Spojte se s námi


Novinky

Babiš byl vydán k trestnímu stíhání. Je to pseudokauza, hájí se

Publikováno

dne

Andrej Babiš (ANO) byl poslanci opět vydán k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Bývalý premiér České republiky si stojí za tím, že se jedná o pseudokauzu, která se drží v médiích pro případ, že by se rozhodl kandidovat na prezidenta.

Předseda hnutí ANO byl ve čtvrtek vydán k trestnímu stíhání, v kauze Čapí hnízdo byl již v minulosti stíhán, nicméně díky získání mandátu získal poslaneckou imunitu a nová Sněmovna musela o jeho vydání rozhodovat znovu.

Návrh na vydání Andreje Babiše byl odsouhlasen 111 ze 176 přítomných poslanců. Pro vydání hlasovali i všichni poslanci SPD, proti byli pouze členové hnutí ANO.

Sám Babiš se vydání nijak nebrání, naopak. Je si jistý tím, že nic protizákonného neudělal a celý případ nazval jako pseudokauzu, která je motivována tím, aby už nepůsobil na politické scéně.

„Stačí si jen vzpomenout, před čtyřmi a půl lety žádala policie Sněmovnu o vydání a měl jsem údajně organizovat 11člennou organizovanou skupinu. Po těch letech je to úplně jinak: obviněni jsou dva,“ citovaly šéfa ANO Novinky.cz.

Babiš mimo jiné tvrdí, že v mediálním prostoru se kauza udržuje zejména kvůli tomu, že se mluví o jeho kandidatuře na post prezidenta.

V minulém volebním období sám bývalý premiér s vydáním neměl problém, nicméně před čtvrtečním hlasováním žádal dopisem všechny poslance, aby své rozhodnutí důkladně zvážili.

Kauza Čapí hnízdo se řeší již ve třetím volebním období. Babiš byl vydán již dvakrát. Kromě Babiše byl ve čtvrtek k trestnímu stíhání vydán také bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda kvůli kauze Opencard.

Zdroj: Poslanecká sněmovna, Novinky.cz

Oblíbené