Spojte se s námi


Celebrity

Soud s Datlem bude pokračovat! Český influencer si podal odvolání proti zrušení oddlužení. Jakou má šanci na zvrácení rozhodnutí?

Známý český YouTuber Marek Valášek, jenž na internetu vystupuje pod přezdívkou Datel, se nachází ve finančních problémech. Dostal se do insolvence, kterou mu však soud na konci října zrušil. S tím se ale Datel nehodlá smířit a podal si tak prostřednictvím právního zástupce odvolání.

Publikováno

dne

Známý český YouTuber Marek Valášek, jenž na internetu vystupuje pod přezdívkou Datel, se nachází ve finančních problémech. Dostal se do insolvence, kterou mu však soud na konci října zrušil. S tím se ale Datel nehodlá smířit a podal si tak prostřednictvím právního zástupce odvolání.

Marek Valášek se dostal do větších dluhů, které dosahují řádu milionů. Část z nich tvoří půjčky u bankovních společností, nemalou část Datel dlužní finančnímu úřadu. Celou situaci se rozhodl řešit.

Podal si tak insolvenční návrh, přičemž soud mu vyšel vstříc a na začátku února 2022 povolil Datlovi oddlužení. Český influencer se tak mohl konečně zbavit svých dluhů, kdyby po dobu trvání oddlužení posílal splátky dle svých možností, přičemž ty by umořovaly dluh. Pro aktivního českého influencera by to neměl být žádný problém.

Jakmile ale soud povolil oddlužení, Datlova aktivita výrazně upadla. K insolvenčnímu správci ani k soudu se nechoval zrovna příkladně, navíc si žil dál nákladný život, i když zaslané splátky tomu ani zdaleka neodpovídaly. Vynořovaly se stále další otázky ohledně jeho příjmů, nejvíce z těch z Clash of the Stars.

Soudu s přístupem Valáška došla trpělivost a na konci října mu zrušil schválené oddlužení. Datel ale nyní proti němu podal ve lhůtě odvolání, soud tak bude pokračovat.

Má Datel šanci na zvrácení rozhodnutí?

S ohledem na dosavadní vystupování Datla je pouze velmi malá šance, že by mu soud ponechal oddlužení. I sama soudkyně v odůvodnění rozhodnutí o zrušení oddlužení vytkla Valáškovi jeho přístup, kdy to vypadalo tak, že soudem i insolvenčním správcem jen pohrdal.

Rovněž Valáškovi nepomáhá ani značný počet nejasností ohledně jeho výdělků a vůbec obecně ohledně jeho poctivého záměru v insolvenčním řízení. Přitom stačí pouze, aby soud pojal podezření z toho, že dlužník nesleduje v insolvenčním řízení poctivý záměr, aby mu jej mohl zrušit.

Snad všechny skutečnosti svědčí pro zrušení oddlužení. Nyní je ale na tahu Valášek se svým odvoláním. Ten skrze svého právního zástupce podal tzv. blanketní odvolání, což znamená, že jej ve lhůtě patnácti dnů může doplnit o odůvodnění a lhůtu k odvolání neprošvihne.

Dá se ale předpokládat, že Datel bude argumentovat jeho pracovním vytížením, případně i neznalostí průběhu řízení, jako to dělal doposud. Soud už se ale s těmito argumenty vypořádal v rámci odůvodnění rozhodnutí, kdy soudkyně uvedla, že Valášek rozhodně nedělal vše pro to (ani po pracovní stránce), aby mohl dluhy splácet, a neznalosti průběhu řízení se mohl vyvarovat, kdyby komunikoval s insolvenčním správcem.

Marek Valášek, alias Datel, tak zcela jistě bude muset přijít s něčím zcela novým, aby měl šanci rozhodnutí zvrátit. Pokud tak neučiní, z finanční tísně se prozatím nedostane.

Zdroje: Redakce, Insolvenční rejsřík

Oblíbené