Spojte se s námi


Hudba

Green Day a opomíjené hity: Armstrongovy zpovědi, arénová vypalovačka či motivace pro lepší zítřky

Green Day patří mezi nejzásadnější kapely své generace i svého žánru. Zařadili se mezi naprosté hudební ikony, přesto některé jejich písně nedostávají takovou pozornost, jakou by zasloužily. V druhém dílu seriálu Opomíjené hity se na některé z nich podíváme.

Publikováno

dne

Green Day patří mezi nejzásadnější kapely své generace i svého žánru. Zařadili se mezi naprosté hudební ikony, přesto některé jejich písně nedostávají takovou pozornost, jakou by zasloužily. V druhém dílu seriálu Opomíjené hity se na některé z nich podíváme.

Jejich největší hity už slyšel snad každý. Pokud ne, měl by to změnit. Na streamovací platformě vládne statistikám v počtu poslechů píseň Basket Case z alba Dookie, které vyšlo v roce 1994. Má přes 860 milionů poslechů.

Na platformě YouTube pro změnu kraluje píseň Boulevard of Broken Dreams, kterou Green Day vydali v roce 2004 na dnes již legendární desce American Idiot, která se stala naprosto kultovní záležitostí.

Velká čísla poslechů a četnost přehrání v rádiích ovšem drží také skladby jako 21 Guns, Wake Me Up When September Ends, Holiday, Good Riddance, Holiday či American Idiot.

Skvělých písní najdeme v diskografii, která byla založena v roce 1987, mnoho. Proto stojí zato věnovat pozornost i těm méně známým. Které to například jsou?

Green Day – Whatsername

Nejposlouchanější skladba ze všech zmíněných. Na YouTube dosud nastřádala 10 milionů poslechů, na platformě Spotify překročila hranici 58 milionů. Zasloužila by ovšem víc.

Whatsername najdeme na albu 2004. Být na jiné desce, tak by mohla být bez větších problémů singlem, nicméně mezi hity jako American Idiot, Wake Me Up When September Ends, Holiday či Jesus of Suburbia tak trochu zapadla.

Mimochodem textově právě na skladbu Jesus of Suburbia navazuje. Jedná se o dojemnou píseň, když její vypravěč sděluje své pocity z dávno ztracené lásky, rozchodu, který jej ranil, a třebaže spálil všechny fotografie, pamatuje si její tvář, nikoliv jméno.

Tato píseň je dojemná i pro frontmana Billieho Joe Armstronga. V dokumentu Heart Like A Hand neudržel slzy, když basák Mike Dirt hraje právě tuto skladbu.

Green Day – Viva la Gloria

21 Guns či Know Your Enemy patří mezi nejuznávanější a nejposlouchanější skladby kritizované desky 21st Century Breakdown, nicméně navzdory tomu, že se album nedočkalo takového ohlasu, na něm najdeme podařené skladby.

Pomyslnou perlou této desky je píseň Viva la Gloria. Ta má na YouTube pouze 3 miliony zhlédnutí, o něco lépe je na tom na platformě Spotify. S 21,1 miliony se ale stále jedná na podprůměrné číslo kapely Green Day.

Za zmínku stojí, že 21st Century Breakdown je koncepční album, kde na sebe jednotlivé písně textově i příběhově navazují.

Hlavní myšlenkou Viva la Gloria je rozpor věku a naivity člověka, když se dle Armstronga člověk s rostoucím věkem vzdaluje mladistvé naivitě.

Green Day – Church on Sunday

Album Warning z roku 2000 nepatří v diskografii Green Day mezi nejopěvovanější, nicméně i zde najdeme velmi dobré písně. Jednou z nich je napříchlad skladba Church on Sunday.

Pouze 1,2 milionu zhlédnutí na platformě YouTube, necelých 7 milionů poslechů na Spotify. Zasloužila by více. Už jen z důvodu, že málokdy zní vyrovnávání s problémy v milostném životě tak povzbudivě.

