Spojte se s námi


Cestování

Tipy na cesty: New York jako úžasné město, které nikdy nespí

Slavná místa známá z filmových záběrů, jako je Central Park, Times Square nebo Rockefellerovo centrum, představení na Broadwayi, výhled z Empire State Building a nakonec symbol města a skvělý vyhlídkový bod – Socha Svobody. Každoročně přiláká desítky milionů turistů toužících po vzrušení a seznam zajímavých míst k vidění se zdá být nekonečný.

Publikováno

dne

Americký New York nabízí slavná místa známá z filmových záběrů, jako je Central Park, Times Square nebo Rockefellerovo centrum. Můžete zde zahlédnout také představení na Broadwayi, výhled z Empire State Building a nakonec symbol města a skvělý vyhlídkový bod – Sochu Svobody. Každoročně přiláká desítky milionů turistů toužících po vzrušení a seznam zajímavých míst k vidění se zdá být nekonečný.

New York je město, které nikdy nespí. To je nejlepší způsob, jak ho popsat. Záře různobarevných neonů, které vyzařují z každé budovy, davy lidí pohybující se mezi mrakodrapy. Je to největší a nejlidnatější město Spojených států a vytváří tak neuvěřitelnou kulturní směsici. Leží na pobřeží Atlantiku v severovýchodní části země.

Nebylo to od počátku, co se New York tak jmenoval. Za vlády Holanďanů se jmenoval Nový Amsterdam. Dnes se skládá z pěti čtvrtí, z nichž nejznámější je Manhattan s Central Parkem.

Pohled na město z výšky je úžasný. Určitě se vydejte na některý z mrakodrapů, abyste si mohli prohlédnout celé panorama tohoto úžasného místa. Neodepřete si ani plavbu k Soše svobody, která vítala přicházející přistěhovalce nebo procházku po Brooklynském mostě, nejstarším visutém mostě na světě. V tomto městě si každý najde něco pro sebe!

Broadway: světové metropole muzikálu

Newyorská Broadway je jednou z nejznámějších ulic na světě a je proslulá svými historickými divadly. Muzikály jsou zde obzvláště oblíbené. Vstupenky nejsou levné, ale v den představení je lze zakoupit za nižší ceny. Jedno z míst, kde se prodávají na poslední chvíli, je pod výrazným červeným schodištěm na Times Square.

Při vstupu do divadla vás možná překvapí krásný starý interiér. Broadwayská divadla jsou stále živými památkami, jedněmi z nejcennějších v Americe. V 80. letech 20. století se o záchranu některých z nich sváděly skutečné boje s městskou správou! Před představením si něco málo přečtěte právě o budově, do které se chystáte. Každá z nich má svou pestrou a dlouhou historii a vzhled interiérů ji ještě umocňuje.

Mrakodrapy: Empire State Building, World Trade Center

Panorama mrakodrapů je charakteristickým znakem New Yorku. Mezi stovkami věží si zvláštní pozornost zaslouží legendární Empire State Building. Postavená po útocích z 11. září, věž World Trade Center One a Chrysler Building s výraznou povrchovou úpravou ve stylu art deco.

Za zmínku stojí také historické budovy Flatiron Building a Woolworth Building, které patří k nejstarším mrakodrapům v New Yorku. Vyznačují se starobylou architekturou, díky níž jsou prostě nádherné. Mrakodrapům se dostává velké pozornosti, protože mnohé z nich skrývají fascinující příběhy a tajemství.

Socha Svobody: symbol svobody

Sochu Svobody, která stojí nota bene na Ostrově svobody, věnovali Francouzi na památku války za nezávislost, kterou Američané vyhráli nad Brity, a to u příležitosti jejího 100. výročí. Jedná se tedy o kus mezinárodní historie obsažené v jednom gigantickém monumentu.

Socha se stala symbolem nejen New Yorku, ale celého svobodného světa. Ostrov svobody je možné navštívit a na vrchol sochy se dostat po vnitřním schodišti. To druhé však vyžaduje rezervaci vstupenek až několik měsíců předem.

Alternativou k placeným prohlídkám je bezplatná plavba trajektem na Staten Island, newyorskou čtvrť vzdálenou 8 km od Manhattanu. Trajekt teoreticky slouží obyvatelům metropolitní oblasti, ale je také v obležení turistů, a to v žádném případě ne kvůli touze dostat se na samotný Staten Island.

Naopak, turisté obvykle nastupují na zpáteční trajekt hned, jak vystoupí na břeh. Celá atrakce spočívá v tom, že trajekt projíždí jen několik set metrů od Staten Islandu, což zaručuje krásný výhled na Dolní Manhattan.

Times Square: hlavní světová křižovatka

Přeplněné náměstí Times Square, známé jako křižovatka světa, je srdcem Manhattanu. Říká se, že je to nejnavštěvovanější náměstí v USA. Leží u paty moderních mrakodrapů a je plné turistů bez ohledu na denní či noční dobu. Ráno je poněkud klidnější a uvolněnější, večer však zaplněné chodníky a odlesky desítek videoobrazovek vytvářejí osobitou atmosféru.

Takovou atmosféru známe například ze silvestrovského zpravodajství, kdy právě zde Američané s řevem vítají další nový rok. Zajímavé je, že někteří místní žertují, že se jedná o nejvyhýbanější místo v celém městě. Něco na tom bude, protože čím častěji se člověk do New Yorku vrací, tím více se cítí unavený z neustálého ruchu na tomto náměstí.

Pátá avenue: newyorská ulice módy

Jak vypadá Pátá avenue ve skutečnosti? Překvapivě obyčejně! Na první pohled se nijak neliší od okolních ulic. Vše se ovšem změní, když si začnete všímat log, která zdobí dveře zdejších butiků. Pátá avenue je jednou z nejdražších ulic v Americe, i když už dávno není místem vyhrazeným výhradně pro bohaté.

Od té doby, co se vedle exkluzivních obchodů s módou začaly objevovat populární módní řetězce, si na tomto legendárním místě může koupit něco pro sebe každý, aniž by utratil majlant!

Zdroje: getyourguide, nyctourism, NationalGeographic

Oblíbené