Spojte se s námi


Novinky

Vláda jedná o prodloužení nouzového stavu do konce května. Okamura ho označuje za nelegální

Publikováno

dne

Dnes dopoledne se sejdou poslanci, aby projednali navrhovaný plán vlády o prodloužení nouzového stavu do konce května. Svůj nesouhlas s délkou prodloužení nouzového stavu již vyjádřily opoziční strany ANO i SPD.

Vláda prodloužení nouzového stavu odůvodňuje chaosem spojeným s příchodem uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny. Nouzový stav by umožnil lepší organizaci například s přerozdělováním uprchlíků do krajů dle kapacity, ubytováním a také administrativou spojenou s jejich příchodem.

Jak uvedl premiér Petr Fiala v nedělním pořadu České televize, prodloužení nouzového stavu, který by se neměl dotknout občanů ČR, je podle něj nezbytné. Další kroky by se volily dle aktuální situace na konci května.

Ústavní právníci však upozorňují na fakt, že žádost o prodloužení lhůty nouzového stavu by měla být maximálně o 30 dnů, delší doba by mohla být v rozporu s Ústavou. Vláda však disponuje dostatečným počtem hlasů ve Sněmovně, aby lhůtu do konce května prosadila.

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová se podle Seznam zpráv vyjádřila, že ANO by souhlasilo s prodloužením nouzového stavu, ale pouze o 30 dnů. Zároveň chce znát plán vlády na řešení krize spojené s ukrajinskými uprchlíky. Hnutí SPD ale prodloužení odmítá a označuje jej za nelegální.

Nouzový stav začal v Česku opět platit od 4. Března 2022 na dobu 30 dnů.

Dlouho se diskutovalo i o příspěvku pro domácnosti, které pomohou s ubytováním uprchlíků z Ukrajiny a nabídnou jim azyl. Vláda stanovila výši příspěvku na 3 000 Kč za jednu osobu ubytovanou od března do června. Nejvýše však může jedna domácnost dostat 12 000 Kč měsíčně. Do Česka před válkou uprchlo kolem 300 tisíc lidí, z toho jsou polovina děti. 236 tisíc již dostalo víza v ČR.

Vláda také již rozhodla o další materiální a humanitární pomoci válkou zmítané Ukrajině. Policie uvolní optický a další drobný materiál za celkem 53,26 milionu korun, balistickou ochranu a výstrojní součástky.

K pomoci se přidá i Hasičský záchranný sbor, který daruje šest hasičských vozidel s žebříky a plošinami. Soukromí dárci pak dvě osvětlovací věže a dvě elektrocentrály v hodnotě 4,5 milionu korun.

Zdroj: Seznam Zprávy, Vláda

Oblíbené