Spojte se s námi


Novinky

Sněmovna navrhla udělit státní vyznamenání Zelenskému

Sněmovna ve středu navrhla celkem 34 jmen na státní vyznamenání. Na seznamu, jenž k rukám obdrží Miloš Zeman, byl i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Publikováno

dne

Sněmovna ve středu navrhla celkem 34 jmen na státní vyznamenání. Na seznamu, jenž k rukám obdrží Miloš Zeman, byl i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

O udělení státního vyznamenání ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému se spekuluje již delší dobu. Ukrajinský prezident má obdržet nejvyšší státní vyznamenání, což podpořil i prezident Miloš Zeman.

Sněmovna ale přišla s dalšími třiatřiceti jmény, jež by si dle ní vyznamenání zasloužilo. Za zmínku stojí například Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby. Toho však Zeman již několikrát odmítl jmenovat do hodnosti generála.

Po letech může být konečně vyznamenána i skupina bratří Mašínů, o jejíž ocenění usiloval v minulosti Senát. Konkrétně jde o Josefa Mašína, Ctirada Mašína, Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu.

Kromě nejvyššího státního vyznamenání se budou udělovat i medaile Za hrdinství. Ty by mohli dostat dobrovolní hasiči Jaroslav Fila a Marek Vrba, kteří loni zahynuli při zásahu u výbuchu rodinného domu na Kroměřížsku.

Z dalších hasičů by mohli být vyznamenáni Jaroslav Bolfík, Radim Lískovec a Jakub Mrákava, kteří si ocenění zasloužili za pomoc lidem na jižní Moravě po zásahu tornádem.

Všechna jména připadnou na stůl českému prezidentovi Miloši Zemanovi, který rozhodne o udělení vyznamenání, přičemž návrhu sněmovny nemusí vyhovět.

Zdroje: Novinky, Česká televize

Oblíbené