Spojte se s námi


Politika

Zeman uděloval vyznamenání. Mezi oceněnými je Bohdalová, Kellner či Krpálek

Publikováno

dne

Hrad zveřejnil seznam osobností, kterým se Miloš Zeman rozhodl při příležitosti státního svátku vzniku Československa udělit státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou například Jiřina Bohdalová, Petr Kellner či Lukáš Krpálek.

Dohromady Miloš Zeman udělil vyznamenání 29 osobnostem. Ceremoniál se však bude konat až 1. ledna a to z důvodu hospitalizace prezidenta.

Nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád Bílého lva, Zeman udělil pěti osobnostem. Mezi nimi je herečka Jiřina Bohdalová nebo podnikatel Petr Kellner. S Kellnerem obdržel státní vyznamenání in memoriam i důstojník československého letectva Alexander Hess.

Kromě nich byli dále takto oceněni kosmonaut Vladimír Remek, který je první Čech, jenž se podíval do vesmíru, a britský diplomat Alfred Duff Coope.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel zakladatel moderní československé epidemiologie Karel Raška. Medaili za hrdinství pak získali Jiří Baloun a Zdeněk Poul v souvislosti s jejich činy v Afghánistánu a in memoriam také Michaela Tichá, která zemřela při havárii vrtulníku na Sinajském poloostrově.

Posléze se udělovaly i Medaile Za zásluhy, jež obdrželo 20 osobností. Mezi nimi byl například judista Lukáš Krpálek, režisér František Filip, politik Václav Krása, historik Robert Kvaček nebo skladatel Karel Vágner.

Zdroj: Novinky.cz, Prohlášení Hradu

Politika

Momenty z prezidentských voleb: Od zavřeného minigolfu po světlušky na Václavském náměstí

Publikováno

dne

Další prezidentské volby jsou za námi, když po dvou vítězstvích Miloše Zemana tentokrát bude nejvyšší hlavou státu Petr Pavel, který dokázal porazit Andreje Babiše. O zajímavé momenty samozřejmě nebyla během posledních dnů nouze. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější.

Když si kvůli drahým energiím nemůžete zahrát minigolf, nevadí! Když byste totiž zvolil za prezidenta Babiše, tak vám ho hned v první den nástupu do funkce otevře.

Jedno z mnoha nedůstojných chování, kterým by se rozhodně hlava státu prezentovat neměla!

Zajímavé srovnání voličů dle vzdělání.

Potěšena výsledkem voleb byla i Zuzana Čaputová, která dorazila do Prahy osobně, aby pogratulovala novému prezidentovi ČR.

Malá vzpomínka na volby v roce 2018. Tentokrát se naštěstí nebylo za co stydět.

Na závěr pěkná momentka z Václavského náměstí.

Pokračovat ve čtení

Politika

Kvíz: Dokážete vyjmenovat všechny prezidenty od vzniku Československa?

Publikováno

dne

Připravili jsme si pro Vás kvíz, ve kterém se zaměříme na prezidenty od vzniku Československa. Je potřeba vyplnit dvanáct kolonek, ve kterých je obsaženo celkem jedenáct jmen. Dokážete je vyjmenovat všechny?

Pokračovat ve čtení

Novinky

Hrozí kolaps justice? Kvůli nízkým platům jsme k němu blízko

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přišel s novinkou, která by měla usnadnit zaměstnancům využití home office. Jeho snaha ale narazila u Úřadu vlády, Úřadu práce a ministerstva financí.

Publikováno

dne

Dle prohlášení Nejvyššího soudu je česká justice těsně před kolapsem. Může za to nedostatečná výše platů zaměstnanců, kvůli které odcházejí schopní a zkušení pracovníci. Pokud se situace nezmění, je ve hře i omezení činnosti některých soudů.

Na neudržitelnost situace znovu upozornil Nejvyšší soud. Kvůli podfinancování platů v justici dochází k odlivu zkušených pracovníků a nabírat nové je stále těžší. Dle Nejvyššího soudu to může vést k postupnému hroucení celého systému.

Nástupní platy některých zaměstnanců v justici se pohybují okolo třiadvaceti tisíc hrubého. Průměrný plat v justici je tak zhruba o deset tisíc nižší než ve veřejné sféře. Nelze se divit, že je i nedostatek samotných pracovníků.

Soudci o tomto problému s představiteli vlády dlouhodobě jednají. Vláda sice chce platy zvyšovat, ostatně to stojí i v jejím programovém prohlášení, zatím se k tomu ale nemá.

Důvodem je válka na Ukrajině a její důsledky v oblasti ekonomiky. Dle premiéra Petra Fialy nyní musí vláda šetřit na všech frontách, se soudci ale hodlá o situaci i nadále jednat. Aktuálně vláda jedná o tom, zda jít cestou nového přerozdělení financí, či navýšení rozpočtu.

Podobný postoj má i ministr financí Zbyněk Stanjura. Naopak ministr spravedlnosti Pavel Blažek vnímá nedostatek pracovníků v justici a snaží se prosazovat zvýšení platů.

O zvyšování platů v justici se mluví již delší dobu. Iniciátorem debat je mimo jiné i Soudcovská unie. Ta dodává, že nástupní mzda zapisovatelky činí osmnáct tisíc korun, navíc jusitce pracuje s mimořádně citlivými osobními údaji.

Zdroje: ČT 24, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené