Spojte se s námi


Lifestyle

Žijete s psychopatem? Těchto 10 znaků vám napoví

Psychopati většinou vypadají jako úplně normální lidé a na první pohled je vůbec nemusíte rozpoznat. Až postupným poznáváním vám na nich něco nebude sedět. Možná se ovšem dřív zamilujete a všechny neduhy zakryjí růžové brýle. Jak tedy poznat, že máte doma (nebo třeba v práci) psychopata?

Publikováno

dne

Psychopati většinou vypadají jako úplně normální lidé a na první pohled je vůbec nemusíte rozpoznat. Až postupným poznáváním vám na nich něco nebude sedět. Možná se ovšem dřív zamilujete a všechny neduhy zakryjí růžové brýle. Jak tedy poznat, že máte doma (nebo třeba v práci) psychopata?

Kdo to je psychopat?

Tento pojem asi všichni známe (a nejen z filmů a knih) a vnímáme ho jako diagnózu pro duševně nemocného až nebezpečného člověka. Ve skutečnosti se ale jedná o antisociální poruchu osobnosti (tzv. ASPD).

Lidé s touto poruchou mají většinou problém s projevováním empatie a lítosti, s respektováním, odpovědností a zákonem, neumí rozpoznat dobro a zlo, jsou manipulativní, mají tendenci lhát a ubližovat druhým nebo se u nich projevuje agrese či sexuální promiskuita. Na druhou stranu umí být vtipní a velmi šarmantní, mívají velkou inteligenci a někteří jsou výbornými vůdci.

Jak poznat psychopata?

Jsou příliš sebevědomí a nadřazení

Na tom, mít zdravé sebevědomí, není nic špatného. Ale nesmí se to přehánět. Psychopati vyzařují většinou obrovským sebevědomím a nebojí se to dávat najevo nadřazeností nad všemi, které považují za méněcenné.

Jsou manipulativní

Psychopat ve vztahu dost často manipuluje s druhým člověkem. Neuznává věci takové, jaké jsou, ignoruje důkazy a stává se odmítavým a kritickým k vaší pravdě. Rázem za všechno můžete vy a všechno je vaše vina.

Vztah začal nezvykle rychle

Jedním ze znaků, jak poznat psychopata už na začátku vztahu, je rychlost, s jakou vztah začíná. Všechno se s ním odehrává strašně rychle. Ihned vám řekne, kolik toho s vámi má společného, jak jste dokonalí a souzní s vašimi sny a plány, aby si s vámi vytvořil pouto důvěry. Neustále vám píše a chce být pořád s vámi. Ze dne na den vás požádá o ruku a svatba musí proběhnout co nejdřív.

Změnilo se vaše já

Všímáte si, že jste se za poslední dobu nějak změnili? I to se může ve vztahu s psychopatem stát. Můžete na sobě pociťovat větší či menší změny. Ať už v chování nebo ve fyzickém vzhledu. Najednou se z vás stává někdo jiný, někdo cizí a vy netušíte, co se to děje s vaším bezstarostným a šťastným starým já.

Lžou a vymlouvají se

Další varovný znak toho, že žijete s psychopatem, je jeho neustále lhaní a vymýšlení si. Vždycky najde nějakou výmluvu, lži si vymýšlí neuvěřitelně rychle, bez zaváhání a také pořád obviňuje ostatní. Pokud ho přistihnete při lži, nemá žádné výčitky svědomí. Naopak to může vypadat, že sám chce, abyste ho při lži přistihli.

Nedokáží se vcítit do druhých

Psychopati nemají empatii, neumí se vcítit do druhého člověka, necítí emoce a dokáží ublížit bez mrknutí oka i velmi blízkému člověku. Ovšem pozor, umí velmi dobře empatii předstírat a zapínat ji tehdy, kdy se jim to hodí, aby někoho okouzlili nebo zmanipulovali.

Neomlouvají se

Pokud si myslíte, že z psychopatů dostanete upřímnou odpověď, tak jste na omylu. Neumí si přiznat, že udělali chybu a místo toho se vymlouvají. Všímejte si proto neupřímných omluv a trapných výmluv. Někteří psychopati se omluví, ale s úšklebkem a poznámkou, že to moc řešíte.

Nemají pochopení pro emoce

Psychopati neumí pochopit podstatu lidských emocí, jsou pro ně bezvýznamné. V jejich mozku chybí něco, kvůli čemu necítí strach, lásku nebo soucit. Když se ožení, nebývá to z lásky, ale proto, že je to pro ně výhodné a napomůže jim to k dosažení nějakého cíle.

