Spojte se s námi


Cestování

Chcete se o adventu zastavit? Vyrazte na Vánoční trhy Drážďany! Fronty vás spolehlivě zastaví

Vánoce mají mnozí spojené s romantickou zasněženou přírodou, ale také vánočními trhy. Trhy v Drážďanech na Striezelmarktu získaly na oblíbenosti hlavně svou úžasnou  výzdobou a skvělou atmosférou. Jenže…

Publikováno

dne

Vánoce mají mnozí spojené s romantickou zasněženou přírodou, ale také s vánočními trhy. Vánoční trhy Drážďany na Striezelmarktu jsou oblíbené díky úžasné výzdobě a skvělé atmosféře.

Na Vánoční trhy Drážďany jsme dříve jezdili ve všední dny. Vloni poprvé jsme vyrazili v sobotu, ale tak moc se nelišila od všedního dne, co se týče návštěvnosti. Proto jsme letos vyrazili opět o víkendu nasát vůni Vánoc do Drážďan. Jaké bylo naše překvapení, když jsme se okamžitě stali součástí davu.

Striezelmarkt se koná od 29. listopadu do 24. prosince 2023

Přicházeli jsme na zcela přeplněné Altmarkt náměstí. Ani jsme nevěděli jak, dav nás doslova vcucnul a už jsme se prodírali lokty mezi návštěvníky se snahou obsadit nějaký ten stánek.

Vánoční trhy Drážďany: Fronty, kam se podíváte

Největší fronty, jak už to na vánočních trzích bývá, byly u stánku s jídlem. A že ho bylo přehršel! Voňavé klobásky, horký punč, originální drážďanské štoly různých druhů a velikostí a dokonce i africké speciality. Stejně tak jsme tam potkali i české trdelníky s vůní skořice.

Když se rozhodnete o víkendu strávit úžasný den na vánočních trzích v Drážďanech, obrňte se trpělivostí. Protože když zatoužíte po výtečné klobásce, stoupnete si prostě do fronty, do které se nejprve musíte ale probojovat davem. A to všechno budete absolvovat pokaždé, když pocítíte chuť či hlad.

Podél Průvodu knížat či Procesí princů přicházíte na historický středověký trh

Ovšem fronta na středověký trh, kterou si za 5 euro vystojíte a děti za 3 eura, ta už stála za to! Nebylo nám líto peněz, ale trávit volný čas opět ve frontě, a to pomalu třířadé, to už se nám fakt nechtělo. Dav lidí přesáhl až ke vstupní bráně vedoucí na náměstí. Dobrá zpráva je, že ve všední dny (pondělí–středa) je vstup do historického centra zdarma, navíc ve všedních dnech nebývá takový nával jako o víkendu.

Přesouváme se po mostě Augustusbrűcke a opět jsme součástí davu

Manžel vstupuje do vozovky, aby se vyhnul chodcům a málem ho sejmul rozjetý cyklista. Házíme se do klidu a zvolna opět plujeme s davem.

Bohužel dlouhý had čekajících lidí byl i u nádherně osvětleného ruského kola

Výhodou bylo, že jsme letos nemrzli jako vloni. Možná nám nebyla zima i proto, že u ruského kola přitopili dva hoši, kteří předváděli divokou ohnivou šou. Fronta u ruského kola ubývala ale celkem rychle a děti zvládaly vystát frontu s vidinou barevného kolotoče, který je vynese do oblak.

Při zpáteční cestě přes most Augustusbrűcke se dav protrhává

Dokonce máme kolem sebe i volný prostor. Zjišťujeme, že s přibývající tmou a časem ubývá lidí. Možná rodiny s prťaty opouštějí tento pozemský ráj hrající všemi barvami, chutěmi a hudbou.

Koneckonců až později jsme pochopili, proč bylo vloni o víkendu na vánočních trzích volněji

Trefili jsme se vloni totiž přesně do dne, kdy tam došlo k teroristickému útoku, byla třeskutá zima a stále ještě vládla hrozba koronaviru. To vše pominulo a do Drážďan se opět vrací víkendové adventní trhy s bohatými zisky prodejců, k jejichž stánkům se musíte zpravidla protlačit.

Drážďany jsou stejně srdcovka

Přesto všechno zůstávají Vánoční trhy Drážďany cílem návštěvníků, kteří si oblíbili bohatě vyzdobené a nádherně osvětlené stánky, dětí milujících kolotoče, jež se s nadšením svezou vláčkem v pohádkovém království. Nicméně zdá se, že místní s frontami prostě počítají. A je to vidět, protože potkáváte, byť v houfu, spokojené a usmívající se domácí patrioty, kteří fronty už asi ani nevnímají. A skvěle se baví. Mimochodem možná to je ten pravý přístup k vánočním trhům.

Nespěchat, postavit se holt do fronty a vychutnat si ji jako čas klidu a těšení se na klobásku či svařák, který zahřeje nejen žaludek. Avšak provoní vaši duši natolik, že vám třeba přinese tak dlouho očekávaný klid, radost a pohodu.

Krásné Vánoce!

Zdroje: Redakce, drazdany.cz

Oblíbené