Spojte se s námi


Politika

Komentář: Má Babiš šanci stát se prezidentem, nebo se voliči obrátí proti němu?

Publikováno

dne

Andrej Babiš prezidentem? Průzkumy naznačují leccos, nicméně bývalý premiér by v každém případě druhé kolo zvládnout neměl. Hodně se tak řeší, jaká je vůbec jeho šance na zvolení. Budou jej lidi volit, nebo se obrátí proti němu?

Prezidentské volby, které se budou konat v lednu, mají tři hlavní favority. O první tři místa se v průzkumech rvou Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová. Počítá se s tím, že bývalý premiér půjde do druhého kola.

Nedávný průzkum agentury Median však přišel s pro Babiše nepříznivými výsledky. I kdyby se totiž do druhého kola probojoval, porazil by jej nejen Pavel, ale i Nerudová.

Zajímavé však je, jak se v prozatímní kampani Babiš prezentuje. Ukazuje totiž, že je vyloženě marketingovým produktem, který se mění podle toho, jak je to zrovna potřeba. Nejen názorově, ale nyní i chováním, kdy si hraje na toho hodného.

To se pochopitelně může setkat hned s dvěma typy reakcí. Jednak může potenciálně přitáhnout nové voliče, ale rovněž může ztratit ty, které měl téměř jisté. Hodně také záleží na tom, jakou kdo bude mít paměť.

Prezidentské volby jsou oproti parlamentním jiné, méně předvídatelné. Voliči se také mohou chovat poměrně nepředvídatelně. Výše zmíněná paměť voličů tedy může hrát hlavní roli.

Babiš nemá problém tvrdit jeden den takový názor, aby měl o pár hodin názor úplně jiný. Obrací zkrátka podle toho, kolik voličů by mohl přilákat. Ostatně i kvůli tomu ANO pořádá různé průzkumy, kde se vyptává na názory a podle odpovědí respondentů se řídí.

Zkrátka populismus jak vyšitý. Může v prezidentských volbách fungovat stejně jako v parlamentních? To teprve uvidíme. Faktem ovšem je, že tvrdá část kampaně je teprve před námi a lze čekat, že právě Babiš vytáhne díky vlastnictví médií ty nejtěžší kalibry.

Zdroj: Median, Frews

Oblíbené