Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: V Madridu se do sytosti nabažíte divukrásné architektury i bujarého nočního života

Madrid je hlavní a největší město Španělska, které byste měli aspoň jednou v životě navštívit. Jakmile spatříte historické šperky a nasajete místní atmosféru, přenesete se do zcela jiného světa.

Publikováno

dne

Madrid je hlavní a největší město Španělska, které byste měli aspoň jednou v životě navštívit. Jakmile spatříte historické šperky a nasajete místní atmosféru, přenesete se do zcela jiného světa.

Druhá největší metropole Evropské unie patří k těm nejnavštěvovanějším z mnoha důvodů. Vyhledávají ji milovníci umění, gastronomie, sportu i nočního života. Pokud si potřebujete odpočinout od stereotypních starostí, je pro vás toto město jasným cílem cesty. Letecky jste v Madridu za 3 hodiny přímým letem z Prahy.

V Madridu žije na 3,33 milionu obyvatel, leží na řece Manzares a najdete ho v srdci Pyrenejského ostrova. Před odjezdem byste měli vědět, že je hlavou Španělska král, platí se eurem a mimo španělštinu se domluvíte bez problémů anglicky. Letní teploty atakují čtyřicítku a v zimě se pohybují okolo 10 stupňů Celsia. Počasí je celoročně proměnlivé, proto se připravte na jeho rozmary.

Klenoty historie nelze spočítat

Srdce metropole vás upoutá širokými ulicemi se zelení, obrovskými kruhovými náměstími, prastarými i moderními stavbami či mrakodrapy.

Na každém kroku spatříte dechberoucí památky, nadchne vás Palacio Real, který je 10krát větší než londýnský Buckinghamský palác. Interiér je gigantický a dekorovaný freskami, zlatým štukováním, dechberoucími lustry o úctyhodné hmotnosti až 100 kg.

V docházkové vzdálenosti centra je obrazárna Museo del Prado, do níž se sjíždí lidé z celého světa. Ukrývá obrazy Diega Velázqueze, Francisca Goyi, Hieronyma Bosche či Rafaela. V blízkosti muzea se nacházejí další věhlasné galerie.

Památky UNESCO jsou na východě města

Východní cíp Madridu patří od roku 2021 pod záštitu UNESCO a nese název Paseo del Prado a park Retino neboli krajina umění a vědy. V parčíku u Plaza de España najdete pomník spisovatele Miguela de Cervantese a na náměstí Plaza Mayor docházelo k popravám, upalování kacířů a býčím zápasům. Budete zaskočeni počtem balkónů na okolních domech. V Museo Arqueológico Nacional spatříte celou kopii jeskyně Altamira a mumii kněžky v sarkofágu.

Co vám nesmí uniknout?

Každoročně se v Madridu konají festivaly hudby, křesťanské slavnosti, karnevaly. V zalesněné oblasti Casa de Campo je zoologická zahrada a zábavní park.

Vaše kroky povedou také do největší býčí arény Španělska, Las Ventas, která nabízí 25 000 míst k sezení. Láká-li vás býčí zápasy, jejich sezóna začíná v březnu a finišuje v říjnu. Omrkněte i stadion Santiaga Bernabéu, který je domovským sportovištěm fotbalového klubu Atlético Madrid.

Jakmile se nabažíte historie metropole, zajděte si na skvělé jídlo. Povinností je ochutnat dušené maso na cizrně, polévku z hovězích drštěk, grilované vepřové ucho, smaženou chobotnici, šneky nebo čokoládu San Gines a churos.

Třešničkou na dortu je v Madridu noční život. Počítejte s tím, že protancujete minimálně jednu noc až do samého rána, a to nejen v rytmu temperamentního flamenca.

Zdroje: Invia, Wikipedie, Obleť svět, Španělský ptáček, Redakce

Oblíbené