Spojte se s námi


Novinky

USA vyhlásily diplomatický bojkot zimní olympiády v Číně kvůli porušování lidských práv

Publikováno

dne

Zimní olympijské hry se blíží a stále častěji se tak řeší politická situace, která v Číně panuje. Bílý dům dokonce oznámil, že Spojené státy americké na proslulou sportovní akci nepošlou žádné politické zástupce.

Americká stanice CNN v pondělí informovala o tom, že by prezident Joe Biden měl tento týden oznámit diplomatický bojkot zimních olympijských her. Nakonec tak učinil již v pondělí.

Biden se již před měsícem svěřil novinářům s tím, že tento krok plánuje. Vyzývali jej k tomu demokratičtí i republikánští zákonodárci.

Ostatně není žádným tajemstvím, že USA dlouhodobě kritizují potlačování lidských práv ze strany čínské vlády.

Čínská strana ještě před oznámením bojkotu oznámila, že pokud k němu dojde, může prezident Biden očekávat rezolutní opatření. Dle Číny mají Spojené státy přestat politizovat sport.

Politický bojkot znamená, že se na olympiádu nevypraví žádný představitel vlády USA. Cílem je naznačit Pekingu, že nesmí pokračovat v porušování lidských práv.

Biden rovněž oznámil, že nikdo nebude americkým sportovcům na hry jet. Penalizovat by je prý nebylo správné.

Hlasy o diplomatickém bojkotu zaznívají také z Evropské unie či Velké Británie. Evropský parlament již v létě schválil nezávaznou rezoluci. Podobný krok zvažuje rovněž Austrálie.

Zdroj: Bílý dům, CNN, ČT24

Oblíbené