Spojte se s námi


Auta

Co dělat, když uvíznete na železničním přejezdu? Hlavně nepanikařte

Stát se to může komukoli. Nedopatřením či mírným zaváháním se rázem ocitnete přímo uprostřed železničního přejezdu a závory jsou dole. Co teď? Odpověď je ve skutečnosti velice jednoduchá, stačí pouze zachovat klid a závorami projet.

Publikováno

dne

Stát se to může komukoli. Nedopatřením či mírným zaváháním se rázem ocitnete přímo uprostřed železničního přejezdu a závory jsou dole. Co teď? Odpověď je ve skutečnosti velice jednoduchá, stačí pouze zachovat klid a závorami projet.

Nejedná se o ojedinělou situaci

I když se může zdát, že jde o neobvyklou situaci, problém „spadlých závor“ se na českých silnicích řeší každodenně. Stačí chvilka nepozornosti a v této situaci se může v budoucnu ocitnout každý z nás.

Každoročně se u nás kvůli této nebezpečné situaci stane bezmála 200 nehod. Díky pohotovosti řidičů se většina obejde bez zranění, zhruba třetina však končí tragicky.

Jak z toho ven

Je vhodné si uvědomit, že pokud tato situace skutečně nastane, vždy ji musí vyřešit samotný řidič vozidla. Vlak sice začne prudce brzdit, ale vinou velmi dlouhé brzdné dráhy většinou nestihne zastavit před přejezdem.

Aby tak nedošlo ke srážce, z přejezdu musí odjet motorové vozidlo. Nejjednodušší možností je prosté projetí závorami. Ty jsou navržené tak, aby je bylo velmi jednoduché nadzvednout, případně přelomit. Pokud tohle uděláte, z přejezdu se určitě včas dostanete.

I když závoru bez problému zvedne běžný člověk, výrazně se nedoporučuje vysílat spolucestujícího, aby ji šel zvednout. Tento proces, včetně prvotního šoku a odpoutání, může zabrat až několik desítek vteřin, za kterých už vlak může dorazit na železniční přejezd. Nemluvě o případném zranění kvůli „zbytečnému“ prudkému brždění vlaku.

Hlavně zachovejte klid

Téměř všechny nehody na přejezdu se stávají kvůli zbytečnému zmatkování řidičů. Zcela nejhorší je vystoupit a běžet od auta pryč. Takto vystavujete všechny cestující vlaku obrovskému nebezpečí, navíc se tím dopouštíte trestného činu. Opustit auto můžete pouze v případě, když má technické potíže, tudíž s ním jistě nebudete schopni odjet či jej jakkoli jinak dostat ze silnice.

Někteří řidiči také doplácejí na banality jako třeba zhasnutí motoru. Pamatujte ale, že když spadnou závory, máte stále dostatek času na to, abyste přejezd bezpečně opustili. Jen vzpomeňte, kolik času někdy strávíte před závorami, než konečně projede vlak.

Samozřejmě tedy musíte jednat rychle a přejezd opustit co nejdříve. Pokud se ale stresujete více, než je běžné, v klidu se nadechněte a bezpečně se pomalu rozjeďte. Závory projedete i v nízké rychlosti a pár vteřin navíc vám nestojí za to, abyste kvůli zbrklosti na přejezdu nakonec uvízli.

Zdroj: Garáž.cz

Oblíbené