Parmská se narodila 31. prosince 1741. Vyrůstala částečně ve Španělsku, částečně na dvoře svého dědečka, francouzského krále Ludvíka XV. Na svou dobu obdržela neobvykle důkladné vzdělání, a to především zásluhou své babičky, která nadšeně podporovala její vrozenou bystrost a nadání. Uměla výborně tančit, bravurně hrála na housle, mluvila několika jazyky a zajímala se i o techniku a mechaniku.

Isabelino duševní zdraví na tom ale bylo podstatně hůř. Nepomohl tomu ani fakt, že ji vlastní matka vnímala víc jako přítěž než jako milované dítě, a tak její výchova připomínala spíš vojenskou drezúru. Trpěla depresemi a záchvaty vzteku, byla výbušná a zuřivá.

Osudová láska

I přes tyto charakterové vady ale Isabela na evropském sňatkovém trhu platila za luxusní zboží. A to dokonce natolik, že si ji pro svého syna vyhlédla Marie Terezie. Ten zpočátku k domluvenému sňatku přistupoval rozpačitě, už při prvním setkání mu ale krásná nevěsta naprosto učarovala. Josef II. se poprvé a naposledy v životě bezhlavě zamiloval. A zamilovala se i Isabela – do své švagrové Marie Kristýny.

Kristýna se k Isabele nejprve chovala rezervovaně, sama se totiž právě zotavovala z nešťastné lásky k vévodovi z Wurrtembergu, kterou zhatila její matka. Z dochovaných dopisů je ale jasné, že Isabelinu kouzlu nakonec podlehla. Jejich korespondence je plná důvěrných oslovení, vroucích vyznání i popisů intimností.

Adieu, má útěcho, ty jsi tak dobrá, že na mne myslíš, doufám, že tě dnes o půl jedenácté uvidím. Ještě jednou adieu, líbám tvůj andělský zadeček,“ píše se v jednom z dopisů.

Čtyřikrát těhotná, dospělosti se ale nedožilo ani jedno dítě

Vášnivý vztah samozřejmě nebylo snadné utajit, a tak se brzy stal předmětem dvorských klevet. Víc do něj ale společnost nezasahovala, od císařovy manželky se očekávalo jediné, a to rození potomků. A této povinnosti Isabela dostála, první dceru, pojmenovanou po babičce Marie Terezie, porodila necelé dva roky po svatbě. Josefova láska k ní se tím ještě prohloubila.

Další těhotenství už ale bohužel nedopadla šťastně, Isabela dvakrát potratila. V této době u ní také naplno propukla psychická nemoc podobná bipolární poruše, trpěla halucinacemi a začala být přímo posedlá smrtí, kterou vnímala jako vykoupení z nešťastného života.

Zemřela ve 21 letech

Osudným se jí stalo poslední těhotenství, respektive to, že se během něj nakazila pravými neštovicemi. Dcera, která se narodila předčasně, zemřela krátce po porodu. A o pár dní později zemřela i Isabela. Bylo jí pouhých 21 let.

Jak se s tragédií vyrovnala Marie Kristýna můžeme usuzovat pouze z toho, že až do své smrti pečlivě uchovávala všechny předměty, které jí její lásku připomínaly. Císař Josef se se smrtí své ženy nevyrovnal nikdy, znovu se oženil jen z donucení. Jen o pár let později mu navíc osud uštědřil další ránu, jeho milovaná prvorozená dcera zemřela na zápal plic.

Zdroje: Seznam Médium, CNN Prima News

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Toto jsou nejnebezpečnější výzvy TikToku. Končí slepotou, popáleninami i smrtí

TikTok, platforma určená ke sdílení krátkých videí, se stal hitem především mezi teenagery. A někteří z nich se pro získání virtuálních lajků nebojí nasadit ani vlastní život. Jaké nejnebezpečnější výzvy TikTok zatím přinesl?

Publikováno

dne

TikTok, platforma určená ke sdílení krátkých videí, se stal hitem především mezi teenagery. A někteří z nich se pro získání virtuálních lajků nebojí nasadit ani vlastní život. Jaké nejnebezpečnější výzvy TikTok zatím přinesl?

Do bezvědomí

Výzva Blackout Challenge se poprvé objevila v roce 2021. A stala se jednou z nejsmrtelnějších. Dle serveru Bloomberg kvůli této výzvě zemřelo během pouhých 18 měsíců hned 15 dětí mladších 12 let. V čem spočívá? Účastníci se snaží přivodit si kóma zastavením přívodu kyslíku, ať už zadržením dechu nebo škrcením ručníkem, šálou či páskem. Netřeba dodávat, proč se tato šílená výzva mnohdy vymkla kontrole.

Halucinace z prášků

Benadryl patří do skupiny antihistaminik a sedativ používaných při léčbě alergií, nespavosti, nachlazení nebo nevolnosti. Ve vyšších dávkách ovšem způsobuje halucinace, čehož si všimli i někteří TikTokeři. Záhy této skutečnosti začali využívat k natáčení virálních videí. Alespoň do doby, než předávkování vedlo k srdečnímu selhání a smrti.

Je libo dračí dech?

Výzva s téměř poetickým názvem Dragon’s Breath neboli Dračí dech spočívá v pojídání bonbonů a jiných cukrovinek namočených do tekutého dusíku. Ten uvolňuje efektní dým, který se účastníkům chrlí z pusy. V čem je háček? Při nesprávném provedení tato pochoutka končí pobytem v nemocnici s popálenou kůží a otravou.

