Spojte se s námi


Zajímavosti

Zmizení Aničky Janatkové: Podezřelý z vraždy se ve vězení oběsil

Anička Janatková byla devítiletá dívka, která se 13. října 2010 nevrátila domů. I přes téměř okamžité vyhlášení rozsáhlého pátrání, byly v březnu 2011 nalezeny už jen její ostatky nedaleko místa, kde s rodiči bydlela. Z vraždy byl obviněn Otakar Tomek, který během vazby spáchal sebevraždu.

Publikováno

dne

Anička Janatková byla devítiletá dívka, která se 13. října 2010 nevrátila domů. I přes téměř okamžité vyhlášení rozsáhlého pátrání, byly v březnu 2011 nalezeny už jen její ostatky nedaleko místa, kde s rodiči bydlela. Z vraždy byl obviněn Otakar Tomek, který během vazby spáchal sebevraždu.

Anička Janatková se narodila 26. srpna v Praze. Byla žákyní základní školy Na Šutce a onoho osudného dne se po rozloučení se spolužačkami okolo jedné hodiny odpolední v ulici Pod Písečnou v Praze Tróji, nevrátila domů. Rodiče se vzápětí obrátili na policii s žádostí o pomoc.

Rozsáhlé pátrání

O vyhlášeném pátrání ještě tentýž den informovala média veřejnost a fotografie s popisem dívky „obletěla“ celé Česko. Policie se nejprve zaměřila na prohledání blízké zahrádkářské kolonie, kde se často zdržovali bezdomovci a feťáci a zde také nalezla první stopu v podobě dívčina batohu a lahve s pitím. Batoh byl schovaný pod těžkou deskou, kterou by drobná dívka určitě neuzvedla.

Následující den byli policií k pátrání přivoláni psovodi a to včetně slovenských kolegů, byla nasazena policejní helikoptéra a případ si vzhledem k nálezu batohu převzala kriminální policie.

Zoufalý otec učinil vlastní pokus o návrat své dcery a v sobotu 16. října nabídl prostřednictvím zpravodajské relace TV Nova případnému únosci 3,5 milionu. Na tuto výzvu však nikdo nereagoval a dívka se nevrátila.

Torzo těla se zbytky tkáně bylo nalezeno až 16. března následujícího roku a to v místech, která policie již několikrát prohledávala. K nálezu přispěla lesní zvěř, která narušila půdu a také nová metoda policejních techniků, kteří se ji právě v oněch místech rozhodli odzkoušet. Tělo bylo dle vyjádření policie zakopáno velmi hluboko, proto jej nezachytili policejní psi. Že se jedná o Aničku potvrdil test DNA a pitva prokázala, že zemřela násilnou smrtí.

Vyšetřování a zveřejněný výslech podezřelého Tomka

Podezřelého, který se prokazatelně nacházel v den zmizení poblíž, zadržela policie již 20. října, tedy týden poté. Byl jím recidivista Otakar Tomek a jeho DNA byla nalezena na onom uschovaném batohu. Policie také uvedla, že se na místě činu rovněž ukájel.

Podezřelý sice nezvládl test na detektoru lži, ale důkazů proti němu bylo tak zoufale málo, že jej policie vyšetřovala na svobodě. Po nálezu těla ho však policie ihned zadržela a obvinila z vraždy, znásilnění, krádeže a dalších 17 případů majetkové trestné činnosti. Zadržený se následně pokusil ve vazební věznici o sebevraždu a 23. března 2011 v nemocnici zemřel. Údajně sice zanechal dopis na rozloučenou, ale k vraždě se v něm nedoznal.

V dubnu téhož roku pak server Novinky.cz zveřejnil záznam části policejního výslechu podezřelého ze dne 22. října 2010 po jehož úniku Policie ČR pak byla nucena pátrat ve svých řadách. Záznam je dodnes volně dostupný k přehrání na internetu.

Policie je sice o vině Otakara Tomka přesvědčena, ale potvrzení se nedočkáme. K činu se nedoznal a spravedlivému procesu se vyhnul.

Zdroje: Aktuálně, Novinky, Dotyk, ČT24

Oblíbené