Spojte se s námi


Historie

Veřejné záchody ve starověkém Římě byly považovány za společenskou místnost. Debatovalo se zde o politické situaci a uzavíraly se důležité obchody

Kanalizace, péče o chrup a také městské lázně byly ve starověkém Římě na velmi vysoké úrovni. Jak to ale bylo s veřejnými toaletami? V této oblasti to taková sláva nebyla. V městských latrínách jste si mohli hlavně popovídat.

Publikováno

dne

Kanalizace, péče o chrup a také městské lázně byly ve starověkém Římě na velmi vysoké úrovni. Jak to ale bylo s veřejnými toaletami? V této oblasti to taková sláva nebyla. V městských latrínách jste si mohli hlavně popovídat.

Soukromí, které potřebujeme k návštěvě toalety, nebylo v době starověkého Říma úplnou samozřejmostí. Lidé se ve veřejných latrínách běžně setkávali z toho důvodu, aby mohli probrat důležitá témata.

Uzavírali dokonce nejrůznější dohody, řešili politickou situaci a neostýchali se uzavřít na tomto místě i obchod. Návštěva městské latríny byla považována za velkou společenskou událost.

Jak veřejné záchody ve starověkém Římě vypadaly?

Šlo o rozsáhlé místnosti, po jejichž obvodu byly kamenné lavice s otvory, na kterých byla instalována pohodlná sedátka. Místa od sebe nebyla žádným způsobem oddělena. Lidé tak seděli v řadě vedle sebe.

Nebyl problém ani v té chvíli, když onu místnost navštívil i korpulentní zákazník. Nebyl omezován žádnými rozměry a mohl se pohodlně usadit a věnovat se svým potřebám.

Důmysná kanalizace

Pod nohami zákazníků vedl kanál, který byl umístěn po obvodu celé místnosti. Kanál měl určitý sklon a neustále v něm proudila voda, proto nebyl problém, aby všechny splašky ihned zmizely z místnosti.

Když zákazník svou potřebu dokonal, neměl v těch dobách k dispozici toaletní papír jako dnes, ale použil mořskou houbu, která byla upevněna na tyči a občas byla namočena do parfemované vody.

Splachovalo se odpadní vodou, která se už jednou použila v lázních. Ty často s městskými latrínami sousedily. Někteří zákazníci si mohli během vykonávání potřeby opřít záda o vyhřátou zeď, která právě sousedila s oněmi lázněmi.

V domácím prostředí si pořizovali toalety hlavně bohatí měšťané. Šlo ale pouze o malé místnosti umístěné vedle kuchyně, ve kterých byla nainstalována dvě stupátka a mezi nimi díra v zemi.

Zdroje: stoplusjednicka, medium.seznam

Oblíbené