Spojte se s námi


Ekonomika

Zatímco automobilový svět bojuje s chybějícími čipy, Tesla láme rekordy

Publikováno

dne

Zatímco automobilky, ostatně všichni výrobci mobilů, počítačů a bílé techniky, bojují s nedostatkem čipů, Tesla neustále roste, když ve třetím čtvrtletí tohoto roku dokázala dodat 241 300 automobilů.

Prognózy pro rok 2022 přitom nejsou pro většinu výrobců, kteří potřebují pro své produkty čipy, vůbec dobré, když se počítá, že minimálně první polovina příštího roku bude ve stejném režimu jako ta letošní.

Na vysokou poptávku samozřejmě již dva největší výrobci TSMC a Samsung zareagovali, když se pustili do stavby nových továren, které navýší jejich produkci čipů. Jenomže to logicky nebude hned a s navýšením produkce se čeká až okolo roku 2024.

Tento problém se samozřejmě snaží vyřešit i Evropa, které v posledních letech ujíždí v tomto technologickém boji vlak a plánuje mohutně investovat.

Celá tato situace samozřejmě hraje do karet Tesle, která roste rychlým tempem a další výrazný růst se očekává i nadále, když se v příštím roce dokončí gigafactory v Berlíně a několik dalších bude následovat.

Do elektromobilů ale investují i další automobilky. Například Toyota plánuje do roku 2030 přijít se 30 novými modely s čistě elektrickým pohonem, což jasně ukazuje upřednostnění tohoto pohonu před tím vodíkovým, jelikož předchozí plán byl o výrobě 15 modelů.

Japonská automobilka zároveň investuje více jak 300 miliard Kč do výroby baterií, přičemž se chce oproti mnohým zaměřovat především na jejich cenovou dostupnost, než na dojezd či další výhody.

Ještě daleko více však hodlá do elektromobilů investovat konkurenční Volkswagen, který počítá s částkou přes 2 bilionů Kč na příštích 5 let. A pozadu samozřejmě nezůstávají ani ostatní automobilky, které se snaží dohnat Teslu, jenž na celé situaci vydělává nejvíce.

Zdroj: Bloomberg, BBC

Oblíbené