Spojte se s námi


Novinky

Tchaj-wan není Ukrajina, brání se Čína srovnáním s Ruskem

Publikováno

dne

Čína se zastala Ukrajiny poté, co Rusko porušilo mezinárodní dohody a uznalo nezávislost dvou donbaských republik, přičemž veřejně zpochybňuje suverenitu Ukrajiny. Čínské ministerstvo zahraničí také uvádí, že Ukrajinu nelze srovnávat s Tchaj-wanem.

Rusko uznalo nezávislost Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, současně zpochybňuje suverenitu Ukrajiny a vyhrožuje vojenským konfliktem. Na stranu Ukrajiny se postavila nejen Evropská unie, ale třeba také Turecko nebo Čína.

Právě Čína se však dočkala i negativních reakcí, když tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen vyzvala Evropu k ostražitosti.

Čínské ministerstvo zahraničí se rozhodlo na výzvu reagovat a prohlásilo, že Tchaj-wan není Ukrajina. Podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying nelze situaci srovnávat, jelikož Tchaj-wan byl vždy nezcizitelnou součástí Číny.

„Je to nesporný právní a historický fakt. Tchaj-wan a Ukrajina jsou zásadně odlišné z hlediska geostrategie, geografického prostředí a významu mezinárodních dodavatelských řetězců,“ cituje mluvčí čínského ministerstva zahraničí agentura Reuters.

Prezidentka Tchaj-wanu Tsai Ing-wen ve svém vyjádření kromě výzvy k ostražitosti vůči Číně také vyjádřila soucit s Ukrajinou a odsoudila ruské porušení ukrajinské suverenity.

„Vyzýváme všechny zúčastněné strany, aby pokračovaly v řešení sporů mírovými a racionálními prostředky,“ dodala Ing-Wen.

Zdroje: Reuters, Radio Free Europe Radio Liberty

Oblíbené