Spojte se s námi


Novinky

Žádná změna se nechystá: Rusko ponechá klíčový plynovod do zemí Evropské unie stále zavřený

Publikováno

dne

Navzdory původnímu prohlášení se ruský plynovod do Německa znovu neotevře. To totiž před několika desítkami hodin potvrdila obrovská plynárenská společnost Gazprom. Evropské země tak opět budou muset utahovat kohoutky.

Společnost Gazprom v nedávném čase potvrdila, že klíčový plynovod do Německa se navzdory původnímu plánu neotevře. Firma totiž uvedla, že na ropovodu Nord Stream 1 našla únik ropy, což znamená, že bude uzavřen na dobu neurčitou.

V posledních dnech byl ropovod kvůli tomu, co Gazprom označil jako údržbové práce. Tato zpráva však přichází v době, kdy evropské země už tak mají potíže s „utahováním kohoutků“. Pro rodiny to tak není zdaleka dobrá zpráva.

Ceny energií napříč zeměmi celé Evropské unie od doby ruského útoku na Ukrajinu vzrostly a tento trend se zřejmě jen tak nezastaví.

Evropa se sice aktuálně snaží odprostit od dodávek ruské energie, onen přechod ale zatím jde velmi pomalu. Nutno podotknout, Moskva popírá, že by zastavení dodávek aplikovala jako zbraň v odvetě za sankce, které na Ruskou federaci uvalila EU.

Na základě informací serveru BBC německý regulátor Bundesnetzagentur uvedl, že jejich země je nyní lépe připravena na odstavení dodávek energií z Ruska, i přesto však budou muset lidé snížit svou spotřebu.

A to je opatření, které nyní aplikuje většina zemí Evropské unie, včetně České republiky. Občané našeho státu tak například v zimě nebudou moci vytápět nad 18 stupňů.

Důvody přerušení dodávek

Moskva už v červnu snížila dodávky plynovodem Nord Stream 1 do Německa nad 40 procent kapacity, v následujícím měsíci až na 20 procent.

A i tehdy to zdůvodnila údržbovou činností a sankcemi. Dalším důvodem je, a položme si otázkou, jak moc logickým, že EU si sama zkomplikovala dodávky energií prostřednictvím sankcí.

Podle posledních informací je rovněž Česká republika připravena na další přerušení dodávek. Můžeme ale očekávat, že další výzvy vlády v podobě snížení spotřeby energií budou jen následovat.

Zdroje: Gazprom, BBC

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Novinky

Fiala kvůli nemoci musel zrušit schůzku se Zemanem

Český premiér Petr Fiala byl nucen kvůli svému onemocnění zrušit plánovaný program. Nesetká se tak s prezidentem Milošem Zemanem, se kterým měl probírat témata ohledně práce některých ministrů nebo schválený schodek státního rozpočtu.

Publikováno

dne

Český premiér Petr Fiala byl nucen kvůli svému onemocnění zrušit plánovaný program. Nesetká se tak s prezidentem Milošem Zemanem, se kterým měl probírat témata ohledně práce některých ministrů nebo schválený schodek státního rozpočtu.

Premiér Petr Fiala trpí virovým onemocněním. Oznámil to mluvčí vlády Václav Smolka. Covid ale Petr Fiala prý nemá.

Tato nemoc značně nabourala Fialovi program. Zrušena musela být zejména pravidelná měsíční schůzka s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech.

Oba muži na ní měli probrat dosavadní práci některých ministrů. Zejména se měli zabývat Janem Lipavským, Zbyňkem Stanjurou, Jozefem Síkelou, Vítem Rakušanem, Annou Hubáčkovou a Helenou Langšádlovou.

Některá jména rozhodně překvapivá nejsou. S Janem Lipavským měl například Miloš Zeman problémy i dříve a dlouho jej dokonce odmítal jmenovat. Jeho práci v resortu diplomacie pak Zeman kritizuje i aktuálně.

Dalo se očekávat, že předmětem jednání bude i práce Víta Rakušana, jenž po kauze uvnitř hnutí STAN musí získávat zpět důvěru mnoha lidí.

Kromě schůzky se Zemanem se Fiala nezúčastní ani úterního jednání v Poslanecké sněmovně, jednání s odbory a ani schůzky šéfů pětikoalice.

Zdroje: ČTK, Český rozhlas, Novinky

Pokračovat ve čtení

Cestování

Vláda rozhodla o dočasném zavedení kontrol na hranici se Slovenskem

Vláda se rozhodla řešit rostoucí problém s nelegální migrací zavedením kontrol na hranici se Slovenskem. Toto opatření má začít platit od čtvrtka a skončit by mělo příští sobotu.

Publikováno

dne

Vláda se rozhodla řešit rostoucí problém s nelegální migrací zavedením kontrol na hranici se Slovenskem. Toto opatření má začít platit od čtvrtka a skončit by mělo příští sobotu.

Evropu trápí rostoucí problém s nelegální migrací především ze Sýrie. Česká republika se proto rozhodla vydat opatření, které po dobu deseti dnů zavede kontroly na hranicích se Slovenskem.

Konkrétně půjde o 27 hraničních přechodů, přičemž z kontrol budou mí výjimku zemědělci, lesníci a myslivci v příhraničí.

I přestože premiér Fiala trvá na tom, že bezpečnost České republiky není nikterak v ohrožení, bylo dle něj nutné sáhnout k tomuto kroku zejména z preventivního hlediska. Kontroly tak mají migranty odradit od využívání těchto přechodů.

Ministr vnitra Vít Rakušan vydání tohoto opatření zdůvodnil daty, dle kterých meziročně stoupla nelegální migrace o 1200 procent. Jen během tohoto roku už česká policie zjistila více než 11 tisíc případů nelegální migrace přes území České republiky.

Dle vlády by ale kontroly neměly příliš omezit běžný přeshraniční provoz. Měly by být naopak šetrné, přičemž po uplynutí deseti dnů si vláda efektivnost opatření vyhodnotí a rozhodne o dalším postupu.

Slovenská strana rozhodnutí české vláda respektuje, ale bude požadovat, aby se podobná opatření projednávala na půdě Evropské unie i vzhledem k existenci Schengenského prostoru.

Zdroje: Český rozhlas, ČT 24

Pokračovat ve čtení

Filmy a seriály

Trailer na čtvrtou sérii Manifestu je venku! Na co se můžeme těšit?

Publikováno

dne

Oblíbený seriál Manifest se blíží ke svému závěru. Cestující z letu 828 budou i nadále hledat způsoby, jakými se vyhnout datu smrti. Nyní je venku trailer a rozhodně se bude na co těšit.

Let číslo 828 po turbulencích přistál, ovšem pasažéry poté čekalo obrovské překvapení. Byli totiž pět let nezvěstní a nikdo neví, co se s nimi během této doby dělo.

Fanoušci Manifestu již samozřejmě tento příběh znají, nyní se totiž seriál blíží ke svému závěru a poslední čtvrtá série vyjde na světlo světa 4. listopadu.

Přesněji tedy 10 dílů. Netflix již zveřejnil trailer, který ukazuje, že o zajímavé momenty nebude v tomto populárním sci-fi nouze.

Děj čtvrté série začíná vyrovnáváním se se smrtí Grace, kterou jsme mohli vidět v samotném závěru. Volání se opět zhoršují a racionální vysvětlení, proč se vše stalo, již neexistuje.

Cal je o pět let starší, herce Jacka Messinu tím pádem nahradil Ty Doran. A právě on bude mít v této sérii velkou roli.

Závěrečná série Manifestu bude mít 20 dílů, tudíž v tomto roce rozuzlení neuvidíme. Tvůrci si jej naplánovali na první polovinu roku 2023.

Zdroj: Filmtoro, Netflix

Pokračovat ve čtení

Oblíbené