Spojte se s námi


Politika

Komentář: Má Babiš šanci stát se prezidentem, nebo se voliči obrátí proti němu?

Publikováno

dne

Andrej Babiš prezidentem? Průzkumy naznačují leccos, nicméně bývalý premiér by v každém případě druhé kolo zvládnout neměl. Hodně se tak řeší, jaká je vůbec jeho šance na zvolení. Budou jej lidi volit, nebo se obrátí proti němu?

Prezidentské volby, které se budou konat v lednu, mají tři hlavní favority. O první tři místa se v průzkumech rvou Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová. Počítá se s tím, že bývalý premiér půjde do druhého kola.

Nedávný průzkum agentury Median však přišel s pro Babiše nepříznivými výsledky. I kdyby se totiž do druhého kola probojoval, porazil by jej nejen Pavel, ale i Nerudová.

Zajímavé však je, jak se v prozatímní kampani Babiš prezentuje. Ukazuje totiž, že je vyloženě marketingovým produktem, který se mění podle toho, jak je to zrovna potřeba. Nejen názorově, ale nyní i chováním, kdy si hraje na toho hodného.

To se pochopitelně může setkat hned s dvěma typy reakcí. Jednak může potenciálně přitáhnout nové voliče, ale rovněž může ztratit ty, které měl téměř jisté. Hodně také záleží na tom, jakou kdo bude mít paměť.

Prezidentské volby jsou oproti parlamentním jiné, méně předvídatelné. Voliči se také mohou chovat poměrně nepředvídatelně. Výše zmíněná paměť voličů tedy může hrát hlavní roli.

Babiš nemá problém tvrdit jeden den takový názor, aby měl o pár hodin názor úplně jiný. Obrací zkrátka podle toho, kolik voličů by mohl přilákat. Ostatně i kvůli tomu ANO pořádá různé průzkumy, kde se vyptává na názory a podle odpovědí respondentů se řídí.

Zkrátka populismus jak vyšitý. Může v prezidentských volbách fungovat stejně jako v parlamentních? To teprve uvidíme. Faktem ovšem je, že tvrdá část kampaně je teprve před námi a lze čekat, že právě Babiš vytáhne díky vlastnictví médií ty nejtěžší kalibry.

Zdroj: Median, Frews

Politika

Momenty z prezidentských voleb: Od zavřeného minigolfu po světlušky na Václavském náměstí

Publikováno

dne

Další prezidentské volby jsou za námi, když po dvou vítězstvích Miloše Zemana tentokrát bude nejvyšší hlavou státu Petr Pavel, který dokázal porazit Andreje Babiše. O zajímavé momenty samozřejmě nebyla během posledních dnů nouze. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější.

Když si kvůli drahým energiím nemůžete zahrát minigolf, nevadí! Když byste totiž zvolil za prezidenta Babiše, tak vám ho hned v první den nástupu do funkce otevře.

Jedno z mnoha nedůstojných chování, kterým by se rozhodně hlava státu prezentovat neměla!

Zajímavé srovnání voličů dle vzdělání.

Potěšena výsledkem voleb byla i Zuzana Čaputová, která dorazila do Prahy osobně, aby pogratulovala novému prezidentovi ČR.

Malá vzpomínka na volby v roce 2018. Tentokrát se naštěstí nebylo za co stydět.

Na závěr pěkná momentka z Václavského náměstí.

Pokračovat ve čtení

Politika

Kvíz: Dokážete vyjmenovat všechny prezidenty od vzniku Československa?

Publikováno

dne

Připravili jsme si pro Vás kvíz, ve kterém se zaměříme na prezidenty od vzniku Československa. Je potřeba vyplnit dvanáct kolonek, ve kterých je obsaženo celkem jedenáct jmen. Dokážete je vyjmenovat všechny?

Pokračovat ve čtení

Novinky

Hrozí kolaps justice? Kvůli nízkým platům jsme k němu blízko

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přišel s novinkou, která by měla usnadnit zaměstnancům využití home office. Jeho snaha ale narazila u Úřadu vlády, Úřadu práce a ministerstva financí.

Publikováno

dne

Dle prohlášení Nejvyššího soudu je česká justice těsně před kolapsem. Může za to nedostatečná výše platů zaměstnanců, kvůli které odcházejí schopní a zkušení pracovníci. Pokud se situace nezmění, je ve hře i omezení činnosti některých soudů.

Na neudržitelnost situace znovu upozornil Nejvyšší soud. Kvůli podfinancování platů v justici dochází k odlivu zkušených pracovníků a nabírat nové je stále těžší. Dle Nejvyššího soudu to může vést k postupnému hroucení celého systému.

Nástupní platy některých zaměstnanců v justici se pohybují okolo třiadvaceti tisíc hrubého. Průměrný plat v justici je tak zhruba o deset tisíc nižší než ve veřejné sféře. Nelze se divit, že je i nedostatek samotných pracovníků.

Soudci o tomto problému s představiteli vlády dlouhodobě jednají. Vláda sice chce platy zvyšovat, ostatně to stojí i v jejím programovém prohlášení, zatím se k tomu ale nemá.

Důvodem je válka na Ukrajině a její důsledky v oblasti ekonomiky. Dle premiéra Petra Fialy nyní musí vláda šetřit na všech frontách, se soudci ale hodlá o situaci i nadále jednat. Aktuálně vláda jedná o tom, zda jít cestou nového přerozdělení financí, či navýšení rozpočtu.

Podobný postoj má i ministr financí Zbyněk Stanjura. Naopak ministr spravedlnosti Pavel Blažek vnímá nedostatek pracovníků v justici a snaží se prosazovat zvýšení platů.

O zvyšování platů v justici se mluví již delší dobu. Iniciátorem debat je mimo jiné i Soudcovská unie. Ta dodává, že nástupní mzda zapisovatelky činí osmnáct tisíc korun, navíc jusitce pracuje s mimořádně citlivými osobními údaji.

Zdroje: ČT 24, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené