Spojte se s námi


Novinky

Španělsko řeší přes 60 případů zneužívání dětí katolickými duchovními a členy církve

Publikováno

dne

Španělsko řeší nepříjemný případ. Státní zastupitelství ve středu uvedlo, že prokuratura vyšetřuje téměř 70 případů údajného sexuálního zneužívání nezletilých ze strany zaměstnanců katolické církve.

Španělská prokuratura v současnosti vyšetřuje 68 obvinění ze zneužívání dětí katolickými duchovními a jinými zaměstnanci katolické církve. V týdnu o tom informovala agentura Reuters.

Je to vůbec poprvé, co ve Španělsku došlo ke zveřejnění oficiálních údajů podobného rázu, zatímco v minulosti podobné skandály otřásly církví ve Spojených státech, Irsku nebo Francii.

Prokuratura zveřejnila tabulku s trestnými případy zahájenými v 17 španělských regionech.

Sexuální zneužívání mělo probíhat v kongregacích, školách a jiných náboženských institucích. Další podrobnosti nebyly uvedeny.

Před dvěma měsíci španělské noviny El Pais informovaly, že zjistily 1200 případů zneužívání nahlášených v letech 1943 až 2018, od té doby je podezření na zneužívání dětí v centru pozornosti.

Socialistická strana chce situaci řešit a navrhla vytvoření nezávislé komise v čele s ombudsmanem, aby se situací zabývala.

Španělská církev pak na svém webu uvádí, jak mají oběti případy zneužití řešit. Shromážděné důkazy budou zaslány přímo Vatikánu.

Zdroj: Reuters, El Pais

Oblíbené