V rytmu ča-či

Ve výzvě Cha Cha Slide navzdory jejímu názvu nejde o tanec. Objevila se v roce 2022 a na paškál si vzala stejnojmennou píseň od DJ Caspera. Cílem je pustit si hit, ve které se opakovaně zpívá „slide left“ (zatoč doleva) a „slide right“ (zatoč doprava) během řízení auta a bezhlavě následovat jeho instrukce.

Balzám pro oči

V nesprávných rukou se i tak obyčejná věc, jako je mentolový balzám na rty, může proměnit v nebezpečný nástroj. Stačí, když si ho místo na ústa namažete na oční víčka. Tato výzva měla původně zajistit bdělost po celou noc, nezřídka ale končila podrážděním, záněty očí nebo dokonce slepotou.

Sražte prostředního

Od výzvy s názvem Skull Breaker lze jen těžko očekávat něco jiného než bolestivé úrazy, přesto se v letech 2020 a 2021 stala velmi populární. Tři lidé stojící vedle sebe ve stejnou chvíli vyskočí do vzduchu a zároveň se tomu prostřednímu pokouší podrazit nohy. Mezi následky zpravidla patřily naraženiny, v horších případech zlomeniny, otřes mozku či ochrnutí.

Pozor na hlavu

Další skupinová výzva může mít libovolný počet účastníků. Ti se nakloní nad mobilním telefonem se zapnutou přední kamerou, aby se viděli na displeji, vyhodí do vzduchu nad sebe nějaký předmět (míč, lahev s vodou nebo třeba dětskou židličku) a snaží se vyhnout tomu, aby jim spadl na hlavu. Že se to ne vždy povede, je asi zřejmé.

Zdroje: Cyberpurify, Fox10phoenix

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Vánoční zvyky a tradice: Proč se líbáme pod jmelím a jak souvisí s Ježíšem Kristem?

Dodržujete oblíbený vánoční zvyk spočívající v pověšení jmelí do svého domova? Víte, odkud tato tradice pochází, proč se pod jmelím líbáme a jak souvisí s Ježíšem Kristem?

Publikováno

dne

Dodržujete oblíbený vánoční zvyk spočívající v pověšení jmelí do svého domova? Víte, odkud tato tradice pochází, proč se pod jmelím líbáme a jak souvisí s Ježíšem Kristem?

Také svůj dům každoročně zdobíte jmelím, pod kterým se líbáte a věříte tomu, že do vašeho domova přinese štěstí a lásku? Pokud jste se někdy pídili po tom, odkud se tato tradice vzala, možná vás překvapilo, že její kořeny sahají až do doby Keltů, zmínky o jmelí se objevují ale také v severské mytologii a dokonce jej využívali i v antice.

Keltské zvyky a tradice spojené s jmelím

Právě Keltové totiž byli jmelím fascinováni a obdivovali ho také díky tomu, že si i v zimě udržovalo svou zelenou barvu. Věřili tomu, že je léčivé a propůjčovali mu až magické schopnosti. V době zimního slunovratu zdobili své příbytky nejenom jmelím, ale také dalšími stálezelenými rostlinami.

Přestože máme jmelí spojeno s tím, že je jedovaté a mělo by být umístěno mimo dosah dětí a domácích mazlíčků, skutečně má i léčivé vlastnosti a využívá se ve farmaceutickém průmyslu.

Keltové věřili také tomu, že jmelí podporuje plodnost. Možná, že právě odtud pochází prapočátky tradice líbání pod jmelím. Podle ní pár, který se políbí pod jmelím, spolu zůstane již navždy. Naopak svobodné ženy, které nedostanou pusu pod jmelím, stráví samy i celý následující rok.

Jmelí z pohledu křesťanství

Znáte legendu o tom, že jmelí bývalo stromem a Josef z něj vyřezal kolébku pro malého Ježíška? Když byl o 33 let později Ježíš Kristus odsouzen k smrti, Římané tento strom porazili a z jeho dřeva vyrobili kříž, na kterém byl Ježíš ukřižován. Po této události strom seschl a přeměnil se v malé keříky.

Způsob, jakým jmelí přežívá, tedy to, že získává živiny ze stromů, na kterých parazituje, symbolizuje život věřících. Ti totiž také žijí z Kristova těla – a to konkrétně při obřadu přijímání Kristova těla a krve.

Díky této legendě se jmelí stalo také symbolem Vánoc a lidé si jej začali nosit do svých domovů, kde jim přináší štěstí, lásku a požehnání.

Jak zajistit, aby vám jmelí přineslo štěstí a lásku?

  • Vánoční tradice velí, že jmelí musí být darované, nikoliv kupované.
  • Také je dobré zkontrolovat, že obsahuje hodně kuliček. Čím více kuliček, tím více štěstí.
  • Jmelí si můžete zavěsit nad vstupní dveře, na lustr či připevnit nad stůl.

Věšíte si jmelí nad dveře a věříte v jeho kouzelnou moc? Nebo ho využíváte pouze jako vánoční dekoraci a neměli jste do dnešních dní ponětí o jeho vlastnostech a legendách, které jsou s ním spojeny?

Zdroje: Deník.cz, Novinky.cz, Wikipedie

Pokračovat ve čtení

Oblíbené