Spojte se s námi


Historie

Adolf Hitler: O původu nacistického vůdce se vedou živé debaty. Svou matku bezmezně miloval

Nenáviděný, uctívaný, tyran, fanatický vůdce – to byl Adolf Hitler, jeden z nejmasovějších vrahů lidstva.

Publikováno

dne

Nenáviděný tyran a fanatický vůdce – to byl Adolf Hitler, jeden z nejmasovějších vrahů lidstva. Znaly ho miliony lidí, ale on sám svůj původ až úzkostně skrýval. Proč tomu tak bylo?

Co mělo zůstat skryto?

Adolf Hitler je téměř osmdesát let po smrti, ale historiky ustavičně až magicky přitahuje. Okolo fanatického vůdce a jeho původu je stále hodně otazníků. Dokonce existují spekulace o možném židovském původu některých jeho předků.

Adolf Hitler: Existuje několik tezí původu

Jedna verze si všímá otce Adolfa Hitlera, a to Aloise Hitlera. Narodil se roku 1837 nedaleko českých hranic v Dolních Rakousích jako nemanželské dítě Marii Anně Schicklgruberové. Ta se měla o pět let později provdat za mlynářského dělníka Johanna George Hiedlera, jenž si prý příjmení z neznámých důvodů změnil na Hitler. Historici si kladou otázku: Kdo je otcem Aloise, jelikož otcovství Hiedlera (Hitlera) je zpochybňováno?

Objevuje se však další teze genealogie, kdy měl být otcem Hitlerova dědečka devatenáctiletý syn židovské rodiny, u které ve Štýrském Hradci sloužila jako hospodyně budoucí matka Aloise. Nicméně historici tuto domněnku popírají. Přesto dál belgický novinář Jean-Paul Mulders s historikem Marcem Vermeerenem pátrají po genetické informaci tohoto rodu.

Mulders s Vermeerenem zjistili, že vzorky DNA od 39 Hitlerových příbuzných vykazují především chromozom haplotypu E1b1b1, jež v západní Evropě není obvyklý. Naopak se hojně vyskytuje například v Alžírsku, Maroku, Tunisku a u Židů. „Předpokládá se tedy, že Hitler byl příbuzný s lidmi, kterými pohrdal,“ píše Mulders.

Historici připouští, že otázka židovství mohla být oživena v době, kdy se Adolf Hitler dostává k moci. Důvodem mělo být zdiskreditování Hitlera. Ať už to bylo s původem nacistického vůdce jakkoliv, měli bychom být opatrní v soudu ohledně jeho údajného židovského původu.

Nakonec  žádné spolehlivé důkazy o neárijském původu neexistují, pouze v teoretické rovině. Nicméně Hitler tyto spekulace svým způsobem přiživoval, když se vyhýbal diskuzi a zveřejňování detailů o svých rodinných předcích.

Dispens: Udělení výjimky ze zákona

Mimochodem další zajímavostí je, že otec Adolfa Hitlera byl o 22 let starší než jeho matka Klara Pölzlová, a navíc byla jeho sestřenicí. Proto si museli požádat o povolení k sňatku, tj. církevní dispens. Adolf Hitler se narodil 20. dubna 1889 jako čtvrtý v pořadí z osmi sourozenců. Všichni jeho sourozenci zemřeli ještě v dětství. Adolfa přežila jen jeho sestra Paula.

Adolf Hitler: Jeho otec holdoval alkoholu

Bil svou ženu i děti. Mladý Adolf ho proto nenáviděl a od té doby pramení i jeho odpor k alkoholu. Naopak matku miloval, protože ho všemožně podporovala natolik, až v něm možná zasela semínko narcismu. To se časem rozvinulo až v chorobnou posedlost sebou samým.

To nic nemění na tom, že Adolf Hitler dospěl ve fanatického Vůdce. Pročež vyvolal druhou světovou válku, jež si jen v Evropě vyžádala téměř čtyřicet milionů lidských životů. Adolf Hitler umírá v Berlíně 30. dubna 1945, kdy se svou manželkou Evou Hitlerovou (Braunovou) spáchali sebevraždu.

Zdroje: ct24, Wikipedia.org, valka.cz

Oblíbené