Spojte se s námi


Politika

Zeman uděloval vyznamenání. Mezi oceněnými je Bohdalová, Kellner či Krpálek

Publikováno

dne

Hrad zveřejnil seznam osobností, kterým se Miloš Zeman rozhodl při příležitosti státního svátku vzniku Československa udělit státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou například Jiřina Bohdalová, Petr Kellner či Lukáš Krpálek.

Dohromady Miloš Zeman udělil vyznamenání 29 osobnostem. Ceremoniál se však bude konat až 1. ledna a to z důvodu hospitalizace prezidenta.

Nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád Bílého lva, Zeman udělil pěti osobnostem. Mezi nimi je herečka Jiřina Bohdalová nebo podnikatel Petr Kellner. S Kellnerem obdržel státní vyznamenání in memoriam i důstojník československého letectva Alexander Hess.

Kromě nich byli dále takto oceněni kosmonaut Vladimír Remek, který je první Čech, jenž se podíval do vesmíru, a britský diplomat Alfred Duff Coope.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel zakladatel moderní československé epidemiologie Karel Raška. Medaili za hrdinství pak získali Jiří Baloun a Zdeněk Poul v souvislosti s jejich činy v Afghánistánu a in memoriam také Michaela Tichá, která zemřela při havárii vrtulníku na Sinajském poloostrově.

Posléze se udělovaly i Medaile Za zásluhy, jež obdrželo 20 osobností. Mezi nimi byl například judista Lukáš Krpálek, režisér František Filip, politik Václav Krása, historik Robert Kvaček nebo skladatel Karel Vágner.

Zdroj: Novinky.cz, Prohlášení Hradu

Oblíbené