Spojte se s námi


Lifestyle

Žijete s psychopatem? Těchto 10 znaků vám napoví

Psychopati většinou vypadají jako úplně normální lidé a na první pohled je vůbec nemusíte rozpoznat. Až postupným poznáváním vám na nich něco nebude sedět. Možná se ovšem dřív zamilujete a všechny neduhy zakryjí růžové brýle. Jak tedy poznat, že máte doma (nebo třeba v práci) psychopata?

Publikováno

dne

Psychopati většinou vypadají jako úplně normální lidé a na první pohled je vůbec nemusíte rozpoznat. Až postupným poznáváním vám na nich něco nebude sedět. Možná se ovšem dřív zamilujete a všechny neduhy zakryjí růžové brýle. Jak tedy poznat, že máte doma (nebo třeba v práci) psychopata?

Kdo to je psychopat?

Tento pojem asi všichni známe (a nejen z filmů a knih) a vnímáme ho jako diagnózu pro duševně nemocného až nebezpečného člověka. Ve skutečnosti se ale jedná o antisociální poruchu osobnosti (tzv. ASPD).

Lidé s touto poruchou mají většinou problém s projevováním empatie a lítosti, s respektováním, odpovědností a zákonem, neumí rozpoznat dobro a zlo, jsou manipulativní, mají tendenci lhát a ubližovat druhým nebo se u nich projevuje agrese či sexuální promiskuita. Na druhou stranu umí být vtipní a velmi šarmantní, mívají velkou inteligenci a někteří jsou výbornými vůdci.

Jak poznat psychopata?

Jsou příliš sebevědomí a nadřazení

Na tom, mít zdravé sebevědomí, není nic špatného. Ale nesmí se to přehánět. Psychopati vyzařují většinou obrovským sebevědomím a nebojí se to dávat najevo nadřazeností nad všemi, které považují za méněcenné.

Jsou manipulativní

Psychopat ve vztahu dost často manipuluje s druhým člověkem. Neuznává věci takové, jaké jsou, ignoruje důkazy a stává se odmítavým a kritickým k vaší pravdě. Rázem za všechno můžete vy a všechno je vaše vina.

Vztah začal nezvykle rychle

Jedním ze znaků, jak poznat psychopata už na začátku vztahu, je rychlost, s jakou vztah začíná. Všechno se s ním odehrává strašně rychle. Ihned vám řekne, kolik toho s vámi má společného, jak jste dokonalí a souzní s vašimi sny a plány, aby si s vámi vytvořil pouto důvěry. Neustále vám píše a chce být pořád s vámi. Ze dne na den vás požádá o ruku a svatba musí proběhnout co nejdřív.

Změnilo se vaše já

Všímáte si, že jste se za poslední dobu nějak změnili? I to se může ve vztahu s psychopatem stát. Můžete na sobě pociťovat větší či menší změny. Ať už v chování nebo ve fyzickém vzhledu. Najednou se z vás stává někdo jiný, někdo cizí a vy netušíte, co se to děje s vaším bezstarostným a šťastným starým já.

Lžou a vymlouvají se

Další varovný znak toho, že žijete s psychopatem, je jeho neustále lhaní a vymýšlení si. Vždycky najde nějakou výmluvu, lži si vymýšlí neuvěřitelně rychle, bez zaváhání a také pořád obviňuje ostatní. Pokud ho přistihnete při lži, nemá žádné výčitky svědomí. Naopak to může vypadat, že sám chce, abyste ho při lži přistihli.

Nedokáží se vcítit do druhých

Psychopati nemají empatii, neumí se vcítit do druhého člověka, necítí emoce a dokáží ublížit bez mrknutí oka i velmi blízkému člověku. Ovšem pozor, umí velmi dobře empatii předstírat a zapínat ji tehdy, kdy se jim to hodí, aby někoho okouzlili nebo zmanipulovali.

Neomlouvají se

Pokud si myslíte, že z psychopatů dostanete upřímnou odpověď, tak jste na omylu. Neumí si přiznat, že udělali chybu a místo toho se vymlouvají. Všímejte si proto neupřímných omluv a trapných výmluv. Někteří psychopati se omluví, ale s úšklebkem a poznámkou, že to moc řešíte.

Nemají pochopení pro emoce

Psychopati neumí pochopit podstatu lidských emocí, jsou pro ně bezvýznamné. V jejich mozku chybí něco, kvůli čemu necítí strach, lásku nebo soucit. Když se ožení, nebývá to z lásky, ale proto, že je to pro ně výhodné a napomůže jim to k dosažení nějakého cíle.

Jsou velmi okouzlující

Tím, že psychopati umí dobře skrývat své pravé já, aby působili co nejsympatičtěji, se stávají velmi zajímavými pro ostatní. Každý si jich všimne, každého zaujmou. Využívají svých vyprávěčských schopností, aby k sobě přitáhli ostatní a odráží názory druhých, což doplňují umělým nadšením.

Snadno se nudí

Psychopati potřebují ke svému životu impulzy a zábavu. Musí neustále dělat vzrušující věci. Ve skupině jsou to většinou oni, kdo vymýšlí pořád dokola nějaké aktivity. Velmi rychle a neradi se nudí.

Co dělat, když ve svém partnerovi poznáte psychopata?

Jednoduše odejděte. Vztahy s psychopatem nepřináší nic dobrého a zanechávají dlouhodobé následky. Řešením je tedy vztah co nejrychleji ukončit. Přerušte veškerý kontakt s daným člověkem, obraťte se na někoho blízkého, kdo vám se situací pomůže a klidně vyhledejte i odborníka, abyste na toto období nebyli sami.

Časem přijdete na to, že se opět stáváte svobodným a šťastným člověkem, který si váží sám sebe, a se kterým nikdo nemanipuluje. Začnete znovu žít svůj život, věnovat se svým zájmům, a hlavně nebudete pod nadvládou psychopata…

Zdroje: mindbodygreen.com, healthline.com, cbtpsychology.com, rd.com

Oblíbené