Spojte se s námi


Novinky

Státní pohřeb královny Alžběty II. zná svůj termín, naplánován je na pondělí 19. září

Publikováno

dne

Po úmrtí britské královny Alžběty II. se okamžitě začaly řešit všemožné sounáležitosti. Jednou z nich byl logicky i pohřeb, který bude státní. Ten byl naposledy vystaven Winstonu Churchillovi. Na kdy je naplánován nyní?

Ve čtvrtek svět opustila ve věku úctyhodných 96 let britská královna Alžběta II, která byla nejstarší panovnicí na světě. Královnou se stala ve svých 25 letech a vládla dlouhých 70 roků.

Stala se tak nejdéle vládnoucí panovnicí před královnou Viktorií. Po její smrti se stal novým panovníkem Karel III., její nejstarší syn. Nyní je již znám termín jejího pohřbu.

Ten bude státní a naposledy byl vystaven roku 1965, kdy zemřel velmi vážený ministerský předseda Winston Churchill.

Pohřeb se bude konat 19. září a jeho začátek bude ve 12 hodin. Informaci oficiálně oznámil královský palác. Ještě před pohřbem bude ovšem rakev se zesnulou královnou čtyři dny vystavena Westminsterském sále.

Do Londýna se během několika dní sjedou i představitelé několika států, jako jsou americký prezident Joe Biden či francouzský prezident Emmanuel Macron.

Zda se zúčastní i někdo z České republiky je nyní otázkou. Ministr zahraničí Jan Lipavský oznámil, že se vše bude řešit až tehdy, pokud dostane ČR pozvánku.

Zdroj: Novinky

Oblíbené