Spojte se s námi


Hudba

Americký sen podle Green Day? Nový singl a videoklip nabízí pohled na to, jak nefunguje, a láká na nové album

Je to tady! Green Day už na podzim roku 2022 oznámili, že pracují na novém albu. To vyjde na počátku roku 2024 a v úterý 24. října 2023 jsme se dočkali první ochutnávky v podobě prvního singlu.

Publikováno

dne

Je to tady! Green Day už na podzim roku 2022 oznámili, že pracují na novém albu. To vyjde na počátku roku 2024 a v úterý 24. října 2023 jsme se dočkali první ochutnávky v podobě prvního singlu.

Že americká legendární kapela plánuje vydat nové album, to se ví již téměř rok. Chvíli si na něj ale ještě musíme počkat. Víme však, že se bude jmenovat Saviors a že vyjde přesně 19. ledna 2024.

Poslední novou desku Green Day vydali v roce 2020, nesla název Father of All Motherfuckers. Žádný velký úspěch ovšem nesklidila. Jak na poli hudebních cen, tak na poli prodejů to bylo spíše velké zklamání.

S kritikou příliš nešetřili ani hudební experti v médiích. Čísla poslechů rovněž nejsou ideální. Oproti například albu Revolution Radio, které nabídlo i několik hitů, to bylo zkrátka slabé. Celá deska působila neautenticky, neuceleně.

Jako kdyby to ani nebyli Green Day, a když, tak rezignovaní. Dřívější alba nabízela i některé skryté klenoty, o nichž se třeba tolik nemluví. Na tom posledním ale ani u singlů nešlo úplně mluvit o nějakých hitech.

Celkově lze zřejmě říci, že to nejlepší má kapela za sebou, nicméně stále v ní dřímá potenciál psát skvělá alba. Bude jím Saviors? Minimálně první singl naznačuje, že by to nemuselo být nereálné, ale…

Americký sen v podání Green Day? Spíše noční můra

Green Day nám tedy na počátku roku naservírují studiové album číslo 14 a lákají na něj signlem s názvem The American Dream Is Killing Me. Z legendárního amerického snu se v podání kapely stává spíše noční můra, respektive zombie apokalypsa.

Co se týká videoklipu, není vesměs co vytknout. Masky povedené, dění odpovídá tomu, o čem píseň pojednává. Má nabízet pohled na to, jak tradiční americký sen nefunguje a spíše ubližuje spoustě lidí. Alespoň tak cituje slova frontmana Billie Joe Armstronga server Kerrang.

The American Dream Is Killing Me měla být jednou z posledních nahraných skladeb, nicméně všechny členy kapely ihned po sestříhání zaujala natolik, že z ní učinili první singl.

Stojí za to? Stojí. Není to žádný prvoplánový hit, možná se vyplatí poslechnout dvakrát, než si jej budete zpívat. Hodně ale pomáhá fakt, že některé melodie v písni vám budou připadat povědomé ze starších hitů Green Day.

Nedá se tedy říct, že by se jednalo o něco úplně nového, objevného, jedinečného, ale rozhodně se jedná o typické Green Day, s nimiž se zřejmě každý jejich fanoušek ztotožní. Skvěle to funguje.

A co čekat od alba jako takového? „Je pozvánkou do mozku Green Day, jejich kolektivního ducha jako kapely a porozumění přátelství, kultuře a odkazu posledních více než 30 let. Je syrové, emocionální. Vtipné, znepokojivé. Je to smích nad bolestí, pláč nad štěstím. Poctivost a zranitelnost,“ popisuje desku Saviors kapela na sociálních sítích.

Zdroj: YouTube, Green Day, Kerrang

Oblíbené