Spojte se s námi


Novinky

Státní zástupce bude žádat Poslaneckou sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání

Publikováno

dne

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala potvrdil, že bude státní zástupce žádat Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání a to kvůli kauze Čapí hnízdo.

Prošetřování kauzy Čapí hnízdo je značně komplikované kvůli imunitě obviněného Andreje Babiše. Státní zástupce v tomto případě musí požádat Poslaneckou sněmovnu o jeho vydání a až poté může Babiše trestně stíhat.

Andrej Babiš byl ve sněmovních volbách opět zvolen do Poslanecké sněmovny, a tak se mu imunita automaticky prodlužuje. „S ohledem na to, že premiér získal nový mandát, který je nezávislý na tom předchozím, tak vůči němu nelze momentálně činit žádné úkony,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

I přesto však státní zástupce zkusí požádat Poslaneckou sněmovnu o jeho vydání. „V dohledné době bude státní zástupce žádat Poslaneckou sněmovnu o vydání k pokračování trestního stíhání.“

Kdy tomu tak bude ani to, zda bude státní zástupce žádat stávající Poslaneckou sněmovnu, nebo tu nově zvolenou, už Cimbala neuvedl. Pravděpodobněji se však jeví varianta, kdy státní zástupce počká na ustanovení nové sněmovny a požádá nově zvolené poslance.

Prodloužením imunity si tak může Andrej Babiš zase na chvíli oddychnout. „Do té doby, než bude Sněmovnou rozhodnuto, nelze v té věci žádný úkon činit. Tedy ani podat obžalobu, ani rozhodnout o zastavení trestního stíhání či o vrácení věci policii. Premiér uzavřením voleb získal nový mandát a je jím krytý, tedy má novou imunitu,“ upřesnil mluvčí Cimbala.

Zdroj: Novinky.cz, Prohlášení Městského státního zastupitelství v Praze

Oblíbené