Spojte se s námi


Novinky

Vláda ke konci roku zruší EET, evidence bude dobrovolná

Publikováno

dne

Jedním z cílů nové vlády pod vedením premiéra Petra Fialy (ODS) bylo prosadit zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Vláda již schválila návrh ministerstva financí, který počítá s tím, že EET skončí ke konci roku.

EET prosadil ještě za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO). Nicméně nová vláda měla v programovém prohlášení jeho zrušení a také na něm poctivě pracuje.

EET bylo kvůli pandemii koronaviru téměř dva roky přerušeno, díky čemuž žádný podnikatel nemusel a nemusí své tržby evidovat. Mohou tak činit na základě dobrovolnosti. Do plného provozu už se však EET nevrátí.

„V programovém prohlášení jsme se zavázali zrušit EET, protože přináší zbytečnou administrativu podnikatelům, které provoz a aktualizace pokladních zařízení stojí každoročně zhruba 1,5 miliardy korun. Když si k tomu přidáte celkový náklad na straně státu za zhruba půl miliardy korun ročně, nevidím žádný důvod v EET pokračovat,“ vyjádřil se v tiskové zprávě ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Stanjura tvrdí, že EET nedává smysl, když se smí evidovat pouze hotovostní tržby, kterých má být oproti bezhotovostním platbám v roce 2025 podle různých odhadů pouze pětina. Rozpočtový přínos EET pro státní rozpočet se tedy podle něj blíží nule

Babiš je však proti. Podle něj EET narovnala podnikatelské prostředí. Stanjura prý lže, pokud tvrdí, že EET nic nepřineslo. „Vracíme se do starých časů ODS, kdy se zase budou ptát, jestli to chcete na fakturu, nebo bez faktury. Zase se bude podvádět,“ řekl bývalý premiér pro ČTK.

Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) tímto krokem vláda podporuje šedou ekonomiku, s níž chtěla bojovat. Podnikatelé však budou moci evidovat dobrovolně, návrh schválený vládnou ale kvůli finančním úsporám s provozováním systému EET prozatím nepočítá.

Mezi lety 2017 až 2020 činily náklady na EET zhruba 2,17 miliardy korun.

Zdroj: ČTK, Ministerstvo financí ČR

Oblíbené