Spojte se s námi


Cestování

Finsko bylo vyhlášeno jako nejšťastnější země na světě. Může za to upřímnost a otevřenost tamních lidí

Jak již bývá zvykem, byl letos 20. března, tedy na Mezinárodní den štěstí, vydán žebříček nejšťastnějších zemí světa. První příčku obsadilo Finsko. Co je na této severské zemi tak atraktivní a proč jsou Finové šťastní a spokojení?

Publikováno

dne

Jak již bývá zvykem, byl letos 20. března, tedy na Mezinárodní den štěstí, vydán žebříček nejšťastnějších zemí světa. První příčku obsadilo Finsko. Co je na této severské zemi tak atraktivní a proč jsou Finové šťastní a spokojení?

Severské země jsou nejšťastnější na světě

Seveřané ví, jak si užívat života a najít si naplnění. To opět potvrdil žebříček nejšťastnějších zemí světa, kde Finsko suverénně obsadilo první místo. Jak je možné, že v zemi, která byla dlouhou dobu na předních příčkách v počtu sebevražd, se lidem žije tak dobře a jsou spokojení?

Počet sebevražd od roku 2000 ve Finsku trvale klesá

V roce 1990 ukončilo svůj život vlastní rukou přes 1500 obyvatel Finska, před pár lety se ovšem počet sebevražd v zemi snížil o více jak polovinu. Nicméně alkohol stále zůstává častým zabijákem a alkoholismus je v zemi vcelku častý. 

V zemi vše šlape jako hodinky

I přesto ale vedou Finové spokojený život, a to i díky tomu, že v zemi vše funguje tak, jak má. Ať už bychom se zaměřili na veřejnou dopravu, úřady, studium či zdravotnictví, v zemi není nic problém a vše zkrátka běží jako hodinky. 

Vlaky, autobusy i lodě jezdí včas. Na úřadech vám poradí první úředník či úřednice a běháním po úřadech nemusíte trávit celé dny.

Dochvilnost je ctnost

Narozdíl od zemí v jižní Evropě, Seveřené jsou dochvilní a málokdy se stane, že přijdou na domluvenou schůzku pozdě. Dokonce to někdy působí tak, že Finové se snad rodí s hodinkami na rukou.

Tajemství sisu

Národní charakter země je popisován jedním slovem – sisu. To znamená houževnatost, výdrž, odolnost a odvahu čelit nepřízním osudu. 

Tato vlastnost se předává z generace na generaci. Dříve, v dobách, kdy nebylo tak snadné přežít dlouhé zimy, museli být lidé trpěliví, zocelení a tvrdí. Řada mladých lidí tuto vlastnost přebírá po svých rodičích, kteří ji zase okoukali od svých rodičů. 

Soudržnost

Narozdíl od jiných zemí, ve Finsku se nehledí na rozdíly, lidé mezi sebou nesoutěží v tom, kdo má více, ale naopak spolu všichni drží a soudržnost by mohli Finové vyučovat. 

Léčebná síla přírody

Finsku se přezdívá země tisíce jezer a místní příroda je skutečně malebná a Finové do ní rádi chodí načerpat energii.

Experiment ztracené peněženky

Finové si vedou dobře také z pohledu upřímnosti a čestnosti. Při takzvaném Lost wallet experiment, jehož podstata spočívá v tom, že v hlavních městech po celém světě upustíte nebo předáte někomu z místních do ruky peněženku se slovy, že jste ji našli na zemi. V peněžence je kontakt na majitele a vy poté čekáte, zda se původnímu majiteli vrátí. 

V tomto experimentu si Helsinky vedly na výbornou. Z celkem 12 peněženek se jich 11 vrátilo. To poukazuje na nízkou kriminalitu i čestnost místních obyvatel. 

Prvenství v žebříčku nejšťastnějších zemí světa si Finsko skutečně zaslouží. Chcete-li i vy proniknout do tajů spokojeného života, navštivte zemi ticha, tisíců jezer a ostrovů a poznejte místní mentalitu zblízka.

Zdroje: happiness-report, nytimes, ct24, openevo

Oblíbené