Spojte se s námi


Novinky

Žádná změna se nechystá: Rusko ponechá klíčový plynovod do zemí Evropské unie stále zavřený

Publikováno

dne

Navzdory původnímu prohlášení se ruský plynovod do Německa znovu neotevře. To totiž před několika desítkami hodin potvrdila obrovská plynárenská společnost Gazprom. Evropské země tak opět budou muset utahovat kohoutky.

Společnost Gazprom v nedávném čase potvrdila, že klíčový plynovod do Německa se navzdory původnímu plánu neotevře. Firma totiž uvedla, že na ropovodu Nord Stream 1 našla únik ropy, což znamená, že bude uzavřen na dobu neurčitou.

V posledních dnech byl ropovod kvůli tomu, co Gazprom označil jako údržbové práce. Tato zpráva však přichází v době, kdy evropské země už tak mají potíže s „utahováním kohoutků“. Pro rodiny to tak není zdaleka dobrá zpráva.

Ceny energií napříč zeměmi celé Evropské unie od doby ruského útoku na Ukrajinu vzrostly a tento trend se zřejmě jen tak nezastaví.

Evropa se sice aktuálně snaží odprostit od dodávek ruské energie, onen přechod ale zatím jde velmi pomalu. Nutno podotknout, Moskva popírá, že by zastavení dodávek aplikovala jako zbraň v odvetě za sankce, které na Ruskou federaci uvalila EU.

Na základě informací serveru BBC německý regulátor Bundesnetzagentur uvedl, že jejich země je nyní lépe připravena na odstavení dodávek energií z Ruska, i přesto však budou muset lidé snížit svou spotřebu.

A to je opatření, které nyní aplikuje většina zemí Evropské unie, včetně České republiky. Občané našeho státu tak například v zimě nebudou moci vytápět nad 18 stupňů.

Důvody přerušení dodávek

Moskva už v červnu snížila dodávky plynovodem Nord Stream 1 do Německa nad 40 procent kapacity, v následujícím měsíci až na 20 procent.

A i tehdy to zdůvodnila údržbovou činností a sankcemi. Dalším důvodem je, a položme si otázkou, jak moc logickým, že EU si sama zkomplikovala dodávky energií prostřednictvím sankcí.

Podle posledních informací je rovněž Česká republika připravena na další přerušení dodávek. Můžeme ale očekávat, že další výzvy vlády v podobě snížení spotřeby energií budou jen následovat.

Zdroje: Gazprom, BBC

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ekonomika

I přes vyšší cenu Češi spotřebovávají více piva než před rokem

O Češích se říká, že jsou národem pivařů. A své pověsti do puntíku dostáli, když je od pití piva neodradily ani zvýšené ceny. Vyplývá to z dat společnosti SharpGrid zaměřených na poslední čtvrtletí minulého roku.

Publikováno

dne

O Češích se říká, že jsou národem pivařů. A své pověsti do puntíku dostáli, když je od pití piva neodradily ani zvýšené ceny. Vyplývá to z dat společnosti SharpGrid zaměřených na poslední čtvrtletí minulého roku.

Spotřeba piva stoupá, i přes zvýšené ceny. Přesně k tomuto závěru došly statistiky společnosti SharpGrid, které se zaměřovaly na konzumaci piva v České republice.

Zatímco v posledním čtvrtletí roku 2021 se v České republice vypilo zhruba 845 tisíc hektolitrů piva, o rok později už bylo toto číslo výrazně vyšší, konkrétně 1,175 milionů hektolitrů.

Velkou zásluhu na tomto nárůstu mají rozhodně uvolněná opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. V současné době je už běžný člověk nepozoruje, na konci roku 2021 tomu tak nebylo.

Na druhou stranu se Češi musejí vypořádat se zvýšenými cenami, což je jedním z dopadů pandemie a následných lockdownů. Jak uvedla data od SharpGrid, průměrná cena se zvýšila zhruba o 11 procent.

