Spojte se s námi


Novinky

Zeman se dnes setká s Fialou na zámku v Lánech kvůli energetické a uprchlické krizi

Publikováno

dne

Energetická krize postihující nejenom občany ČR, agrese Ruska vůči Ukrajině a celé Evropě a také blížící se předsednictví Česka v Radě Evropské unie. To jsou asi nejzásadnější otázky, kterými se zabývají naši vrcholní představitelé.

Dnes v podvečer se uskuteční schůzka prezidenta Miloše Zemana s premiérem Petrem Fialou v Lánech. Tématem tohoto setkání, které se z pravidla koná jednou měsíčně, bude uprchlická krize, spojená s právě probíhající válkou na Ukrajině, a energetická krize.

Dalším bodem programu by mohla být milost pro Miloše Baláka – šéfa Lesní správy Lány, kterou mu Zeman udělil. Balák byl odsouzen za ovlivňování dvousetmilionové veřejné zakázky v Lánské oboře ke 3 letům.

O milost si Balák požádal sám. Zeman to koncem března oznámil ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi. Dále mu byl udělen zákaz činnosti na čtyři roky a trest ve výši 1,8 milionu korun.

Nabízí se ale také téma českého předsednictví v EU. To začne v červenci a mohlo by zásadně ovlivnit agendu české země. Po dobu půl roku se budou velvyslanectví po celém světě, centrální úřady, česká ministerstva i samosprávy zabývat českými a unijními záležitostmi. Podle Fialy jde o výzvu a velkou příležitost.

Dnes odpoledne zasedne také Bezpečnostní rada státu. Vláda by ráda v následujících dnech představila pětiletý plán na zajištění energetické bezpečnosti pro občany ČR. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je největší problém závislost na fosilních palivech z Ruska, ze které je potřeba se úplně vyvléci.

Zdroj: iDNES, Aktuálně, České noviny

Oblíbené