Spojte se s námi


Novinky

Zemřela královna Alžběta II.

Ve čtvrtek odpoledne zemřela ve věku 96 let britská královna Alžběta II. Jejím nástupcem se stal její syn Charles, jenž ponese jméno Karel III.

Publikováno

dne

Ve čtvrtek odpoledne zemřela ve věku 96 let britská královna Alžběta II. Jejím nástupcem se stal její syn Charles, jenž ponese jméno Karel III.

Zdravotní stav královny Alžběty se zejména v posledním roce prudce zhoršil. Začala chodit s holí a vinou špatného zdraví se ani neúčastnila tolika akcí. Stále více agendy pak přenechávala princi Charlesovi.

Ve čtvrtek ale obavy o zdraví královny vyvrcholily, a tak se na její sídlo na zámku Balmoral sjela celá rodina. Odpoledne pak královna Alžběta II. zemřela.

Velká Británie se po oznámení smrti královny zahalila do smutku. Stanice BBC okamžitě přerušila své pravidelné vysílání, zahrála instrumentální hymnu a živě začala přenášet záběry ze zámku Balmoral a z Buckinghamského paláce.

Novým králem Velké Británie se stal Charles, dosavadní princ z Walesu. Jeho korunovace se sice uskuteční až za několik měsíců, agendu však začne vykonávat už nyní. Během čtvrtka měl přijmout ke své první audienci premiérku Liz Trussovou.

Jak oznámila britská premiérka, princ Charles bude na trůnu vystupovat pod jménem Karel III. Novým přímým následníkem trůnu se stal princ William.

Královna Alžběta II. za svůj život zažila opravdu mnoho. Na trůn usedla v roce 1952 a zažila hned 15 předsedů vlády. Nyní Velkou Británii čeká několikadenní období smutku.

Zdroje: Český Rozhlas, Česká televize, ČTK

Oblíbené