Spojte se s námi


Cestování

Zásady moderního cestovatele: Respekt k obyvatelům, přírodě i zdejším tradicím je na prvním místě

Každý vášnivý cestoval ví, že poznávat svět a cizí kultury se dá i bez toho, aniž by nějakým zásadním způsobem došlo k narušení přírody či života zdejších obyvatel. Jak znějí zásady moderního cestovatele a na co si dává pozor?

Publikováno

dne

Každý vášnivý cestoval ví, že poznávat svět a cizí kultury se dá i bez toho, aniž by nějakým zásadním způsobem došlo k narušení přírody či života zdejších obyvatel. Jak znějí zásady moderního cestovatele a na co si dává pozor?

Respekt je na prvním místě

Tou nejdůležitější zásadou při poznávání nových míst a kultur je respekt. Jak k místní kultuře a zvyklostem, tak i k místním obyvatelům. Dopředu si nastudujte, zda se v zemi dodržuje polední klid, na jaké dny připadají náboženské oslavy a jak se během těchto událostí chovat.

Tip: Osvojit si jednoduché fráze není nic složitého a zvládnete to hravě během letu. Sepište si, jak se v daném jazyce zdraví, jak se děkuje a také jak poprosit. 

Notoricky známým místům se raději vyhýbejte

Existují místa, která všichni dobře známe z fotografií na sociálních sítí. Jmenovitě se jedná například o Bránu do nebes na Bali, Machu Picchu v Peru, Railay Beach v Thajsku či o Velkou čínskou zeď. Tato místa jsou slavná, na fotografiích vypadají dokonale, ale v reálu jsou obsypána houfy turistů a jejich návštěva často připomíná spíše noční můru než splněný sen.

Proto další rada zní: vyhýbejte se notoricky známým místům a raději se vydejte obdivovat skryté perly a poklady. Nikdy nevíte, na jaká zajímavá místa během svých toulek narazíte.

Neplýtvejte vodou, třiďte odpad a myslete na planetu

Patříte doma k ukázkovým občanům a pečlivě třídíte odpad, šetříte vodou a máte neustále na mysli dobro planety? Nezapomínejte na tyto zásady ani během dovolené. Někdy se může stát, že v zemích, do kterých se vydáte, nebude odpadky kam vyhazovat a budou se povalovat všude okolo vás. Buďte na tyto situace připraveni a snažte se vyprodukovávat co nejméně odpadu.

Podporujte místní a nakupujte lokální výrobky

Chcete si z dovolené přivézt suvenýry? Nekupujte věci, které jsou dostupné i u nás, ale místo toho přivezte skutečně lokální produkty. Podpoříte tím místní výrobu a z nákupu budete mít o to lepší pocit.

Chovejte se na každé dovolené tak, jak byste si přáli, aby se turisté chovali u nás. Respektujte místní zvyky i tradice, neplýtvejte zbytečně vodou a elektřinou a snažte se na sebe nestrhávat příliš pozornosti. 

Zdroje: Redakce, inexsda.cz, tripmania.cz, itravelwisely.com

Oblíbené