Spojte se s námi


Novinky

V březnu by volby vyhrálo ANO, nad pět procent by získalo ČSSD

Publikováno

dne

Kdyby se v březnu konaly parlamentní volby, zvítězilo by v nich ANO. Nad pět procent by se dostalo ČSSD, komunistům by brány do Poslanecké sněmovny zůstaly i nadále uzavřeny.

Agentura Median, která se specializuje na sběr dat a statistik, zveřejnila na svém webu sněmovní volební model pro březen 2022. Podle jeho výsledků by v případě, že by se v březnu konaly parlamentní volby, zvítězilo u voličů hnutí ANO se ziskem 27,5 procenta.

V říjnových volbách hnutí Andreje Babiše získalo 27,12 procenta, v listopadovém modelu z minulého roku se přitom mohla bývalá vládní strana pyšnit 29,5 procenty. Nyní tedy opět zažila propad, který by však stačil na výhru.

Přesně procento v březnovém modelu ztrácí na ANO trojkoalice Spolu, která říjnové volby vyhrála se ziskem 27,79 procenta. Oproti listopadovému modelu si polepšila o půl procenta.

Stabilně si v porovnání s listopadem počínají Piráti a STAN, když by je i nyní volilo 16,5 procenta voličů. Ve volbách přitom koalice těchto stran propadla, když zůstala daleko za očekáváními s 15,52 procenty.

Hnutí SPD si nikterak oproti volebnímu výsledku nepohoršilo, naopak. V březnu by získalo 10 procent hlasů, téměř o půl procenta více, než tomu bylo v říjnu. Znatelně by si polepšila také ČSSD, která by se se ziskem 5,5 procenta hlasů vrátila do Sněmovny.

Polepšily si také strany KSČM (4 procenta) a Trikolora (3 procenta), do dolní parlamentní komory by se však nedostaly. Naopak znatelný propad zaznamenala Přísaha, která ve volbách získala 4,68 procenta hlasů. Nyní by totiž získala pouhá 3 procenta.

Zdroj: Median, ČT24

Oblíbené