Spojte se s námi


Politika

Ukrajina s Moldavskem mají kandidátský status Evropské unie

Publikováno

dne

Čtvrteční summit Evropské unie rozhodl o tom, že Ukrajina s Moldavskem obdrželi status kandidáta EU. O ten se pokoušela i Gruzie, ta má nyní kandidaturu přislíbenou v případě, že splní podmínky, jenž Evropská komise stanovila.

Ukrajina, Moldavsko a Gruzie požádaly o členství v Evropské unii po začátku invaze Ruska na Ukrajině. Ve čtvrtek zasedal summit EU, ve kterém prezidenti a premiéři hlasovali.

První dvě jmenované země status kandidáta obdržely, Gruzie nikoliv, avšak kandidatura je přislíbena v případě, že budou splněny kladené podmínky.

„Gratulujeme prezidentu Ukrajiny Volodymyru Zelenskému a prezidentce Moldavska Maie Sanduové a lidem Ukrajiny a Moldavska. Naše budoucnost je společná,“ napsal na Twitter šéf unijních summitů Charles Michel.

O vstup se ucházely i Srbsko, Černá Hora, Albánie, Severní Makedonie, Bosna a Kosovo. U nich ale k většímu posunu nedošlo.

Ukrajina a Moldavsko ale mají před sebou i tak dlouhou cestu. Dle iDnesu je potřeba ke členství řada reforem a celý proces tak může trvat až deset let.

Zdroj: iDnes, Novinky

Oblíbené