Jsou velmi okouzlující

Tím, že psychopati umí dobře skrývat své pravé já, aby působili co nejsympatičtěji, se stávají velmi zajímavými pro ostatní. Každý si jich všimne, každého zaujmou. Využívají svých vyprávěčských schopností, aby k sobě přitáhli ostatní a odráží názory druhých, což doplňují umělým nadšením.

Snadno se nudí

Psychopati potřebují ke svému životu impulzy a zábavu. Musí neustále dělat vzrušující věci. Ve skupině jsou to většinou oni, kdo vymýšlí pořád dokola nějaké aktivity. Velmi rychle a neradi se nudí.

Co dělat, když ve svém partnerovi poznáte psychopata?

Jednoduše odejděte. Vztahy s psychopatem nepřináší nic dobrého a zanechávají dlouhodobé následky. Řešením je tedy vztah co nejrychleji ukončit. Přerušte veškerý kontakt s daným člověkem, obraťte se na někoho blízkého, kdo vám se situací pomůže a klidně vyhledejte i odborníka, abyste na toto období nebyli sami.

Časem přijdete na to, že se opět stáváte svobodným a šťastným člověkem, který si váží sám sebe, a se kterým nikdo nemanipuluje. Začnete znovu žít svůj život, věnovat se svým zájmům, a hlavně nebudete pod nadvládou psychopata…

Zdroje: mindbodygreen.com, healthline.com, cbtpsychology.com, rd.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Kvíz: Jak dobře znáš vlajky evropských států? Otestuj své znalosti

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Publikováno

dne

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Evropa, starý kontinent plný historie, kultury a bohatství. Jedná se o území, které nás fascinuje nejen svou krásou, ale také různorodostí. Jednou z věcí, které Evropu charakterizují, jsou její různé země a státy, každý s vlastní jedinečnou identitou a samozřejmě i vlastní vlajkou.

Kolik evropských vlajek vlastně znáte? Pojďme to zjistit. Připravili jsme pro vás kvíz, ve kterém se budete pokoušet uhodnout, ke které zemi nebo státu patří daná vlajka.

Kvíz si můžete zahrát na tomto odkazu. Těšit se můžete na šestnáct vlajek a pokud vám některá bude dělat potíže, můžete dočíst tento článek, ve kterém naleznete nápovědu.

Předpokládáme, že nebudete k tomuto kvízu potřebovat nápovědu, ale kdyby přece, malou vám poskytneme. Tyto řádky tedy čtěte pouze v případě, že potřebujete pomoci.

Vlajkou číslo 1 se může chlubit země, která je naším západním sousedem. Následuje země z jihu, která leží u Jaderského moře, přes který to nemá příliš daleko do Itálie.

Země číslo 3 je jejím sousedem a může se chlubit více než 3 000 ostrovy. Další stát leží spíše na severu a z východu sousedí s Ruskem. To následující země souseda nemá, jelikož je ostrovem.

Šestým v pořadí je jedna z největších zemí Evropy, která má na svém území taktéž nejvyšší horu starého kontinentu. V další zemi naopak příliš velké kopce nenajdete, nejvyšší bod totiž nepřesahuje ani 200 metrů.

V pořadí osmý stát je opět severnější a taktéž sousedí na své východní straně s Ruskem. Následující vlajka by vám potíže dělat neměla, v podstatě se jedná o naše největší přátele, se kterými jsme kdysi zemi sdíleli.

Desátou vlajku má stát, jenž se vyznačuje zejména tím, že je vždy neutrální. Země další na řadě neexistuje dlouho, byla ještě v tomto století spojena se Srbskem. Následuje jedna z těch chudších zemí v tomto kvízu, leží na balkánském poloostrově.

Kvíz se pomalu blíží ke konci a země s číslem 13 vás možná mohla mírně poplést. Nejedná se totiž o Polsko, které má barvy opačné, nýbrž o malou zemi, která se skrývá ve Francii.

Další zemi najdeme vedle Velké Británie, kousek od ní se nachází i další v pořadí, kde taktéž nenajdeme žádné velké kopce. Kvíz uzavírá severní země, která je známá i díky skupině ABBA.

Zdroj: Sporcle, Wikipedia

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Vyladěná podzimní výzdoba vaší domácnosti zlepší vaši náladu a nadchne všechny vaše návštěvy

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Publikováno

dne

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Léto už je za námi a podzim pomalu klepe na dveře. K tomu, abychom se i v tento pochmurný čas cítili příjemně a pozitivně naladěni, může pomoci stylová a útulná výzdoba vaší domácnosti. S příchodem domů se vám pak vždy zlepší nálada a určitě z vás během chvíle spadne stres z právě prožitého všedního dne.

Podzimní výzdoba se ladí většinou do tmavších tónů a často je inspirována přírodními motivy. Jako neodmyslitelnou součást podzimní výzdoby určitě většinu napadne dýně, bez které zkrátka podzim není podzim. Nejen, že z ní můžete uvařit výbornou polévku, omáčku nebo koláč, ale z její kůry pak lze vyrobit působivý lampion nebo halloweenský strašák.

Na trhu je několik druhů dýní, takže máte rozhodně z čeho vybírat. Můžete sehnat dýni rozličných tvarů a velikostí a dokonce i dýně přímo k dekorativním účelům pěstěné. Takovými dýněmi se však můžete jen kochat a na koláč či polévku můžete zapomenout. Někteří pak dávají přednost dýním keramickým, které můžete používat každý rok zas a znovu.

Různé druhy umělých ozdob vaši podzimní výzdobu mohou už jen vyzdvihnut. Hledejte keramické skřítky, houby, nebo zvířátka v podzimních barvách.

Také umělé květiny mohou být působivým doplňkem, díky kterému budou vaše okna jen zářit. K dekoraci venkovní pergoly nebo terasy můžete použít chladnomilné chryzantémy, které rozsvítí deštivý den raz dva.

Pergola a terasa pak vypadá úžasně nasvícená různými lampiony a svícemi. Nejen, že tak vyzrajete na brzké stmívaní, ale z vaší zahrady tak vytvoříte kouzelné romantické místo, kde vám bude dobře s milovaným protějškem, ale i s přáteli. Lucernu a v ní svíčku pak můžete využít i jako vánoční dekoraci, kdy se to různými světélky vždy jen hemží.

Vítanou a originální ozdobou je také podzimní věnec na dveře, který se dá opět doplnit různými kupovanými nebo v lepším případě přírodními doplňky. Vaše návštěva pak bude správně naladěna hned při příchodu k vám.

Výsledný efekt pak může podtrhnout také ozdobná stuha v barvách podzimu. Podzimní výzdoba se nejlépe vyjímá v sytých a teplých barvách jako je červená, žlutá, oranžová, ale také hnědá nebo zelená. Rozhodně proto neváhejte a svému příbytku pořiďte nový podzimní kabát.

Zdroj : www.bydleni.cz

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Trápí vás prokrastinace? Naučte se s ní poprat a položit na lopatky

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Publikováno

dne

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Když se vám nechce do nějaké činnosti

Jev zvaný prokrastinace zažil v dospělém věku občas každý. Máte před sebou důležitý úkol, ale z nějakého důvodu se vám do něj vůbec nechce. A tak se mu vyhýbáte jako čert kříži. Nebo pracujete na počítači a sem tam prokrastinujete prohlížením sociálních sítí.

Totéž lze dělat s chytrým mobilem, který k této činnosti také svádí. Jsou to kolikrát dlouhé minuty, co takto dokážete strávit. Pokud to uděláte několikrát za den, prožijete prokrastinací třeba hodinu i dvě, které byste mohli využít smysluplněji.

Co je to rozhodovací paralýza

Za prokrastinací někdy stojí problém s rozhodováním. Člověk, jenž má před sebou několik možností, vůbec netuší, pro kterou se rozhodnout. Tato rozhodovací paralýza je o to horší, čím složitější je výběr.

Můžeme si to představit na příkladu. Na víkend jste si naplánovali umýt auto, udělat pořádek v dokumentech, vyčistit sedačku v obývacím pokoji a jít si zaběhat.Jsou to samé neatraktivní práce, do nichž se vám moc nechce, tudíž nevíte, kterou byste měli začít.

Možná pak skončíte u mobilu, ve kterém si bude prohlížet zprávy na svém oblíbeném webu. Že toho dne nestihnete většinu věcí z naplánovaných, je nejspíš jasné. Přitom by stačilo tak málo, abyste se ke smysluplné činnosti přinutili.

Jak se zbavit prokrastinace

Prokrastinace vede k většímu stresu z odložené práce, mohou se objevit problémy se spánkem a celkově se psychicky člověk nebude cítit nejlépe. Cílem, jak se prokrastinace zbavit, je zaměřit se spíše na dlouhodobé cíle – tedy to, co vám splnění úkolu přinese v budoucnosti a jaké z toho budete mít výhody, když se do něho pustíte.

Při plánování práce byste měli být realističtí. Jestliže si zařadíte do denního programu více činností, než jste schopni zvládnout, tak je pochopitelné, že některé nestihnete.

Začněte s činností, která je vám nejvíce proti srsti. Věnujte se jí alespoň 20 minut a pak si dejte 5 minut přestávku. Tento interval pak dodržujte tak dlouho, až je práce hotová. Dobrý pocit za to, že jste práci dokončili, stojí za to.

Zdroj: Psychologytoday.com

Pokračovat ve čtení

Oblíbené