Spojte se s námi


Novinky

Žádná změna se nechystá: Rusko ponechá klíčový plynovod do zemí Evropské unie stále zavřený

Publikováno

dne

Navzdory původnímu prohlášení se ruský plynovod do Německa znovu neotevře. To totiž před několika desítkami hodin potvrdila obrovská plynárenská společnost Gazprom. Evropské země tak opět budou muset utahovat kohoutky.

Společnost Gazprom v nedávném čase potvrdila, že klíčový plynovod do Německa se navzdory původnímu plánu neotevře. Firma totiž uvedla, že na ropovodu Nord Stream 1 našla únik ropy, což znamená, že bude uzavřen na dobu neurčitou.

V posledních dnech byl ropovod kvůli tomu, co Gazprom označil jako údržbové práce. Tato zpráva však přichází v době, kdy evropské země už tak mají potíže s „utahováním kohoutků“. Pro rodiny to tak není zdaleka dobrá zpráva.

Ceny energií napříč zeměmi celé Evropské unie od doby ruského útoku na Ukrajinu vzrostly a tento trend se zřejmě jen tak nezastaví.

Evropa se sice aktuálně snaží odprostit od dodávek ruské energie, onen přechod ale zatím jde velmi pomalu. Nutno podotknout, Moskva popírá, že by zastavení dodávek aplikovala jako zbraň v odvetě za sankce, které na Ruskou federaci uvalila EU.

Na základě informací serveru BBC německý regulátor Bundesnetzagentur uvedl, že jejich země je nyní lépe připravena na odstavení dodávek energií z Ruska, i přesto však budou muset lidé snížit svou spotřebu.

A to je opatření, které nyní aplikuje většina zemí Evropské unie, včetně České republiky. Občané našeho státu tak například v zimě nebudou moci vytápět nad 18 stupňů.

Důvody přerušení dodávek

Moskva už v červnu snížila dodávky plynovodem Nord Stream 1 do Německa nad 40 procent kapacity, v následujícím měsíci až na 20 procent.

A i tehdy to zdůvodnila údržbovou činností a sankcemi. Dalším důvodem je, a položme si otázkou, jak moc logickým, že EU si sama zkomplikovala dodávky energií prostřednictvím sankcí.

Podle posledních informací je rovněž Česká republika připravena na další přerušení dodávek. Můžeme ale očekávat, že další výzvy vlády v podobě snížení spotřeby energií budou jen následovat.

Zdroje: Gazprom, BBC

Oblíbené