Spojte se s námi


Hudba

Zlepšuje hudba naše trávení a pracovní výkonnost? Následující tipy vám to prozradí!

Hudba má magickou sílu oslovit naše smysly a ovlivnit naši náladu. Co kdybychom vám řekli, že poslech hudby může mít také pozitivní dopad na vaše trávení a pracovní výkonnost? V tomto článku se podíváme na vědecké důkazy a prozkoumáme, jak hudba může být vaším tajným společníkem na cestě k lepšímu zdraví a produktivitě.

Publikováno

dne

Hudba má magickou sílu oslovit naše smysly a ovlivnit naši náladu. Co kdybychom vám řekli, že poslech hudby může mít také pozitivní dopad na vaše trávení a pracovní výkonnost? V tomto článku se podíváme na vědecké důkazy a prozkoumáme, jak hudba může být vaším tajným společníkem na cestě k lepšímu zdraví a produktivitě.

Hudba může sloužit jako relaxační nástroj. Ve světě hudby se melodie proměňuje v účinný lék proti stresu a úzkosti, který nám přináší pocit uvolnění a pohody. Studie ukazují, že poslech klidné a relaxační hudby může snížit hladinu kortizolu, známého jako stresový hormon.

Poslech hudby při jídle

Při jídle poslechněte své oblíbené melodie a zkuste se naplno soustředit na chuť jídla a hudbu. Důležité je najít takové skladby, které vás uvolní a zpomalí vaše tempo. Když jsme uvolnění a klidní, máme větší šanci na zlepšení našeho trávení.

Většina z nás zažila okamžik, kdy jsme rychle a bezdůvodně dojedli svůj oběd nebo večeři. To je věc, kterou nám současný uspěchaný svět často vnucuje. Zapomínáme si vychutnat každé sousto, což může mít negativní dopad na naše trávení. Poslech hudby během jídla nám může pomoci zpomalit a lépe vnímat chutě a vůně jídla.

Když si vyberete hudbu, která vás uklidňuje, automaticky se uvolníte a sníží se hladina stresu. Uvolnění je klíčové pro správné trávení, protože když jsme vystresovaní, náš trávicí systém může být narušen, což může vést k zažívacím potížím. Hudba může tedy působit jako relaxační terapie při jídle.

Zde je několik tipů na hudbu, kterou si můžete poslechnout při jídle

  1. Pop: Popová hudba je ideální pro lehké a příjemné jídlo. Hledáte-li hitovky, zároveň se nechcete zatěžovat, můžete si z interpretů poslechnout například The Weeknd, Ed Sheeran, Dua Lipa, Adele, Billie Eilish.
  2. R&B a Hip-Hop: Pokud máte rádi více rytmické zvuky, zkuste si pustit písně od umělců jako Drake, Alicia Keys, Nicky Minaj, J. Cole.
  3. Indie pop a alternativa: Pro něco neobvyklého a intelektuálního zkuste Glass Animals, Lana Del Rey, nebo Lorde, kteří nabízejí skvělý mix zajímavých melodií a textů.
  4. Elektronická hudba: Pro milovníky elektronické hudby, existuje celá řada žánrů. Zkuste si poslechnout Dje jako Kygo, Calvin Harris, Flume nebo The Chainsmokers.

Výběr hudby je samozřejmě individuální záležitostí. Někdo preferuje klidnou klasiku, zatímco jiní mají raději energičtější rytmy. Důležité je najít takovou hudbu, která vám vyhovuje a podporuje vaši relaxaci a klidnou atmosféru při jídle.

Celkově lze tedy říci, že hudba může být skvělým společníkem během jídla, který nám pomáhá zpomalit, uvolnit se a lépe vnímat chutě. Takže nezapomeňte zahrnout oblíbenou hudbu do svých jídelních rituálů. 

Stojí za zmínku, že pro některé kultury má hudba během jídla hluboký význam a je nedílnou součástí tradičních obřadů a rituálů. Hudba také posiluje propojení mezi lidmi, kteří si společně vychutnávají jídlo.

Hudba a produktivita

Nemáte motivaci pracovat? Hudba může být tou tajnou složkou, která vás nakopne k větší produktivitě. Už jste slyšeli o tzv. „pomocníkovi při práci“ – hudbě bez slov, která pomáhá zvýšit vaši koncentraci?

Studie naznačují, že poslech instrumentální hudby, jako je klasická hudba nebo elektronická hudba, může zlepšit vaši pozornost a pracovní výkonnost. Hudba v pozadí může pomoci oddálit pocit únavy, a tím vám umožnit zůstat soustředěný na vaše úkoly.

Paměťový efekt: Hudba může ovlivnit naši schopnost si něco zapamatovat. Někteří lidé si lépe pamatují informace, které se učili za doprovodu určité písně nebo melodie.

