Spojte se s námi


Zajímavosti

Jack Unterweger: sériový vrah i celebrita oblíbená veřejností

Jack Unterweger byl v roce 1976 odsouzen za svou první vraždu a několik dalších skutků na doživotí. V roce 1990 byl však, částečně i na nátlak veřejnosti a médií propuštěn a jeho vražedné běsnění mohlo začít naplno.

Publikováno

dne

Jack Unterweger byl v roce 1976 odsouzen za svou první vraždu a několik dalších skutků na doživotí. V roce 1990 byl však, částečně i na nátlak veřejnosti a médií propuštěn a jeho vražedné běsnění mohlo začít naplno.

Neutěšené dětství

Narodil se 16. srpna 1950 v rakouském Štýrsku jako nemanželský syn amerického vojáka a rakouské číšnice. Otce nikdy nepoznal a matka se v jeho životě objevovala velmi sporadicky, neboť byla střídavě ve vězení a na svobodě. Unterweger ve své biografii později vzpomínal na jejich komplikovaný vztah, kdy mu matka, pokaždé, když se objevila, dala marnou naději na normální rodinný život.

Část dětství strávil v různých dětských domovech, než jej dostal do péče jeho dědeček, otec matky. To však také nebyla žádná výhra. Byl to známý násilník, pijan a zloděj dobytka.

Unterweger vlivem všech okolností dokončil sotva 7. tříd základní školy. Chvíli se pak ještě učil v číšnickém řemesle, to však nedokončil. Zlákala jej dráha zločinu. Do roku 1974 mu bylo prokázáno celkem 16 trestných činů v oblasti majetkové, násilné či mravnostní kriminality.

První vražda a doživotí

11. prosince 1974 pak spáchal zločin nejtěžší, svou první vraždu. Obětí byla teprve 18 letá dívka ze sousedství, kterou vlákal do svého auta a odvezl do lesa. Tam ji okradl, donutil ji se svléknout a nakonec nemilosrdně uškrtil. Za tento ohavný zločin byl pak v roce 1976 odsouzen na doživotí a už nikdy neměl vykročit zpoza bran vězení, tedy teoreticky. Prakticky mohl po 15 letech žádat o odpuštění zbytku trestu.

Ve vězení jakoby se mávnutím kouzelného proutku ocitl zcela jiný člověk. Unterweger se začal věnovat psaní. Psal knihy, básně rozhlasové hry a mimo jiné napsal bestseller o svém životě s názvem „Očistec aneb cesta do kriminálu.“

Cesta na svobodu

Stal se slavným. Mnozí jej pokládali za napraveného zločince a přimlouvali se za jeho propuštění. Dokonce vznikla i petice. Nikdo však netušil, jaká bestie v něm stále dříme. Na nátlak veřejnosti a médií byl skutečně Unterweger po „odsezených“ 15 letech propuštěn. V podstatě tedy ihned, jakmile to bylo možné.  

Stal se z něj velmi žádaný reportér a novinář. Rakouské deníky se doslova předháněly s nabídkou zaměstnání pro bývalého zločince. Pod záminkou několika svých projektů se začal pohybovat v prostředí prostitutek a různých pochybných existencí.

Bestie řádí dál

Pět měsíců po svém propuštění přicestoval do Prahy. S průvodkyní bloumal temnými uličkami a opět vyhledával zejména příslušníky podsvětí. Průvodkyně však dostala strach a velmi brzy odchvátala domů. Unterweger zůstal sám v nočním městě. Ten samý večer se jistá Blanka Bočková (29) pohádala ve vinárně se svým přítelem a odešla sama domů. Její tělo bylo nalezeno v korytě Břežaňského potoka. Byla uškrcena.

 A to byl jen začátek. V následujícím roce a půl se v Rakousku našlo sedm mrtvol uškrcených prostitutek a 3 se stejným modem operandi pak v Los Angeles, kde Unterweger krátce před svým dopadením pobýval.

Kriminalisté dlouho nemohli přijít vrahovi na stopu. I když bylo jasné, že všechny zločiny spáchal tentýž sériový vrah, policie byla bezradná. Až jeden vysloužilý kriminalista vzpomněl propuštěného zločince Unterwegera a jeho první vraždu. Pak už šlo vše ráz na ráz. Policie jej spojila s místy všech vražd na časové ose, byl zatčen v USA a následně vydán do Rakouska.

Odsuzující verdikt a konec

Unterweger byl odsouzen za jedenáct dokonaných vražd. Rozsudek zněl „doživotí bez možnosti propuštění“, proti čemuž se ještě v soudní síni odvolal. Následně ještě poskytl rozhovor novinářům, kde vyvracel svou vinu a po šesti hodinách od odsouzení se ve své cele oběsil. Údajně k tomu použil stejný uzel, jako při škrcení svých obětí.

Zdroje: kriminalistika.eu, časopis Krimi revue, Lifee

Oblíbené