Spojte se s námi


Novinky

V USA přibyl za jediný den 1 milion lidí nakažených koronavirem

Publikováno

dne

V USA zaznamenali 1 080 211 nově nakažených lidí koronavirem, přičemž Univerzita Johnse Hopkinse varuje, že varianta koronaviru omikron ještě ani zdaleka nevyvrcholila. Celosvětově pak v pondělí překročil počet nově nakažených přes 2 miliony.

V USA se začíná koronavirus poněkud vymykat kontrole, když přibylo v pondělí více jak jeden milion nově nakažených. První dávku vakcíny má již přitom 73 % tamního obyvatelstva a plně naočkováno je pak 62 %.

Pozitivní zprávou je samozřejmě alespoň to, že čísla úmrtí jsou zhruba poloviční oproti předposlední jarní vlně, která zasáhla USA v minulém roce.

Již zmíněná Univerzita Johnse Hopkinse však varuje před tím, že pokud se denní počet nových případů bude držet delší dobu okolo jednoho milionu, dříve či později by se mohli dostat nemocniční zařízení do problémů, což bude znamenat i vyšší počty úmrtí, nemluvě o odsouvání neakutních operací.

Faktem však zůstává, že varianta omikron je sice 2–3krát více infekční nežli varianta delta, ale je u ní o 40 % nižší pravděpodobnost, že budou muset být nakažení hospitalizováni.

Celá situace má samozřejmě i ekonomický dopad, když je v USA aktuálně nejvyšší inflace od roku 1982 a vzhledem k rekordnímu nárůstu se zatím o nějakém brzkém zlepšení hovořit rozhodně nedá.

Zdroj: Univerzita Johnse Hopkinse, BBC

Oblíbené