Spojte se s námi


Filmy a seriály

Slavný herec Zdeněk Svěrák vytvořil scénáře k legendárním komediím. Víte, o které se jedná?

Kdo by neznal Zdeňka Svěráka? Český slavný herec, scénárista, pedagog a jeden z tvůrců Divadla Járy Cimrmana a samotné cimrmanovské legendy letos v březnu oslavil krásných 87 let. Během svého života se proslavil jako herec ve slavných českých komediích. Víte také, že k těmto snímkům napsal i scénář?

Publikováno

dne

Kdo by neznal Zdeňka Svěráka? Český slavný herec, scenárista, pedagog a jeden z tvůrců Divadla Járy Cimrmana a samotné cimrmanovské legendy letos v březnu oslavil krásných 87 let. Během svého života se proslavil jako herec ve slavných českých komediích. Víte také, že k následujícím snímkům napsal i scénář?

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Svěrák ve spolupráci s Ladislavem Smoljakem napsali scénář k oblíbenému snímku Jáchyme, hoď ho do stroje! V hlavní roli se objevil komik Luděk Sobota. Kdo by neznal hlášku: „Tak kdepak je ten prďola, co tady čepuje to pivo?!“

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Nemusíme dopodrobna představovat film, který určitě zná spousta Čechů nazpaměť. Zde si Svěrák se Smoljakem sedli společně do školních lavic. A těch hlášek! „Hujer se odstěhoval do Humpolce!“, „Hujer, metelesku blesku!“ a mnoho dalších.

Na samotě u lesa (1976)

Pořídit si chaloupku, aby člověk mohl opustit ruch velkoměsta. Duo Svěrák a Smoljak opět excelovalo. Přehršel vtipných hlášek, monologů a nesmrtelný pan Komárek (Josef Kemr) vytvořily další skvost mezi českými komediemi, který se hodí k deštivým dnům (hláška „Chčije a chčije“)?

Kulový blesk (1978)

„Máte sklep? A mohla bych ho vidět?“ Kulový blesk aneb Jak přestěhovat co nejvíce lidí v co nejkratším čase. Film, při kterém se nebudete ani na chvíli nudit.

Vrchní, prchni! (1980)

V hlavní roli pan Králík (Josef Abrhám), podvodník, který si začne vydělávat jako číšník ve všech hospodách, kde jsou dveře otevřené. Zdeněk Svěrák k tomuto snímku napsal i dnes již zlidovělou píseň Severní vítr.

Jára Cimrman ležící, spící (1983)

Kdo by neznal Járu Cimrmana? Legendární postavu Cimrmana ztvárnil sám Svěrák. Podle Cimrmana je pojmenováno také divadlo v Praze – Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, kde je pan Svěrák stále aktivní.

Vesničko má středisková (1985)

„Chlapi, nelijte to pivo z voken, podívejte se jak vypadám!“ – příběh jedné malé české vesničky, kde je základem všeho práce. Po filmu Na samotě u lesa se Svěrákovi ozvali mocipáni, aby napsal také něco, co by se mohlo líbit představitelům bývalého režimu. Režim odešel, ale radost z tohoto snímku převládá.

Později Svěrák začal psát scénáře pro filmy, které režíroval jeho syn Jan Svěrák (*1965). Mezi nejpovedenější náměty se řadí Obecná škola (1991), oscarový snímek Kolja (1996) nebo Vratné lahve (2007).

Zdroj: ČSFD, FDb

Oblíbené