Spojte se s námi


Novinky

Vojenští experti a šéf BIS se shodují na nebezpečnosti Ruska. Ministr Lipavský označil ruské útoky za válečná zvěrstva

Publikováno

dne

Ruská invaze na Ukrajinu se nedaří a agresor začíná ztrácet nervy. V pondělí Rusové opět zaútočili na civilní obyvatelstvo. Tentokráte se k útoku i veřejně přiznali. Situaci okomentovali ministr zahraničí Jan Lipavský, šéf BIS Michal Koudelka a vojenští experti.

Rusko v pondělí zaútočilo na ukrajinská města. Při útocích opět zemřeli civilisté. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) je označil jako akt státního terorismu. Podle jeho slov se však bezpečnostní situace v republice nemění.

„Je to naprosto ohavné, odporné. Jsou to válečná zvěrstva,“ vyjádřil se v pořadu Interview na ČT24. Západ to však prý nepřekvapí. Upozornil na fakt, že nyní se Rusové ani nesnaží tvrdit, že útoky měly směrovat na vojenské cíle. Přiznali, že to byla pomsta.

K současné situaci měli však co říct i další důležité osoby. Například šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Ten podotkl,, že Rusko označilo Českou republiku za nepřítele a že chce zničit nejen nás, ale také NATO a západní společenství.

„K tomu využije všechny prostředky a všechny možnosti, které má,“ cituje Koudelku ČTK. Jako silný prostředek zmínil zejména dezinformace, kterým podléhá mnoho občanů. Vyzývá tedy k reakci.

Rusové podle něj svou schopnost udělat cokoliv demonstrovali už v roce 2014 při výbuších ve Vrběticích. Přimlouval se i za to, aby kromě vojenské a diplomatické podpory Česká republika pomáhala také ruským lidskoprávním organizacím.

Na konferenci o ruském mocenském a vlivovém působení v Evropě v Poslanecké sněmovně měl k tématu co říct náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Ten Rusko označil za kriminální stát, který naši republiku ohrožuje. Prý jsme v nejhorší bezpečnostní situaci v moderní historii.

Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun prozradil, že problém nastal už v 90. letech, kdy si Rusko splacením dluhů formou dodávek vrtulníků vytvořilo neprůhlednou infrastrukturu.

Zdroj: ČT24, ČTK

Oblíbené