Spojte se s námi


Novinky

Volby od 16 let, důraz na ekologii i legalizace marihuany. Co plánuje nová německá vláda?

Publikováno

dne

Olaf Scholz oficiálně nahradil na pozici německého kancléře Angelu Merkelovou a média postupně přinášejí zprávy o tom, co chce nová vláda pod jeho vedením řešit. Prosadit chce několik zajímavých návrhů.

Německo má nového kancléře, stal se jím Olaf Scholz. Mnoho lidí jej považuje za klon Angely Merkelové, relevantnost tohoto přirovnání je však diskutabilní. Jisté ale je, že se jedná o zkušeného a kompetentního politika, který dokáže spojovat.

To ostatně prokázal i při skládání vlády, kterou tvoří kromě jeho SPD také Zelení, CDU/CSU a FDP, přičemž Zelení jsou oproti SPD nalevo, zatímco zbylé dvě strany bychom hledali v pravicovém spektru.

A co vlastně od nové vlády očekávat podle Deutsche Welle? Jednání o programu probíhalo několik týdnů a nyní je o několika bodech celkem jasno.

Německo by se mělo stát zemí pro mladé. Vláda totiž bude klást důraz na ekologii, když chce přesunout nákladní i osobní dopravu z aut do vlaků. V roce 2030 má skončit těžba uhlí, tudíž by mělo docházet k odstavování jaderných elektráren.

Kromě toho je v plánu, aby v roce 2030 bylo v provozu 15 milionů elektromobilů s dostatkem dobíjecích stanic.

Tím to však nekončí. Němečtí politici si všímají zájmu mládeže o politické dění, vládní koalice by to ráda zohlednila a chce tedy snížit minimální volební věk z 18 na 16 let. Bude to však vyžadovat změnu německé ústavy, k čemuž je potřebná podpora opozice.

Mezi další cíle patří zvýšení minimální mzdy na v přepočtu 300 korun za hodinu, výstavba 400 tisíc bytů ročně a legalizace marihuany.

Konopí by se mělo prodávat v licencovaných prodejnách, účelem je zajistit kontrolu kvality, zabránit šíření kontaminovaných látek a chránit nezletilé.

Zdroje: DW.com, Aktuálně.cz, Deník

Oblíbené