Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Kréta je řeckým ostrovem s velkým množstvím slunečního svitu

Kréta je spojována především s krásnými plážemi, teplým Středozemním mořem a atraktivními středisky. Ale to není všechno! Na největším řeckém ostrově se nacházejí také místa pro ty, kteří hledají neobvyklé atrakce. Úžasné krétské hory, fenomenální příroda a zajímavé památky osloví milovníky aktivní dovolené.

Publikováno

dne

Kréta je spojována především krásnými plážemi, teplým Středozemním mořem a atraktivními středisky. Ale to není všechno! Na největším řeckém ostrově se nacházejí také místa pro ty, kteří hledají neobvyklé atrakce. Úžasné krétské hory, fenomenální příroda a zajímavé památky osloví milovníky aktivní dovolené.

Kréta se nachází v jižní části Středozemního moře, což znamená, že zdejší klima je ovlivňováno teplými větry z Afriky. To je důležité nejen pro rozvoj místního zemědělství, ale také pro cestovní ruch, který je jedním z hlavních zdrojů příjmů obyvatel.

Největším městem a hlavním městem ostrova je Heraklion. Právě do Heraklionu přijíždějí turisté navštěvující východní část ostrova. Druhým největším městem je Chania, které má také mezinárodní letiště. Tato města spolu pomyslně soupeří o titul nejkrásnějšího a nejvýznamnějšího centra Kréty.

Zajímavostí je, že právě na Krétě byly objeveny jedny z nejstarších stop lidského osídlení, které se datují do doby před 5,7 miliony let.

Palác Knossos

Je to jedna z největších atrakcí Kréty. Bývalo to největší město minojské civilizace a sídlo legendárního krále Mína. K paláci v Knóssu se váže několik zajímavých mýtů, například o Minotaurovi s labyrintem nebo o Dedalovi s Ikarem.

První palác postavený kolem roku 1900 př. n. l. Knóssos se stal obřadním centrem minojské civilizace. Palác byl patrový a rozdělený na několik částí. Kromě toho měl na svou dobu moderní vodovodní a kanalizační systém. Měl asi 1 300 místností, většinou s terasami a byl vyzdobený nádhernými freskami a minojskými symboly, jako je sekera a býčí rohy.

Kolem roku 1400 př. n. l. byl palác v Knóssu zničen požárem. Požár pak zničil mnoho dalších krétských sídel. Knóssos se tak stal pouhým městem a politické centrum světa v Egejském moři se přesunulo do Mykén v pevninském Řecku.

Zříceniny ostrova Naxos

Na nádherném místě na hoře Oxa, s panoramatickým výhledem na lagunu Elounda, se nacházejí ruiny opevněného města, o němž se předpokládá, že je to starověký Naxos. Stále je možné vidět hradby a některé z mnoha městských cisteren, jejichž počet se odhaduje na více než 100, a archeologové zde identifikovali významné nálezy včetně mincí s vyobrazením Dionýsa.

Podle jedné z teorií byl starověký Naxos místem uctívání Dia a na jeho počest se zde konaly závody. Podle jiné teorie vděčí starověký Naxos u Oxy za své jméno svému zakladateli. Naxos byl synem Apollóna a dcery krále Mína, Akakallis.

Starověké město Gortys

Antické město Gortys, dobře ukryté uprostřed svěžího olivového háje, se nachází na jihu Kréty na planině Messara. Je známé především díky Velkému nápisu, nejstaršímu právnímu kodexu v Evropě. Podle tradice město založil král Minos, ačkoli archeologické nálezy ukazují na první osídlení již v neolitu.

Podle mytologie je to místo, kde Zeus a Europa počali své děti Mína, Sarpedona a Rhadamantise. Archeologové zde provádějí vykopávky od roku 1884. Raně křesťanská Titova bazilika ze 6. století, římský Odeon, Apollónův chrám nebo působivý amfiteátr udělají z výletu do Gortysu vzrušující cestu časem.

Nejzajímavější atrakce Kréty: Faistos

Na ostrově Kréta musíte navštívit Faistos. Je to druhý nejvýznamnější minojský palác. Leží jižně od Heraklionu a byl postaven na strategickém místě na nízkém kopci, odkud je výhled do údolí. Podle mytologie byl Faistos sídlem Mínova bratra, krále Radamantia, který se vyznačoval bezúhonností.

Nejen nejlepší pláže ostrova Kréta – Falassarna

Falassarna se nachází asi 55 kilometrů západně od Chanie a je známá jednou z nejkrásnějších pláží na Krétě a velmi čistým mořem. Severně od pláže jsou k vidění pozůstatky starověkého přístavu z pozdně minojského období. Osada byla osídlena v helénistickém a římském období a byla pravděpodobně opuštěna, když se ostrov posunul o několik metrů výše. Přístav se nyní nachází téměř 8 metrů nad hladinou moře.

Zdroje: nationalgeographic, travelplanet, visitgreece

Oblíbené