Spojte se s námi


Novinky

Zeman jmenoval Fialu novým premiérem. Kdy bude sestavena nová vláda?

Publikováno

dne

Novým premiérem České republiky se po krapet delším čekání konečně stává Petr Fiala. Miloš Zeman jej do této funkce jmenoval dnes, 28. listopadu, na zámku v Lánech, a to samozřejmě za přísných hygienických podmínek. Jak se k tomu vyjádřil Andrej Babiš a kdy bude sestavena nová vláda?

„Vážený pane předsedo vlády, milý Petře, dovolte mi, abych vám se srdce blahopřál k vašemu jmenování premiérem,“ řekl prezident České republiky v rámci svého projevu při jmenování.

„Sám jsem tuto funkci vykonával kdysi dávno po čtyři roky a řídil jsem se při tom dvěma zásadami: vážit si lidí, kteří v životě něco dokázali, a nevážit si žvanilů, za nimiž není viditelná práce, ale kteří za to radí druhým, jak oni mají pracovat,“ doplnil.

Takto se zase na adresu Fialy vyjádřil již bývalý premiér České republiky Andrej Babiš. Ten věří, že sestavení nové vlády nebude trvat dlouho. A lze s ním souhlasit.

Podle ústavního právníka Jana Kysely se Fiala dostává do pozice oficiálně instalovaného předsedy budoucí vlády. Je tedy naprosto jasné, jaké další kroky nyní novopečený premiér podnikne.

Již nic nebrání tomu, aby mohli být oficiálně navrženi kandidáti do vlády. Poté už by nemělo trvat dlouho, aby mohla být nová vláda jmenována.

Pakliže půjde vše podle plánu, finální podoby bychom se mohli dočkat klidně i v rámci několika hodin. Standardně však tento proces může zabrat až řadu týdnů. Nicméně aktuálně se nacházíme v situaci, kdy jsou již všechny politické úkony hotové a Fiala se tak může soustředit čistě na tuto záležitost.

A to je faktor, který nám výrazným způsobem naznačuje, že bychom se nové vlády mohli dočkat opravdu velmi brzy.

Zdroje: iRozhlas, Seznam Zprávy, Twitter

Oblíbené