Spojte se s námi


Filmy a seriály

Marie Antoinetta na českých obrazovkách. Připomeňte si perličky ze života francouzské královny!

Česká televize představuje uvedení osmidílného seriálu Marie Antoinetta jako seriálovou událost podzimu. Pojďme si před jeho uvedením připomenout některé zajímavé okamžiky z osudu ženy, která byla dcerou a sestrou rakouských císařů a zároveň francouzskou královnou.

Publikováno

dne

Česká televize představuje osmidílný seriál Marie Antoinetta jako seriálovou událost podzimu. Pojďme si před jeho uvedením připomenout některé zajímavé okamžiky z osudu ženy, která byla dcerou a sestrou rakouských císařů a zároveň francouzskou královnou.

Marie Antoinetta: filmová ikona

Málokterá šlechtična či královna si zasloužila tolik knižních, filmových či seriálových zpracování jako Marie Antoinetta. Její osud je zkrátka atraktivní. Z trůnu přímo pod gilotinu. Mezitím však existují dlouhé roky, během kterých prožívala radosti i smutky jako ostatní smrtelníci.

A zatímco do Francie přijela jako mladičká a tak trochu opovrhovaná dívka, před soudem, který ji poslal na smrt, vystupovala jako hrdá žena a bila se za svou rodinu tak statečně, že ji obdivovali i její nepřátelé.

Ve zmíněném seriálu je tato mladá žena pojata jako ikona, vlastně bychom mohli říct superstar. A možná taková opravdu byla.

Zbavena všeho, co bylo rakouské

Marie Antoinetta byla za francouzského následníka Ludvíka provdána v pouhých 14 letech. Vlastní svatby se neúčastnila, neboť proběhla v zastoupení, ale brzy po ní se vydala na cestu do své nové vlasti.

Na hranicích se musela svléknout z rakouského oděvu a odevzdat všechno, co ji poutalo k domovu. Přišla o své dvorní dámy i o své mazlíčky. A také o své jméno. Narodila se jako Marie Antonie, rakouská arcivévodkyně, ale do Francie již vstoupila jako Marie Antoinetta, francouzská dauphinka.

V posteli to moc neklapalo

Oba manželé byli při uzavření sňatku velmi mladí a Ludvík navíc trpěl zdravotními obtížemi, které mu komplikovaly milostný život. S Marií Antoinettou se tedy do žádných postelových hrátek vůbec nepouštěl a až sedm let po svatbě se podařilo manželství naplnit, a to jenom proto, že do Paříže dorazil Mariin bratr Josef, pozdější císař, který s Ludvíkem promluvil jako muž s mužem.

Očividně to pomohlo, protože do roka se narodilo první, tak dlouho očekávané dítě. Byla to sice dívka, což dynastii moc nepotěšilo, ale dva roky na to přišel na svět vytoužený dědic a po něm i další děti.

Milenec, který zůstal věrný až do konce

Axel von Fersen je považován za milence Marie Antoinetty. Nemůžeme si být samozřejmě jisti, zda skutečně tvořili pár, nicméně silné citové pouto mezi nimi rozhodně bylo.

Znali se zřejmě už dřív, ale zhruba od počátku 80. let se k sobě začali chovat velmi důvěrně. Axel von Fersen královně nahrazoval nedostatek citu v manželství a ona mu plně důvěřovala.

A Fersen zůstal věrný až do konce, což dokazuje jeho hrdinská snaha ochránit královnu (i krále) před revolucionáři. Nejprve pomohl zorganizovat útěk královského páru, a když přesto manželé upadli do zajetí, objížděl Fersen evropské královské dvory a orodoval tam za pomoc pro svou královnu a jejího muže.

Jak víme, jeho snaha však byla marná. Král zemřel pod gilotinou v lednu roku 1793, Marie Antoinetta žila ve vězení ještě 9 měsíců a poté byla i ona ve věku 37 let popravena.

Zdroj: ČT, dvojka.rozhlas.cz

Oblíbené