Spojte se s námi


Různé

Jak zhubnout? 5 prostých návyků, s kterými to půjde samo

Pokud přemýšlíte jak zhubnout a váhu si udržet, odpovědí nejsou omezující diety, které slibují ty nejrychlejší výsledky. Ve skutečnosti stačí dodržovat několik prostých zdravých návyků.

Publikováno

dne

Pokud přemýšlíte jak zhubnout a váhu si udržet, odpovědí nejsou omezující diety, které slibují ty nejrychlejší výsledky. Ve skutečnosti stačí dodržovat několik prostých zdravých návyků.

Jak zhubnout?

Základem pro úspěšné hubnutí je mírný kalorický deficit, tedy větší množství vydané energie než přijaté. Není však kalorie jako kalorie. Aby tělo správně fungovalo, potřebuje správné živiny. A pokud se budete soustředit na skladbu potravin v jídelníčku, není vždy nutné kalorie počítat. Další tipy, jak zhubnout, vám prozradíme níže.

1. Správné potraviny jsou základem, jak zhubnout

V jídelníčku by měly dominovat základní potraviny jako zelenina, ovoce, vejce či libové maso. Ty jsou pro tělo snadné na trávení, obsahují důležité živiny a mají zpravidla méně kalorií. Naopak průmyslově zpracované potraviny prošly řadou technologických procesů, obsahují množství tuku, cukru a dalších látek, které vylepšenou chutí maskují horší kvalitu. Takové potraviny mají na naše fyzické i duševní zdraví zpravidla negativní vliv a prohlubují pocit hladu. Patří mezi ně nejrůznější sušenky, oplatky, slazené nápoje či hotovky určené k přímé konzumaci.

Samozřejmě se nemusíte průmyslově zpracovaným potravinám vyhýbat kompletně. Každý pokrm má v jídelníčku svoje místo. Cílem je stravovat se tak, aby v porovnání se základními potravinami by množství těch průmyslově zpracovaných minimální. 

2. Zařaďte do jídelníčku bílkoviny

Základními živinami, jež tělo z jídla přijímá, jsou bílkoviny, tuky a sacharidy. Mezi vhodné zdroje sacharidů můžeme zařadit obiloviny, brambory, luštěniny či pečivo. Tuky tělo získává například z ryb, ořechů, oleje či mléčných výrobků. Ty jsou zároveň společně s vejci, masem a luštěninami také dobrým zdrojem bílkovin. Je ideální, když každý pokrm obsahuje všechny zmíněné živiny. Právě bílkovin lidé ale často přijímají nedostatek. 

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem svalů a tkání, zasytí na dlouhou dobu a podporují tvorbu hormonů. Jejich optimální příjem je pro každého jiný, obecně se ale pohybuje kolem 1 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. Pro člověka vážícího 60 kg zvyklého na tři hlavní jídla denně by to tedy znamenalo přijímat 20 g bílkovin v každém z nich. Takové množství přibližně obsahuje například jedno balení mozzarelly, 100 g libového masa nebo tři vejce. Bohatá na bílkoviny by měla být i snídaně, aby se na začátku dne optimalizovaly hladiny hormonů a cukru v těle. 

3. Najděte pohyb, který vás bude bavit

Pohyb nám umožňuje budovat svalovou hmotu, zlepšuje trávení, podporuje činnost mozku a samozřejmě také spaluje kalorie. Při hubnutí je tedy skvělým pomocníkem. Nemělo by se ale zapomínat, že se jedná o oslavu toho, co naše tělo dokáže. Pohyb by měl přinášet radost a ne utrpení. 

Výživoví poradci doporučují silové tréninky. V posledních letech se velké oblíbenosti těší skupinové lekce spinningu. Ale vhodnou alternativou jsou také procházky v přírodě, při kterých navíc načerpáte vitamín D, nebo jen prosté tancování doma při poslechu oblíbené hudby. 

4. Se stresem nemáte jak zhubnout

Možná už jste slyšeli, že hubnutí je v hlavě. Zvýšená hladina stresových hormonů může ovlivňovat také vaši hmotnost. Aby organismus správně fungoval, je důležité dopřávat si dostatek spánku a najít si denně alespoň několik minut na cílený odpočinek. Najděte si chvilku, kdy nic nebudete řešit. Připomeňte si, že většina věcí, co nás stresuje, vlastně není tak důležitá. Můžete vyzkoušet meditaci, pomalé protahování či cokoliv jiného, co vám přináší pocit klidu. S tím jde totiž všechno lépe.

5. Mějte se rádi

Nesnažte se k hubnutí motivovat tím, že se nemáte rádi. Zkuste to brát tak, že vaše tělo toho už spoustu zvládlo a vy se mu můžete odměnit tím, že se o něj budete lépe starat a dopřejete mu to, co potřebuje. Děláte to pro sebe a pro své zdraví. 

Zdroje: Aktin, Healthline

Oblíbené