Spojte se s námi


Politika

Jak se bude epidemiologická situace v Česku vyvíjet v dalších týdnech?

Publikováno

dne

Počty nově nakažených každým dnem strmě stoupají. Tento trend by měl však dle predikcí vydržet ještě zhruba dva až tři týdny. Jaký bude další vývoj nákazy v České republice?

Aktuálně to vypadá tak, že trend strmého nárůstu denního počtu nakažených bude nadále pokračovat. V případě očekávaného šíření nákazy by během příštího týdne mělo být dokonce patnáct tisíc nových případů denně.

S tím také souvisí i nárůst počtu hospitalizovaných lidí. Dle předpokladů by mělo být příští týden hospitalizováno okolo tří tisíc lidí s covidem. Hrozí tak, že při dalším nárůstu bude potřeba opět omezit poskytování ostatní méně akutní zdravotní péče.

Na tuto situaci se snaží ministerstvo zdravotnictví reagovat zpřísňováním opatření. Dle Adama Vojtěcha chce ministerstvo v následujících dnech vydat nařízení, dle kterého již nebude uznáván negativní antigenní test jako potvrzení o bezinfekčnosti pro vstup na akce.

Toto ve spojení s ostatními opatřeními má i mimo jiné přimět občany, aby se nechali očkovat. A nutno podotknout, že to zatím poměrně funguje, neboť nemocnice hlásí enormní zájem o poskytnutí třetí dávky, ale i o registraci pro první dávku očkování.

Kdy by tak tato nelichotivá čísla mohla začít opět klesat? Předpokládá se, že největšího počtu denního nárůstu počtu nakažených dosáhneme zhruba za tři týdny. Poté by se měl denní nárůst po malých krůčcích začít opět snižovat. V tomto případě ale také záleží na vydaná opatření vlády a její účinnosti.

Zdroj: ČT24, Data Ministerstva zdravotnictví

Politika

Momenty z prezidentských voleb: Od zavřeného minigolfu po světlušky na Václavském náměstí

Publikováno

dne

Další prezidentské volby jsou za námi, když po dvou vítězstvích Miloše Zemana tentokrát bude nejvyšší hlavou státu Petr Pavel, který dokázal porazit Andreje Babiše. O zajímavé momenty samozřejmě nebyla během posledních dnů nouze. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější.

Když si kvůli drahým energiím nemůžete zahrát minigolf, nevadí! Když byste totiž zvolil za prezidenta Babiše, tak vám ho hned v první den nástupu do funkce otevře.

Jedno z mnoha nedůstojných chování, kterým by se rozhodně hlava státu prezentovat neměla!

Zajímavé srovnání voličů dle vzdělání.

Potěšena výsledkem voleb byla i Zuzana Čaputová, která dorazila do Prahy osobně, aby pogratulovala novému prezidentovi ČR.

Malá vzpomínka na volby v roce 2018. Tentokrát se naštěstí nebylo za co stydět.

Na závěr pěkná momentka z Václavského náměstí.

Pokračovat ve čtení

Politika

Kvíz: Dokážete vyjmenovat všechny prezidenty od vzniku Československa?

Publikováno

dne

Připravili jsme si pro Vás kvíz, ve kterém se zaměříme na prezidenty od vzniku Československa. Je potřeba vyplnit dvanáct kolonek, ve kterých je obsaženo celkem jedenáct jmen. Dokážete je vyjmenovat všechny?

Pokračovat ve čtení

Novinky

Hrozí kolaps justice? Kvůli nízkým platům jsme k němu blízko

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přišel s novinkou, která by měla usnadnit zaměstnancům využití home office. Jeho snaha ale narazila u Úřadu vlády, Úřadu práce a ministerstva financí.

Publikováno

dne

Dle prohlášení Nejvyššího soudu je česká justice těsně před kolapsem. Může za to nedostatečná výše platů zaměstnanců, kvůli které odcházejí schopní a zkušení pracovníci. Pokud se situace nezmění, je ve hře i omezení činnosti některých soudů.

Na neudržitelnost situace znovu upozornil Nejvyšší soud. Kvůli podfinancování platů v justici dochází k odlivu zkušených pracovníků a nabírat nové je stále těžší. Dle Nejvyššího soudu to může vést k postupnému hroucení celého systému.

Nástupní platy některých zaměstnanců v justici se pohybují okolo třiadvaceti tisíc hrubého. Průměrný plat v justici je tak zhruba o deset tisíc nižší než ve veřejné sféře. Nelze se divit, že je i nedostatek samotných pracovníků.

Soudci o tomto problému s představiteli vlády dlouhodobě jednají. Vláda sice chce platy zvyšovat, ostatně to stojí i v jejím programovém prohlášení, zatím se k tomu ale nemá.

Důvodem je válka na Ukrajině a její důsledky v oblasti ekonomiky. Dle premiéra Petra Fialy nyní musí vláda šetřit na všech frontách, se soudci ale hodlá o situaci i nadále jednat. Aktuálně vláda jedná o tom, zda jít cestou nového přerozdělení financí, či navýšení rozpočtu.

Podobný postoj má i ministr financí Zbyněk Stanjura. Naopak ministr spravedlnosti Pavel Blažek vnímá nedostatek pracovníků v justici a snaží se prosazovat zvýšení platů.

O zvyšování platů v justici se mluví již delší dobu. Iniciátorem debat je mimo jiné i Soudcovská unie. Ta dodává, že nástupní mzda zapisovatelky činí osmnáct tisíc korun, navíc jusitce pracuje s mimořádně citlivými osobními údaji.

Zdroje: ČT 24, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené