Spojte se s námi


Cestování

Začala druhá fáze oprav Boubínské rozhledny! Dřevo k vrcholu tahaly koně

Publikováno

dne

Od pondělí 6. června je z důvodu oprav uzavřena Boubínská rozhledna na Šumavě. Pro návštěvníky jsou i nadále nepřístupné turistické trasy okolo středu Boubínského pralesa.

Správa parku by pro návštěvníky ráda zpřístupnila alespoň cestu k Boubínskému jezírku, ale čeká na verdikt Lesů ČR, který bude znám nejdříve začátkem července.

Boubínskou rozhlednu čeká výměna nosných prvků a části podlahy. Vyměněny budou opotřebované kusy především v nejvyšších místech i na vyhlídkové plošině. V předchozích letech se již zpevnila základová část. Oprava potrvá nejméně tři týdny.

Rozhledna se nachází v národní přírodní rezervaci, kde platí zákaz používání těžkých strojů. Náročná rekonstrukce a výškové práce tedy probíhají za pomoci kladkostroje, akunářadí i koní, kteří k vrcholu dopravili dřevo. Jen pro představu, jedna kláda váží kolem 250 kg.

I přes probíhající rekonstrukci obec do budoucna počítá se stavbou nové rozhledny, na kterou se v současnosti připravuje projektová dokumentace. Ta v budoucnu nahradí původní, postavenou ze smrkové kulatiny, která se poprvé zpřístupnila v roce 2004.

Rozhledna Boubín na Prachaticku stojí v nadmořské výšce 1360 m. n. m., je 21 metrů vysoká a má 109 schodů. Od roku 2020 se pak platí vstup, ze kterého se financuje její oprava.

Vstupné je 50 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma. Z vrcholu se můžete podívat na jižní část Šumavy a Alpy, které jsou vzdálené 200 kilometrů.

Zdroj: NP Šumava, We Love Šumava, iDNES

Oblíbené