Spojte se s námi


Novinky

Zeman ustoupil, novou vládu jmenuje i s Lipavským. Kdy bude Fiala žádat o důvěru?

Publikováno

dne

Prezident Miloš Zeman byl nějakou dobu ve sportu s vítěznou koalicí, odmítal totiž jmenovat Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Nyní však po jednání s designovaným premiérem Petrem Fialou (ODS) ustoupil.

Petr Fiala v pondělí jednal na zámku v Lánech s Milošem Zemanem o ustanovení nové vlády. Jakkoliv prezident České republiky odmítal jmenovat Jana Lipovského ministrem zahraničí, po jednání s Fialou nakonec ustoupil.

Zeman v oficiálním vyjádření oznámil, že Lipavského nechce jmenovat ministrem zahraničí kvůli nedostatečné kvalifikaci, vztahům k Izraeli a visegrádské čtyřce.

Novou vládu v podobě, jak ji designovaný premiér navrhl, jmenuje Zeman tento týden v pátek. Nedojde tedy ke kompetenční žalobě, která byla ve hře.

Fiala by chtěl podle České televize o důvěru v Poslanecké sněmovně žádat v týdnu od 12. ledna.

Zeman již osobně mluvil se všemi kandidáty na nové ministry až na Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), jenž se má ujmout ministerstva zemědělství. Nekula se nakazil koronavirem, ke schůzce Zemanem proto dojde až začátkem nadcházejícího roku.

Do doby, než se tak stane, by měl řídit ministerstvo zemědělství Marian Jurečka, který bude v nové vládě ministrem práce a sociálních věcí.

Zdroj: ČT24, Twitter

Oblíbené