Sociální propojení: Společné poslechnutí hudby na pracovišti může podporovat sociální interakce a přispět k vytvoření pozitivní pracovní atmosféry.

Celkově vztah mezi hudbou a produktivitou, je pro každého jednotlivce trochu jiný. Ať už nás hudba inspiruje, uklidňuje nebo nám pomáhá zlepšit náladu, je důležité najít tu správnou rovnováhu, která podpoří naši efektivitu a pohodu během práce.

Hudba jako společník ke cvičení

Pokud poslech hudby nechcete spojit s jídlem, co takhle s cvičením? Hudba je skvělou motivací během fyzické aktivity. Rychlé a rytmické skladby mohou povzbudit vaše tělo k vyššímu výkonu, a tím posílit vaše svaly. 

Výzkum ukazuje, že hudba může snížit vnímání únavy a zvýšit výkonnost během cvičení. Takže nezapomeňte si připravit svůj playlist před tím, než vyrazíte na svou oblíbenou sportovní aktivitu. Hudba má neuvěřitelnou moc ovlivňovat náš život. Kromě radosti a zábavy nám může poskytnout i významné zdravotní a pracovní benefity.

Najděte hudbu, která vás uklidní a nabije energií, abyste mohli čelit každodenním výzvám s nadšením. Ať už je to klidná melodie při jídle, nebo rytmický beat při cvičení – hudba je váš nejlepší přítel na cestě k lepšímu zdraví a výkonnosti. 

Nyní je na čase si nasadit sluchátka, zavřít oči a nechat se unášet tóny, které změní váš život ke zlepšení trávení a pracovním úspěchům.

Zdroj: Novinky.cz, cpz.cz, Youtube.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hudba

Blink-182 oslnili pražskou O2 arénu a v říjnu vydají v proslulé sestavě první album po dlouhých 12 letech. Na co se těšit?

Patří mezi legendy svého žánru a nejvlivnější kapely své doby, že by ale byl příběh Blink-182 plný pohody a klidu, to se rozhodně říci nedá. Naopak. Kapela si za roky své existence prošla mnoha problémy, nyní je ale v nejpopulárnějším složení, koncertuje a co víc? Dočkáme se nové desky!

Publikováno

dne

Patří mezi legendy svého žánru a nejvlivnější kapely své doby, že by ale byl příběh Blink-182 plný pohody a klidu, to se rozhodně říci nedá. Naopak. Kapela si za roky své existence prošla mnoha problémy, nyní je ale v nejpopulárnějším složení, koncertuje a co víc? Dočkáme se nové desky!

Pražská O2 aréna se dočkala v úterý 19. září pořádného nářezu a dávky nostalgie. Ti, kteří vyrůstali na přelomu tisíciletí na pop punku a ikonické bandě Blink-182, se dočkali velkolepé show.

Americká kapela nadchla zaplněnou halu a fanoušci si pochvalují celou show. Výjimečná byla zejména z toho důvodu, že se dala dohromady sestava, v níž se Blink-182 proslavili nejvíce. A je se na co těšit i do budoucna.

Skupina totiž vydá letos nové album. Dočkáme se jej 20. října 2023 a bude se jmenovat One More Time. Za zmínku stojí, že v aktuálním a nejpopulárnějším složení vydala kapela desku naposledy v roce 2011.

Blink-182 vydali k příležitosti oznámení nového alba upoutávku, v níž jsme mohli slyšet vyjádření členů kapely například o motivaci složit novou desku.

„O Blink-182 musíte vědět, že nestojí na radostném zázemí. Máme za sebou zlomená srdce, rozbité rodiny, hádky. Kapela byla prostředkem, jak zaplnit místnost štěstím,“ vyjádřil se v upoutávce zpěvák a kytarista Tom DeLonge.

Faktem je, že hvězdné trio si prošlo různými tragédiemi, které inspirovaly vznik nové desky. Například bubeník Travis Barker byl v roce 2008 účastníkem havárie letadla Learjet, při níž zemřeli čtyři ze šesti lidí na palubě. On vyvázl s těžkými zraněními.

Zpěvák a basák Mark Hoppus pro změnu v roce 2021 oznámil, že se léčí z rakoviny. „Jedna skladba na novém albu pojednává o tom, proč je potřeba takových katastrof k tomu, aby se naše kapela dala znovu dohromady,“ vyjádřil se Barker.

Barkerova žena Kourtney Karashian mimo to musela letos na naléhovou operaci v průběhu těhotenství, kvůli čemuž bylo přerušeno turné kapely.

Na nové desce One More Time se dočkáme 17 skladeb a lze očekávat, že to bude pořádný nářez. Doufejme jen, že ke vzniku dalších desek nebude potřeba dalších tragédií.

Zdroj: CNN, Blink-182

Pokračovat ve čtení

Hudba

Z pozvánky na festival nesmrtelný hit a hymna hippies, hrála se i při okupaci Československa. Jaký je příběh písně San Francisco?

