Spojte se s námi


Novinky

V polských městech demonstrovaly desetitisíce lidí na podporu členství v Evropské unii

Publikováno

dne

O výsledku voleb v České republice se v zahraničí píše jako o naději pro střední Evropu. Až tak nadějně se však nedá z proevropského pohledu hodnotit politická situace v Polsku. Podobně to vidí desetitisíce Poláků, kteří vyrazili demonstrovat do ulic.

Česká republika stále vstřebává výsledky voleb do Poslanecké sněmovny, zatímco proevropští občané Polska musí řešit zcela jiné problémy.

Ústavní soud u našich sousedů totiž rozhodl, že polská ústava je nadřazena předpisům Evropské unie. Leckdo v tomto rozhodnutí vidí předzvěst možného vystoupení z EU, jelikož ústavní soudce nominovala euroskeptická vládní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Bývalý premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk, jenž nyní stojí v čele nejsilnější opoziční strany v Polsku, proto svolal na neděli protesty a demonstrace napříč celým státem.

Demonstrace probíhaly ve Varšavě, Krakově, Poznani a mnoha dalších měst. Protesty měly probíhat ve stovce měst, zúčastnily se jich desetitisíce Poláků.

Tusk ve svém proslovu mluvil o znásilnění polské ústavy a jasné snaze vyvést Polsko z Unie. Vláda prý chce beztrestně porušovat práva občanů, zásady demokracie a bez omezení krást. Po svém vyjádření zazpíval státní hymnu.

Z demonstrací ale panovalo i mírné zklamání. Mezi demonstranty totiž nebylo mnoho mladých občanů, kteří si dle názoru některých z podporovatelů EU na svobodu zvykli tolik, že jim vše dojde, až jim budou sebrány pasy.

Konala se však také protidemonstrace, která se snažila Tuskův projev narušit přehráváním vlasteneckých chorálů v metalové verzi.

Vláda popírá, že by snad pomýšlela na odchod z EU, nicméně rétorika některých členů vládního kabinetu to zcela jasně naznačovala.

Zdroj: Reuters, AFP

Oblíbené