Nyní se cena za půllitr piva pohybuje okolo 52 korun, před rokem to ale bylo 47 korun, přičemž před touto dobou cena spíše stagnovala. Až po vypuknutí pandemie zaznamenala citelný nárůst.

I přesto všechno Češi na pivo nezanevřeli. Majitelé hospod a barů si tak mohli oddychnout, jelikož se jim alespoň zčásti vrátily výdaje vynaložené během pandemie.

Pochopitelně se na aktuální ceně promítla i aktuální inflace. Nicméně zdá se, že by se mělo brzy vrátit vše do normálu. Díky stabilizaci ekonomiky, i díky věrným pivařům, kteří se postarali o navýšení spotřeby.

Dle odhadů by se tak cena neměla již nadále navyšovat, ba naopak. Po stagnaci by měla mírně poklesnout. Dá se očekávat, že případné zlevnění by spustilo další výrazný nárůst spotřeby.

Zdroje: SharpGrid, Forbes

Pokračovat ve čtení

Filmy a seriály

Definitivní konec se blíží! Netflix bude zpoplatňovat sdílení účtu mimo domácnost. Kolik nově zaplatíte?

Spekulovalo se o tom už v minulém roce, nyní se to má od března stát realitou. Streamovací gigant Netflix od března zpoplatní sdílení účtů, respektive hesel s osobami, které s vámi nesdílejí domácnost. Kolik tedy nově v případě poskytnutí hesla zaplatíte?

Publikováno

dne

Spekulovalo se o tom už v minulém roce, nyní se to má od března stát realitou. Streamovací gigant Netflix od března zpoplatní sdílení účtů, respektive hesel s osobami, které s vámi nesdílejí domácnost. Kolik tedy nově v případě poskytnutí hesla zaplatíte?

Poprvé o tomto tématu Netflix promluvil již před třemi lety. A to když upozorňoval na fakt, že sdílení hesel mimo domácnost začíná být velkým problémem. Tato streamovací společnost se zároveň netajila tím, že proti tomuto nešvaru hodlá v budoucnu zakročit.

Na začátku loňského roku tak Netflix zveřejnil tiskovou zprávu, na základě které bylo jasné, že je velmi blízko k tomu přijít s účinným řešením.

A co se vlastně jedná? Tento streamovací gigant už delší dobu plánoval využití velice chytrého algoritmu, který rozpozná, že jste své heslo poskytli kamarádovi či jinému rodinnému příslušníkovi, jenž však s vámi nežije ve stejné domácnosti.

Jak ale konkrétně bude onen algoritmus fungovat je stále nejasné. Netflix už nějakou dobu nazpět naznačoval využití systému kontroly IP adresy, polohy či zasílání kódů.

Vzhledem k tomu, že mnoho uživatelů sleduje filmy a seriály skrze svůj účet i mimo domov, zdá se tohle být spíše jako ta složitější možnost.

Ba co víc, Netflix má tohle pravidlo uvedeno přímo ve svých podmínkách, že tato služba je určena pouze členům konkrétní domácnosti a nesmí být sdílen s osobami mimo danou domácnosti.

Sdílíš? Zaplať!

Konkrétní informace o výši poplatků také zatím známé nejsou. Netflix před nedávným časem uvedl, že tento zákaz uvede v platnost od března. Další informace jsou velice mlhavé a není nyní jisté, zda tento streamovací gigant nepřijde ještě s něčím dalším.

Doufejme, že ale nikoliv. Netflix by totiž mohl zavést tak striktní podmínky, které by zakazovaly přenášení filmů či seriálů mimo domov. Byť ano, mnoho svých uživatelů a fanoušků by si pobouřil proti sobě.

Netflix nicméně tuto novinku už zkoušel, a to v minulém roce v Latinské Americe, kdy lidé za sdílení hesla zaplatili 6 až 7 dolarů. A tedy v přepočtu 130 až 150 korun.

Zdroje: Netflix, The Guardian

Pokračovat ve čtení

Filmy a seriály

HBO oficiálně potvrdilo druhou řadu The Last of Us! Seriál láme divácké rekordy a má neuvěřitelná čísla ve sledovanosti

Už první dva díly, které HBO na své platformě HBO Max vydalo, jasně ukázaly, že si tvůrci dali na seriálu The Last of Us opravdu záležet! Mezi herními adaptacemi totiž nemá The Last of Us obdoby – seriál je věrnou předlohou hry samotné, tvůrci navíc opatrně přidávají nové prvky. A HBO nyní oznámilo jeho druhou řadu.

Publikováno

dne

Už první dva díly, které HBO na své platformě HBO Max vydalo, jasně ukázaly, že si tvůrci dali na seriálu The Last of Us opravdu záležet! Mezi herními adaptacemi totiž nemá The Last of Us obdoby – seriál je věrnou předlohou hry samotné, tvůrci navíc opatrně přidávají nové prvky. A HBO nyní oznámilo jeho druhou řadu.

První díl The Last of Us, tedy co se samotné hry týče, vyšel v červnu roku 2013. A to na konzoli PS3. Příběh Joela a Ellie, kteří společně putují nakaženým a post-apokalyptickým světem se dočkal velkého úspěchu a dnes tuto hru můžeme jednoznačně označit jako kultovní.

V roce 2014 se tedy The Last of Us dočkalo příběhového rozšíření s názvem Left Behind, které dokumentuje příběh Ellie a její kamarádky Riley.

Následně studio Naughty Dog vydalo remaster na PlayStation 4, druhého dílu se fanoušci dočkali v červnu 2020. V září 2022 pak vyšel další remaster The Last of Us 1, konkrétně už na PlayStation 5.

No a úderem ledna 2023 se fanoušci této slavné značky konečně dočkali také seriálu, který je věrný své herní předloze. Po zhlédnutí obou dílů objektivně musí hráči uznat, že se tvůrci snažili zachovat všechny základní aspekty hry.

Počínaje chováním postavy, přes ponechání mnohých originálních dialogů ze hry a konče naprosto stejným zvukem a podobou, který vydávají nakažení.

První řada seriálu má mít celkově 10 epizod, přičemž průměrná stopáž jednoho dílu se má pohybovat okolo 60 minut. Co je však skvělou novinkou je to, že HBO už oficiálně potvrdilo také druhou sérii.

Konkrétní datum sice ještě oznámeno nebyl, server Variety, přičemž na potvrzení druhé řady stačily pouze dva díly. Jak totiž Variety uvádí, The Last of Us se stalo naprostým hitem nejen u fanoušků, ale také u kritiků.

The Last of Us láme rekordy!

Jen v USA si první epizodu při své premiéře pustilo 4,7 milionů diváků, druhý díl se dokonce pyšní ještě větší číslem – 5,7 milionů. HBO navíc uvádí, že první epizoda od svého debutu dosáhla na číslo 22 milionů zhlédnutí.

Co se tedy úvodního dílu tohoto seriálu týče, ten zaznamenal druhou nejvyšší sledovanost na stanici HBO za posledních 10 let. The Last of Us pak představuje největší nárůst sledovanosti ve druhém týdnu u jakéhokoli dramatického seriálu HBO v historii.

„Jsem poctěn a upřímně řečeno i ohromen, že se tolik lidí pustilo do našeho vyprávění cesty Joela a Ellie. Nyní máme to potěšení to zopakovat s druhou sérií,“ uvedl autor hry a výkonný producent The Last of Us Neil Druckmann, jak ostatně můžete vidět ve výše přiloženém twitterovém příspěvku.

„Jsem velice vděčný Neilu Druckmannovi a HBO za naše partnerství a ještě více jsem vděčný milionům lidí, kteří se k nám na této cestě připojili. Diváci nám dali šanci pokračovat a já jakožto fanoušek postav a světa, který Neil a Naughty Dog vytvořili, nemohu být připravenější se do něj znovu ponořit,“ dodal spolutvůrce seriálu Craig Mazin.

Zdroje: Variety, The Hollywood Reporter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené