Spojte se s námi


Novinky

Zeman poslal Merkelové dopis. Děkuje jí za přínos vztahům ČR a SNR a zve ji na návštěvu do Prahy

Publikováno

dne

Německo již má novou vládu i nového kancléře, stal se jím Olaf Scholz, který tak nahradí Angelu Merkelovou. Již bývalé kancléřce zaslal dopis prezident Miloš Zeman. Co v něm stálo?

Angela Merkelová po 16 letech skončila v úřadu a předala pomyslné žezlo Olafu Scholzovi. Prezident Miloš Zeman se jí při této příležitosti rozhodl zaslat dopis, v němž její kariéru náležitě ocenil.

Hrad zveřejnil dopis v pátek, přičemž odeslán byl již bývalé kancléřce Německa 7. prosince.

Hlava České republiky v úvodní části dopisu poděkovala Merkelové za dlouhodobý přínos pro česko-německé vztahy, které jsou prý nejlepší v novodobé historii.

„Vaši obdivuhodnou politickou kariéru jsem pečlivě sledoval od samého počátku a pro mě jste ztělesnění jednoho z posledních opravdových homo politicus,“ stojí v dopise.

Zeman Merkelovou označil jako maják stability v posledních více než 16 letech nejen pro Spolkovou republiku Německo, ale rovněž pro celou Evropskou unii.

„Vaše pověstná rozvaha a mimořádné vyjednávací schopnosti dokázaly mnohdy udržet jednotu EU v pro ni kritických chvílích, kdy je nutné dělat i obtížná rozhodnutí, která mohou mít globální dopad,“ píše prezident ČR.

Merkelová prý byla pro Českou republiku v kritických chvílích oporou, na kterou jsme se mohli vždy obrátit a spolehnout.

Zeman pak ví, že Česká republika a zejména Praha má v srdci bývalé německé kancléřky speciální místo, pozval ji tedy k osobní návštěvě, během níž by jí chtěl poděkovat za vše, co pro česko-německé vztahy vykonala.

Zdroj: Hrad, ČTK

Oblíbené