Spojte se s námi


Zajímavosti

Vrah Martin Vlasák neměl peníze na automaty, tak vraždil. Prvního taxikáře zachránil telefonát od dcery, druhý už takové štěstí neměl

Martin Vlasák toužil být policistou, ale to se mu nepodařilo. Tak alespoň pracoval jako člen ochranky. Jeho nevyvážený život ho zavedl na cestu gamblerství. Nesplácel dluhy, chyběly mu peníze. Rozhodl si je opatřit vraždami.

Publikováno

dne

Martin Vlasák toužil být policistou, ale to se mu nepodařilo. Tak alespoň pracoval jako člen ochranky. Jeho nevyvážený život ho zavedl na cestu gamblerství. Nesplácel dluhy, chyběly mu peníze. Rozhodl si je opatřit vraždami.

Martin Vlasák mládí prožil ve Valdicích

Jeho matka se seznámila s bachařem z Valdic, kam se s dětmi přestěhovala. Tudíž malý Martin Vlasák vyrůstal v blízkosti věznice Valdice. Dokonce vyprávěl, že ho nevlastní otec budil světlometem, kterým mířil do okna pokoje, aby nezaspal do školy. Co je na tom pravdy, ponechme na zvážení čtenáře. Jako malý kluk běhal okolo věznice a pokřikoval neurvale na vězně. Jakoby se s nimi už tehdy seznamoval.

Na hraní na automatech mu chyběly peníze

Gambler Vlasák nesplácel své dluhy. Rozhodl si peníze zaopatřit jinak. Nikoliv prací, nýbrž vraždou. Dlouho se nerozpakoval. S pistolí ČZ 75 odjel do Hradce Králové. Stopnul si taxikáře a nechal se vozit po městě. Vyhlížel příhodné místo, kde by taxikáře zastřelil. Taxikáři se bezcílné bloumání už zajídalo, navíc mu byl pasažér podezřelý, jakoby cosi skrýval pod bundou. Taxikáře tehdy zachránil telefonát od dcery. Volala mu, že nutně potřebuje, aby se vrátil. Tudíž taxikář Vlasáka vysadil. Tím si zachránil život.

Vlasák přiznal, že nemohl sebrat odvahu, aby taxikáře usmrtil

Nicméně volání automatů bylo silnější. Věděl, že potřebuje peníze, aby mohl zase do herny. Stopnul si dalšího taxikáře a ten už bohužel takové štěstí neměl. Osmatřicetiletého taxikáře střelil na příhodném místě do hlavy a obral ho o menší hotovost. Pak auto odvezl v nočních hodinách na benzinu.

Měli zavřeno. To nezabránilo Vlasákovi zaklepat na dveře s vidinou dalšího zisku. Benzinář patrně v domnění, že nějaký řidič potřebuje pomoct, otevřel dveře. Bylo to rychlé. Vlasák proti němu namířil zbraň a dvakrát stiskl. Policisté zjišťují, že během pár minut vzdušnou čarou pět set metrů od sebe došlo k podobně vykonaným vraždám. Na benzínce policisté zajistili nábojnici. Dále sejmuli řadu pachových, chemických a daktyloskopických stop. 

Rozjíždí se vyšetřování

Policisté obcházejí bary, vyhledávají podezřelé, spolupracuje i galerka. Mimo jiné se přihlásil nám známý taxikář, že před pár hodinami vezl podivného pasažéra. Dále se svěřuje se svým příběhem. Uvádí, že ten člověk mu připadal   nervózní a chtěl odvézt směrem na Krnovice. Taxikář se ho ptal, co tam bude dělat. Podivín  mu na to řekl: „Nemluv a jeď!“

V tom taxikáři telefonovala dcera, že od otce něco důležitého potřebuje, aby se vrátil do města. Taxikář dceři sdělil, že veze podivného pasažéra a doslova jí popsal, jak vypadá. Co má na sobě, barvu vlasů, kolik je mu asi let, jak je vysoký. Při pohledu do zpětného zrcátka zjišťuje, že cestující  zneklidněl. Tento rozhovor byl patrně rozhodující. Nicméně i když pasažér protestoval, řidič auto obrátil směrem do města. Zvláštního zákazníka vysadil a odjel. Tehdy netušil, že telefonát dcery a jeho rázné jednání mu zachránilo život.

Martin Vlasák 15. května 1998 chladnokrevně zastřelil dva lidi

Zásadní zvrat ve vyšetřování nastal, když se na policii obrátil recidivista a sdělil naprosto podrobné údaje o vraždách. Svěřil mu je totiž bývalý „kamarád“ Vlasák. Proč Vlasáka udal? Tak kruté popravy zacloumaly i s recidivistou královohradecké galérky. Bylo mu jasné, že se naráz stává nepohodlným svědkem. Díky korunnímu svědkovi dostávají události rychlý spád. Policisté jdou najisto a zatýkají čtyřiadvacetiletého Vlasáka v herně.

Probíhají výslechy a Vlasák tvrdí, že je nevinný

Vrší lež na lež. Policie zadržela vražednou zbraň v bytě rodičů jeho přítelkyně. Balistikou zjišťují, že se jedná o vražednou zbraň. Přítelkyně, se kterou bydlel, jim vydává zakrvácené oblečení, ve kterém se tehdy večer vrátil. Nestačila prádlo vyprat, takže vyšetřovatelé mají další cenný důkaz, a to krevní stopy obětí na jeho oblečení. Střílel na ně chladnokrevně a zblízka, takže krev vystříkla i na jeho oděv.

Martin Vlasák netuší, že policisté mají důkazy a vymýšlí si

Že ho přepadli a vozili po městě rusky mluvící muži. Měl údajně zavázané oči. Jeho fantazie pracovala na plné obrátky. Přidal, že ho únosci nechali sahat i na nějakou zbraň. Jenže vyšetřovatelé už měli důkazy. I když se Vlasák nikdy nepřiznal, v červenci 1999 byl odsouzený na doživotí.

Taxikář opustil jeho rukou tento svět a zanechal tu těhotnou přítelkyni. Pracovník na benzině byl otcem dvou malých dětí. Šílené je, že  Vlasák vraždil pro ubohých 13 642 korun.  Psychologické posudky uvádějí, že je inteligentní, ale resocializace je v jeho případě neproveditelná.  Po dopadení byl převezen na Mírov. Tehdy mohli být doživotní vězni umístěni buď ve Valdicích nebo na Mírově. Jenže ve Valdicích pracoval jeho nevlastní otec. A navíc někteří spolužáci Vlasáka byli bachaři ve Valdicích. Tudíž byl Vlasák umístěn na Mírov, kde se setkal s Kájínkem.

Kájínek dělá Vlasákovi parťáka

Psychicky nevyvážený Vlasák se svěřoval Kájínkovi. Ten o něm vypráví jako o člověku, který sice měl sociální návyky, ale víc nic. Vlasák měl údajně i jako jediný z vězňů právo navštěvovat Kájínka. Kájínek dokonce plánoval pro oba útěk z věznice. Jenže tehdy netušil, že se Vlasák bojí výšek. Takže došlo ke slavnému útěku Kájínka a Vlasák zůstal v cele, i když spuštěné lano na svobodu bylo připravené. A Vlasák, věrný své drsné povaze, Kájínka udal a sdělil, kde se schovává.

Zdroje: Český rozhlas, Wikipedia.org, YouTube, idnes.cz

Oblíbené