If you’re going to San Francisco… Kdo by neznal tuhle frázi? Legendární skladba, kterou nazpíval Scott McKenzie, se zapsala do dějin jako jeden z největších hitů. Dokonce se stala neoficiální hymnou hippies. Jaký je příběh této písně?

Publikováno

dne

If you’re going to San Francisco… Kdo by neznal tuhle frázi? Legendární skladba, kterou nazpíval Scott McKenzie, se zapsala do dějin jako jeden z největších hitů. Dokonce se stala neoficiální hymnou hippies. Jaký je příběh této písně?

Psal se rok 1967. Scott McKenzie dostal výjimečnou příležitost nazpívat píseň, kterou napsal John Phillips, člen legendární skupiny The Mamas & the Papas, k propagaci hudebního festivali v Monterey nedaleko od San Francisca.

Phillips a McKenzie měli společnou historii, působili spolu ve folkové kapele Journeyman. McKenziemu se po rozpadu kapely sólová kariéra příliš nedařila, to Phillips dal se svou novou skupinou dohromady několik velkých hitů.

Phillips tvrdí, že píseň San Francisco napsal doslova za pár minut. Festival v Monterey se konal 18. července 1967. Skladba měla vyzvat návštěvníky festivalu, aby dorazili do San Francisca s květinami ve vlasech v rámci solidarity s hippies.

Píseň vyšla v květnu 1967, hned se stala hitem, v červnu se dostala na čtvrtou příčku hitparády Billboard Hot 100 ve Spojených státech, ve Velké Británii se vyšplhala na první místo hned několika hitparád.

San Francisco se rychle stalo písní, která se stala neoficiální hymnou hippies. Mělo i mezinárodní přesah. V roce 1968 se hrála či byla zpíváná na demonstracích během Pražského jara v Československu.

Zajímavé o písni San Francisco bylo všudypřítomné zpívané na demonstracích během Pražského jara 1968 v Československu.

Zajímavostí je, že úryvek skladby lze slyšet v písních Dazed and Confused či Whole Lotta Love od Led Zeppelin. McKenzie mimochodem na koncertech prohlašoval, že píseň věnuje válečným veteránům, kteří se zúčastnili války ve Vietnamu.

Zdroj: Blimey, Medium.com

Pokračovat ve čtení

Celebrity

Senzační výkon! 12letý chlapec takto oslnil porotu v Česko Slovensko má talent, Kozub jej poslal přímo do finále

Nová řada televizní show Česko Slovensko má talent je na světě a diváci se prozatím dočkali dvou dílů. Už v tom druhém jsme se ovšem dozvěděli jméno prvního finalisty. Skvělým výkonem si o finále řekl teprve 12letý chlapec Matěj Plšek.

Publikováno

dne

Nová řada televizní show Česko Slovensko má talent je na světě a diváci se prozatím dočkali dvou dílů. Už v tom druhém jsme se ovšem dozvěděli jméno prvního finalisty. Skvělým výkonem si o finále řekl teprve 12letý chlapec Matěj Plšek.

Už když přicházel na podium, působil suverénně. Hudbě se prý věnuje odmala, přitom má teprve 12 let. Když byl dotázán, jestli už někdy vystupoval, tak Matěj Plšek porotu odzbrojil odpovědí, že v O2 aréně.

Sympatický mladík je fanouškem skupiny Mirai, právě při jejím koncertu se dostal v největší hale v České republice na podium. Mimo to prozradil, že už koncertuje a má vlastní kapelu.

Pak už konečně nastal čas, aby ukázal svůj um. Překvapil skvělým výběrem písně. Do parády si vzal skladbu Englishman in New York, kterou nazpíval legendární Sting, který by byl na Matěje rozhodně hrdý.

Jak suverénně působil při vstupu na podium, tak stejně si vedl při zpívání písně. Vše sedělo, ideální vystoupení. Navíc 12letý muzikant dokázal hecovat publikum, aby po něm opakovalo.

Nechybělo tomu nic. Porota byla z výkonu usměvavého chlapce pochopitelně nadšena, zejména Štěpán Kozub, který dokonce udělil Plškovi zlatý buzzer, čímž jej poslal do finále.

V rozhovoru pro joj.sk prozradil, že má z postupu velkou radost: „Je to super, chtěl bych moc poděkovat porotě. Zpívám odmalička, zhruba šest let. Už si ani nepamatuju, kdo si všiml, že mi to jde. Asi rodiče.“

Jakou skladbu bude zpívat ve finále, to Matěj neprozradil. Lze však očekávat, že by mohl patřit mezi velké favority, byť je na souzení samozřejmě příliš brzy.

Zdroj: Česko Slovensko má talent, Instagram, Joj.sk

Pokračovat ve čtení

Oblíbené