Spojte se s námi


Lifestyle

5 způsobů, jak úspěšně pracovat se stresem

Máte psychicky náročné zaměstnání? Procházíte právě vyšší stresovou zátěží ve svém životě? Příliš stresu může být pro tělo nebezpečné. Jak úspěšně pracovat se stresem a nezbláznit se?

Publikováno

dne

Máte psychicky náročné zaměstnání? Procházíte právě vyšší stresovou zátěží ve svém životě? Příliš stresu může být pro tělo nebezpečné. Jak úspěšně pracovat se stresem a nezbláznit se?

Zatímco malá dávka stresu může být prospěšná a motivující, přílišná stresová zátěž je nebezpečná. Bohužel, moderní způsob života nás stresovým situacím vystavuje neustále. Jak poznáte, že je toho na vás příliš a hladina stresových hormonů dosahuje kritických hodnot?

Jak poznat, že jste vystaveni dlouhodobému stresu?

Pokud jste během dne vystaveni stresovým situacím, vaše tělo na ně automaticky reaguje. U někoho se mohou v mysli začít rozbíhat katastrofické scénáře, někoho trápí bolesti žaludku, někdo reaguje nepřiměřeně a výjimkou nejsou ani úzkosti a nervozita.

Jestliže se ovšem situace, které ve vás tyto reakce vyvolávají, vyskytují několikrát během jednoho dne, máte zaděláno na problém. Pokuste se tedy zpracovávat tyto stresové situace co nejdříve a neriskujte své zdraví.

Jak zpracovávat stres a nezbláznit se?

Ve chvíli, kdy se cítíte pod tlakem a pociťujete, že vaše tělo na nastalou situaci reaguje, naučte se aplikovat některé z následujících doporučení.

Naučte se to rozdýchat

Jednou z metod, jak lépe zvládat stresovou situaci, je dýchání. Ptáte se, jak vám dýchání může pomoci? Tajemství se skrývá ve správné technice. Pomalu se nadechujte a poté prudce vydechněte. To opakujte tak dlouho, dokud nebudete klidnější.

Myslete na něco jiného

Naučte svůj mozek, aby vás přenesl mimo aktuální stresovou situaci. Stačí, když se naučíte soustředit na cokoliv jiného. Ať už je to sledování počasí za okny, spořiče obrazovky nebo třeba fleku na tričku kolegy.

Jděte se projít

Máte možnost od situace utéct a změnit prostředí? Pokud jste pod velikým tlakem ve svém osobním životě, naučte se na situaci reagovat tím, že si nazujete tenisky a půjdete se projít. Obyčejné procházky mohou mít terapeutické účinky a mohou vám mnohdy nahradit také psychologa.

Pravidelně si dopřávejte masáž, cvičte a meditujte

Čím většímu stresu čelíte, tím ztuhlejší tělo máte. Uvolněte napětí ze svých ramen a dopřávejte si pravidelnou masáž a aplikujte také uvolňovací cviky. Vyzkoušejte jógu, meditaci i klasický strečink. Cokoliv, co vám pomůže ulevit od bolesti a ztuhlých svalů, je vítáno.

Poslouchejte hudbu

Terapeutické účinky má také poslech hudby. Jestliže nemáte rádi klasickou relaxační hudbu, poslouchejte své oblíbené interprety. Hudba vás dokáže pohladit na duši, přenést pryč a dodá vám nový náhled na situaci a zlepší vám náladu.

Braňte se stresu a nenechte si ho přerůst přes hlavu.

Zdroje: Redakce, Forbes, Healthline

Oblíbené