Spojte se s námi


Novinky

Vznik Československa? Moravané si v pátek připomínali jiný významný den. Slavit vznik neexistujícího státu nedává smysl

Publikováno

dne

V pátek 28. října si Česká republika prostřednictvím státního svátku připomínala vznik Československa. Morava si však mimo jiné připomínala svátek svatého Rostislava. Moravské obce vyvěšovaly na jeho počest moravské vlajky. Leckdo navíc oslavy již neexistujícího státu nechápe.

Československo je už nějakou dobu minulostí. Přesto se v České republice neustále oslavuje jeho vznik, a to dokonce v podobě státního svátku. Nicméně ne všichni občané to tak mají.

Například moravské občanské spolky a iniciativy každoročně 28. října oslavují svůj slavný den. Konkrétně si připomínají svátek svatého Rostislava, druhého knížete Velké Moravy.

Rostislav byl vládcem prvního státního útvaru na našem území v letech 846 až 870. Právě on má na svědomí příchod Cyrila a Metoděje na území Velké Moravy. Ta se tehdy stala kolébko slovanské knižní vzdělanosti.

Ve dnech 29. a 30. října 1994 pak byl druhý velkomoravský kníže prohlášen v Prešově a následně v Brně za svatého. Moravané si připomínají jeho svátek 28. října s ohledem na pravoslavný kalendář.

Spolu s Cyrilem a Metodějem je právě svatý Rostislav uznáván jako patron země Moravy a jejího lidu.

Za zmínku pak stojí, že moravské iniciativy jako například Moravská národní obec uznávají hned několik významných dnů, během nichž mnoho moravských obcí a měst vyvěšuje moravskou vlajku, popřípadě moravskou standardu.

„Děkuji všem starostkám, starostům, radním, zastupitelům i všem moravským vlastencům, kteří se k oslavám sv. Rostislava připojí,“ nechal se slyšet předseda Moravské národní obce za oblast Haná Stanislav Blažek na svém facebookovém profilu.

Nejsou to ovšem jen Moravané, kteří považují oslavy již neexistujícího státu za nesmyslné nebo minimálně prapodivné. Podobných ohlasů je na sociálních sítích více než dost.

Zdroj: Moravská národní obec, Moravský národ, Twitter, Facebook

Oblíbené