Svou ženu Adrienne si vzal v roce 1994. Nicméně být punkrocková hvězda a současně manžel? Pro mnoho lidí těžce slučitelné věci. Pro frontmana Green Day ovšem byla hudba často způsobem, jak čelit svým problémům a jak dojít k řešení.

Church on Sunday je přesně tento příklad. Armstrong ve skladbě zpívá o nutnosti dělat kompromisy a hledat řešení problémů, které se vždy dostaví.

Green Day – Forever Now

Nejnovější skladba v celém tomto seznamu. Najdeme ji na albu Revolution Radio, které vyšlo v roce 2016. V podstatě jediná píseň, která má v rámci této desky velice dobrá čísla, je hitovka Still Breathing.

Forever Now zaostává o pořádný kus. Vždyť na YouTube nemá ani 2 miliony zhlédnutí. Na streamovací platformě Spotify je se 13,6 miliony poslechů druhou nejméně poslouchanou z celé desky.

Jedním z důvodů, proč se možná nedočkala takové pozornosti, je její délka. Armstrong sice tvrdí, že má averzi k dlouhým písním, jejichž stopáž přesahuje 2 a půl minuty, nicméně tato vypalovačka má téměř 7 minut.

V téměř sedmiminutovém eposu Armstrong popisuje své emoce a pocity. Řeší v ní svou práci, vášně, ale také drogy a touhu po novém životě.

Green Day – Dirty Rotten Bastards

Rok 2012 byl pro americkou kapely poměrně zvláštní. Tři roky po vydání kritizované desky 21st Century Breakdown prolomila mlčení a během podzimu v rámci třech měsíců vydala hned tři alba.

Jejich názvy (¡Uno! ¡Dos! a ¡Tré!) byly více než vypovídající. V podstatě se dodnes jedná o nedoceněnou tvorbu Green Day. Ani jedno z alb se neprodávalo nijak valně, zázračná nejsou ani čísla poslechů.

Přesto se i na zmíněné trojici dají najít hudební skvosty. Například Dirty Rotten Bastard z desky ¡Tré! by neměla ujít vaší pozornosti, byť má na YouTube pouze 800 tisíc zhlédnutí a na Spotify něco málo přes 6 milionů poslechů.

Vzhledem k délce skladby se může zdát, že si libujeme v delších písních, nicméně tato je skutečně skrytým skvostem. Z celé trilogie je to se stopáží 6:26 nejdelší skladba. Je obrovsky pozitivní, nutí člověka zpívat či tančit.

Armstrong se netají tím, že to má být vyloženě arénová píseň, která měla napodobit již dříve zmíněnou skladbu Jesus of Suburbia.

Green Day – Deadbeat Holiday

Jednu skladbu z desky Warning z roku 2000 již v seznamu máme, nicméně byla by škoda nepřidat další. Obzvláště, když vezmeme v potaz, že se jedná o poslední desku před smrští v podobě American Idiot, které jsme se dočkali čtyři roky poté.

Na streamovací platformě Spotify je píseň Deadbeat Holiday pátou nejméně poslouchanou z celé desky s něco málo přes 5,4 milionů poslechů. Na YouTube nemá ani 850 tisíc zhlédnutí, což je rozhodně škoda.

Příběh písně vypráví o osobě, která prožívá neustálou bídu a nekončící neúspěch. Má pocit, že v životě vše kazí, nemá budoucnost a přemítá, zdali má cenu v takovém životě pokračovat, přesto hledá motivaci a doufá v lepší zítřky.

Motivační skladba je ideální pro chvíle, kdy se Vám něco nedaří. Smířit se se svým osudem by bylo až příliš snadné. Nikdo z nás netuší, zdali pro nás ještě nemá připravené něco, pro co stojí žít.

Zdroj: Green Day, Spotify, YouTube, Kerrang, Songfacts

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hudba

Blink-182 oslnili pražskou O2 arénu a v říjnu vydají v proslulé sestavě první album po dlouhých 12 letech. Na co se těšit?

Patří mezi legendy svého žánru a nejvlivnější kapely své doby, že by ale byl příběh Blink-182 plný pohody a klidu, to se rozhodně říci nedá. Naopak. Kapela si za roky své existence prošla mnoha problémy, nyní je ale v nejpopulárnějším složení, koncertuje a co víc? Dočkáme se nové desky!

Publikováno

dne

Patří mezi legendy svého žánru a nejvlivnější kapely své doby, že by ale byl příběh Blink-182 plný pohody a klidu, to se rozhodně říci nedá. Naopak. Kapela si za roky své existence prošla mnoha problémy, nyní je ale v nejpopulárnějším složení, koncertuje a co víc? Dočkáme se nové desky!

Pražská O2 aréna se dočkala v úterý 19. září pořádného nářezu a dávky nostalgie. Ti, kteří vyrůstali na přelomu tisíciletí na pop punku a ikonické bandě Blink-182, se dočkali velkolepé show.

Americká kapela nadchla zaplněnou halu a fanoušci si pochvalují celou show. Výjimečná byla zejména z toho důvodu, že se dala dohromady sestava, v níž se Blink-182 proslavili nejvíce. A je se na co těšit i do budoucna.

Skupina totiž vydá letos nové album. Dočkáme se jej 20. října 2023 a bude se jmenovat One More Time. Za zmínku stojí, že v aktuálním a nejpopulárnějším složení vydala kapela desku naposledy v roce 2011.

Blink-182 vydali k příležitosti oznámení nového alba upoutávku, v níž jsme mohli slyšet vyjádření členů kapely například o motivaci složit novou desku.

„O Blink-182 musíte vědět, že nestojí na radostném zázemí. Máme za sebou zlomená srdce, rozbité rodiny, hádky. Kapela byla prostředkem, jak zaplnit místnost štěstím,“ vyjádřil se v upoutávce zpěvák a kytarista Tom DeLonge.

Faktem je, že hvězdné trio si prošlo různými tragédiemi, které inspirovaly vznik nové desky. Například bubeník Travis Barker byl v roce 2008 účastníkem havárie letadla Learjet, při níž zemřeli čtyři ze šesti lidí na palubě. On vyvázl s těžkými zraněními.

Zpěvák a basák Mark Hoppus pro změnu v roce 2021 oznámil, že se léčí z rakoviny. „Jedna skladba na novém albu pojednává o tom, proč je potřeba takových katastrof k tomu, aby se naše kapela dala znovu dohromady,“ vyjádřil se Barker.

Barkerova žena Kourtney Karashian mimo to musela letos na naléhovou operaci v průběhu těhotenství, kvůli čemuž bylo přerušeno turné kapely.

Na nové desce One More Time se dočkáme 17 skladeb a lze očekávat, že to bude pořádný nářez. Doufejme jen, že ke vzniku dalších desek nebude potřeba dalších tragédií.

Zdroj: CNN, Blink-182

Pokračovat ve čtení

Hudba

Z pozvánky na festival nesmrtelný hit a hymna hippies, hrála se i při okupaci Československa. Jaký je příběh písně San Francisco?

If you’re going to San Francisco… Kdo by neznal tuhle frázi? Legendární skladba, kterou nazpíval Scott McKenzie, se zapsala do dějin jako jeden z největších hitů. Dokonce se stala neoficiální hymnou hippies. Jaký je příběh této písně?

Publikováno

dne

If you’re going to San Francisco… Kdo by neznal tuhle frázi? Legendární skladba, kterou nazpíval Scott McKenzie, se zapsala do dějin jako jeden z největších hitů. Dokonce se stala neoficiální hymnou hippies. Jaký je příběh této písně?

Psal se rok 1967. Scott McKenzie dostal výjimečnou příležitost nazpívat píseň, kterou napsal John Phillips, člen legendární skupiny The Mamas & the Papas, k propagaci hudebního festivali v Monterey nedaleko od San Francisca.

Phillips a McKenzie měli společnou historii, působili spolu ve folkové kapele Journeyman. McKenziemu se po rozpadu kapely sólová kariéra příliš nedařila, to Phillips dal se svou novou skupinou dohromady několik velkých hitů.

Phillips tvrdí, že píseň San Francisco napsal doslova za pár minut. Festival v Monterey se konal 18. července 1967. Skladba měla vyzvat návštěvníky festivalu, aby dorazili do San Francisca s květinami ve vlasech v rámci solidarity s hippies.

Píseň vyšla v květnu 1967, hned se stala hitem, v červnu se dostala na čtvrtou příčku hitparády Billboard Hot 100 ve Spojených státech, ve Velké Británii se vyšplhala na první místo hned několika hitparád.

San Francisco se rychle stalo písní, která se stala neoficiální hymnou hippies. Mělo i mezinárodní přesah. V roce 1968 se hrála či byla zpíváná na demonstracích během Pražského jara v Československu.

Zajímavé o písni San Francisco bylo všudypřítomné zpívané na demonstracích během Pražského jara 1968 v Československu.

Zajímavostí je, že úryvek skladby lze slyšet v písních Dazed and Confused či Whole Lotta Love od Led Zeppelin. McKenzie mimochodem na koncertech prohlašoval, že píseň věnuje válečným veteránům, kteří se zúčastnili války ve Vietnamu.

Zdroj: Blimey, Medium.com

Pokračovat ve čtení

Celebrity

Senzační výkon! 12letý chlapec takto oslnil porotu v Česko Slovensko má talent, Kozub jej poslal přímo do finále

Nová řada televizní show Česko Slovensko má talent je na světě a diváci se prozatím dočkali dvou dílů. Už v tom druhém jsme se ovšem dozvěděli jméno prvního finalisty. Skvělým výkonem si o finále řekl teprve 12letý chlapec Matěj Plšek.

Publikováno

dne

Nová řada televizní show Česko Slovensko má talent je na světě a diváci se prozatím dočkali dvou dílů. Už v tom druhém jsme se ovšem dozvěděli jméno prvního finalisty. Skvělým výkonem si o finále řekl teprve 12letý chlapec Matěj Plšek.

Už když přicházel na podium, působil suverénně. Hudbě se prý věnuje odmala, přitom má teprve 12 let. Když byl dotázán, jestli už někdy vystupoval, tak Matěj Plšek porotu odzbrojil odpovědí, že v O2 aréně.

Sympatický mladík je fanouškem skupiny Mirai, právě při jejím koncertu se dostal v největší hale v České republice na podium. Mimo to prozradil, že už koncertuje a má vlastní kapelu.

Pak už konečně nastal čas, aby ukázal svůj um. Překvapil skvělým výběrem písně. Do parády si vzal skladbu Englishman in New York, kterou nazpíval legendární Sting, který by byl na Matěje rozhodně hrdý.

Jak suverénně působil při vstupu na podium, tak stejně si vedl při zpívání písně. Vše sedělo, ideální vystoupení. Navíc 12letý muzikant dokázal hecovat publikum, aby po něm opakovalo.

Nechybělo tomu nic. Porota byla z výkonu usměvavého chlapce pochopitelně nadšena, zejména Štěpán Kozub, který dokonce udělil Plškovi zlatý buzzer, čímž jej poslal do finále.

V rozhovoru pro joj.sk prozradil, že má z postupu velkou radost: „Je to super, chtěl bych moc poděkovat porotě. Zpívám odmalička, zhruba šest let. Už si ani nepamatuju, kdo si všiml, že mi to jde. Asi rodiče.“

Jakou skladbu bude zpívat ve finále, to Matěj neprozradil. Lze však očekávat, že by mohl patřit mezi velké favority, byť je na souzení samozřejmě příliš brzy.

Zdroj: Česko Slovensko má talent, Instagram, Joj.sk

Pokračovat ve čtení

Oblíbené